Masakër në Akihabara (Japonisht: 秋葉原通り魔事件 Akihabara Tōrima Jiken) ishte një incident i vrasjeve masive që ndodhi të dielën, më 8 qershor 2008, në lagjen Akihabara në dyqanet e blerjes për elektronikë, video lojëra, manga dhe anime në Sotokanda, Chiyoda, Tokjo, Japoni.

Inspektorët duke vëzhguar vendin e ngjarjes, dhe duke marrur sende personale (që mendohet se i përkasin viktimave) të shpërndara në rrugë

Në orën 12:33, një burrë hyri në një turmë me një kamion, duke vrarë fillimisht tre persona dhe duke plagosur dy; ai më pas goditi me thikë të paktën 12 persona duke përdorur një kamë (fillimisht u raportua si një thikë mbijetese), duke vrarë katër persona të tjerë dhe duke plagosur tetë.[1][2][3]

Departamenti i Policisë Metropolitane e Tokjos arrestoi 25-vjeçarin Tomohiro Katō me dyshimin për tentativë vrasjeje.[3] I dyshuari, i veshur atëherë me një bluzë pa mëngë të zi me një xhaketë dhe pantallona të bardha,[4] ishte banor i Susono, Shizuoka.[3] Ai u mbajt në stacionin policor Manseibashi. Dy ditë më vonë, më 10 qershor, ai u dërgua në Prokurorinë Publike të Rrethit të Tokjos.ref name="asa-Jun10-malice" /> Ai u arrestua më vonë nga policia më 20 qershor me dyshimin për vrasje.[5] Katō u dënua me vdekje nga Gjykata e Qarkut në Tokjo më 2011, dhe dënimi u mbështet me apel më 2015.[6]

DetajetRedakto

IncidentiRedakto

 
Kamioni i cili u vozit nga Katō

Katō voziti një kamion me dy ton Isuzu në një turmë në kryqëzimin e rrugëve Kanda Myōjin-dōri dhe Chūō-dōri në Akihabara.[7] Ndërsa Kanda Myōjin-dōri ishte e hapur për trafik, Chūō-dōri ishte i mbyllur për trafik automjetesh për lehtësinë e këmbësorëve për blerje, një praktikë e vërejtur çdo të dielë dhe gjatë pushimeve. Në ora 12:33, Katō goditi pesë persona me kamion, pasi injoroi një dritë të kuqe. Ndërsa disa njerëz u mblodhën për t'u kujdesur për viktimat, ai u largua nga kamioni dhe goditi me thikë të paktën 12 persona, sipas një dëshmitari, ndërsa bërtiti.[8][9] Policia e ndoqi dhe e zuri në një rrugicë të ngushtë dhe një oficer policie i drejtoi një armë; ai hodhi thikën dhe u mbajt nga policia në orën 12:35 rreth 170 metra larg nga kamioni.

ViktimatRedakto

Të paktën 17 ambulanca u nxituan në vendngjarje ndërsa kalimtarët u përpoqën të shpëtonin viktimat. Pesë prej viktimave raportohet se vdiqën në vendin e ngjarjes.[10] Fillimisht u raportua se dy njerëz vdiqën nga sulmi, dhe gjatë ditës numri i vdekjeve u rrit në shtatë. Më vonë u përcaktua përmes autopsive se tre viktima vdiqën si rezultat i goditjes nga kamioni ndërsa katër të tjerët u goditën me thikë për vdekje.

Sipas zyrtarëve të policisë dhe spitalit, gjashtë nga shtatë ata që u vranë ishin burra, përfshirë Kazunori Fujino dhe shokun e tij Takahiro Kamaguchi (të dy 19 vjeç), Katsuhiko Nakamura (74), Naoki Miyamoto (31), Mitsuru Matsui (33), dhe Kazuhiro Koiwa (47). U vra gjithashtu një grua, Mai Mutō (21).[11] Të dhënat e komunikimit treguan se Mutō me siguri bëri një telefonatë urgjente në polici nga telefoni i saj celular, megjithëse nuk linte asnjë mesazh. Më vonë atë ditë, një memorial i improvizuar u krijua nga publiku.

ArsyejaRedakto

Tre ditë para sulmit, më 5 qershor, Katō akuzoi njerëzit në vendin e tij të punës për fshehjen e rrobave të tij të punës dhe u largua nga puna menjëherë pas kësaj. Me sa duket ai besonte në këtë pikë se ai do të humbiste punën e tij, megjithëse në të vërtetë nuk ishte kështu,[12][13][14] dhe mund të ketë shkaktuar sulmin.[15]

I dyshuari mesa duket ka postuar mesazhe nga telefoni i tij celular në një faqe në internet "Extreme Exchange, Revised",[16] duke zbuluar qëllimet e tij përmes mesazhit të tij të fundit përmes telefonit të tij celular 20 minuta para sulmit.[17] Një zyrtar policie deklaroi mesazhin e parë të lexuar, "Unë do të vras ​​njerëz në Akihabara". Mesazhe të tjera për të cilat ai pretendohet se ka postuar përfshijnë, "Nëse vetëm unë do të kisha një të dashure, nuk do të kisha lënë punën", "Unë kurrë nuk do të bëhesha i varur nga telefoni im celular. Çdokush me shpresë nuk mund ta kuptonte si ndjehem", dhe "Unë nuk kam një mik të vetëm dhe nuk do të bëj në të ardhmen. Do të injorohem sepse jam i shëmtuar. Unë jam më i ulët se plehrat sepse të paktën plehrat riciklohen." Ai gjithashtu i referohej "një zënkë goditje me thikë në Tsuchiura".[18] Komentuesit iu referuan incidentit, bazuar në mesazhet, si një rast tjetër i fenomenit të hikikomori ose vetëvrasje në internet.[19][20][21] Mesazhet e mëvonshme zbuluan planin e tij për të përdorur një automjet derisa të bëhej i pa funksionueshëm, dhe më pas të përdorte një thikë për të vazhduar sulmin.[22][23] Ai priti që Chūō-dōri të mbyllej në mesditë të trafikut të automjeteve para se të fillonte sulmin.[24]

ReferimetRedakto

 1. ^ Dolan, David (8 qershor 2008). "Man stabs shoppers in Tokyo street, killing seven". Reuters (në anglisht). Marrë më 8 qershor 2008.
 2. ^ Masters, Coco (9 qershor 2008). "Japan Reeling from Stabbing Spree". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2008. Marrë më 9 qershor 2008.
 3. ^ a b c "Archived copy" (në japonisht). Asahi Shimbun Company. 10 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 qershor 2008. Marrë më 24 qershor 2008.Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
 4. ^ Onishi, Norimitsu (9 qershor 2008). "Man who killed 7 in Tokyo left online warnings". International Herald Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2008. Marrë më 9 qershor 2008.
 5. ^ http://www.jiadep.org/Kato_Tomohiro.html
 6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 nëntor 2018. Marrë më 27 nëntor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Seven dead in Tokyo knife attack". BBC News (në anglisht). 8 qershor 2008. Marrë më 9 qershor 2008.
 8. ^ McCurry, Justin (9 qershor 2008). "'He was screaming as he stabbed people': seven die in frenzied knife attack in Tokyo". The Guardian (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2008. Marrë më 9 qershor 2008.
 9. ^ "7 dead in Tokyo stabbing rampage" (në anglisht). USA Today (Associated Press). 8 qershor 2008. Marrë më 9 qershor 2008.
 10. ^ Banerjee, Subhajit (8 qershor 2008). "Tokyo stabbing: Five killed as man goes on knife rampage in Akihabara". The Telegraph (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2008. Marrë më 9 qershor 2008.
 11. ^ "7 die in Tokyo stabbing frenzy / Suspect posted messages on Net warning of Akihabara attack". The Daily Yomiuri (në anglisht). 10 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2008. Marrë më 10 qershor 2008.
 12. ^ "秋葉原通り魔:「作業服ない」騒ぐ…加藤容疑者(Missing work clothes at factory may have sparked Akihabara stabbing rampage)". Mainichi Shimbun (në japonisht). 9 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 korrik 2012. Marrë më 9 qershor 2008.
 13. ^ Hogg, Chris (10 qershor 2008). "Japan seeks answers on knife attack". BBC News (në anglisht). Marrë më 10 qershor 2008.
 14. ^ "Katō 'claims job despair made him kill'". The Daily Yomiuri (në anglisht). 11 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2008. Marrë më 12 qershor 2008.
 15. ^ "秋葉原事件、作業着の騒ぎが犯行のきっかけ 容疑者供述" (në japonisht). The Asahi Shimbun Company. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2008. Marrë më 7 korrik 2008.
 16. ^ 7 dead in Akihabara stabbings [UPDATE] – Japanator.com – anime blog, anime podcast, manga, anime wallpapers, pictures, games, movies, and more!
 17. ^ "Japan police probe stab 'warning'". BBC News (në anglisht). 9 qershor 2008. Marrë më 9 qershor 2008.
 18. ^ "加藤容疑者、直前まで実況中継" (në japonisht). Nikkan sports. 10 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 qershor 2008. Marrë më 13 qershor 2008.
 19. ^ Kelts, Ronald (13 qershor 2008). "SOFT POWER, HARD TRUTHS / No man, or nation, is an island". The Daily Yomiuri (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 qershor 2008. Marrë më 15 qershor 2008.
 20. ^ Ryall, Julian (11 qershor 2008). "Japan's recluses emerge and start killing". The Daily Telegraph (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2008. Marrë më 11 qershor 2008.
 21. ^ Lewis, Leo (19 qershor 2008). "Japan gripped by suicide epidemic". The Times (në anglisht). London. Marrë më 20 qershor 2008.
 22. ^ "Knife frenzy suspect warned: It's time" (në anglisht). CNN. 9 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2008. Marrë më 9 qershor 2008.
 23. ^ Reynolds, Isabel (9 qershor 2008). "Blog warnings posted ahead of Tokyo knife rampage" (në anglisht). The Star (Malajzia) (Reuters). Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 qershor 2008. Marrë më 9 qershor 2008.
 24. ^ "Katō 'waited for crowds to form' / Akihabara knifing spree suspect said to have known busiest time in area". The Daily Yomiuri (në anglisht). 12 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2008. Marrë më 12 qershor 2008.