Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Ukrainës

Marrëdhëniet Shqipëri-Ukrainë janë marrëdhënie të jashtme midis Shqipërisë dhe Ukrainës. Marrëdhëniet diplomatike midis Shqipërisë dhe Ukrainës u vendosën më 1922. Të dyja vendet kanë një ambasador jo rezident me qendër në Varshavë, Poloni. Shqipëria gjithashtu ka një konsull nderi në Kharkiv.[1]

Marrëdhëniet Shqipëri-Ukrainë
Map indicating locations of Shqipëria and Ukraina

Shqipëria

Ukraina

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-11-17. Marrë më 2016-09-24.Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtmeRedakto