Meadville është qytet dhe zyra qendrore e qarkut Crawford, Pennsylvania, Shtetet e Bashkuara. [1] Ndodhet 467 km (290 milje) prej Harrisburgut. Së pari ishte vendbanim i përkohshëm në veriperëndim të Pennsylvanisë. Popullsia e qytetit ishte 12,964 sipas regjistrimit më 2016.[2]

Meadville
Qytet
noform
Vendndodhja
Meadville is located in SHBA
Meadville
Meadville

Meadville is located in Pensilvania
Meadville
Meadville
USA Pennsylvania location map.svg

Koordinatat: 41°39′V 80°9′P / 41.650°V 80.150°P / 41.650; -80.150

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Pensilvania
Qarku Crawford
Kryetari i Bashkisë H. Leroy Stearns
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11.34 km2
 •  tokësore 11.33 km2
 •  ujore 0.01 km2
Popullsia 12,964 banorë
Dendësia 1,143.96 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 12 maj 1788
Zona Kohore EST (UTC-5)
Verore EDT (UTC-4)
Prefiksi 814
Faqja Zyrtare www.cityofmeadville.org

Njerëz të njohurRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "American FactFinder". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Marrë më 31 janar 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population and Housing Unit Estimates". Marrë më 9 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)