Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Medicine Hat (kthjellim).

Medicine Hat është një qytetDivizioni Nr. 1, provinca Alberta, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 112.01 km² dhe popullsi 56997 banorë.[1]

Medicine Hat
—  qytet  —
Pamje nga Medicine Hat

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Alberta – stema Alberta
Ndarja statistikore Divizioni Nr. 1
Statistika dhe Territori
Koordinatat 50°02′30″V 110°40′39″P / 50.041667°V 110.6775°P / 50.041667; -110.6775 (Medicine Hat)Koordinatat: 50°02′30″V 110°40′39″P / 50.041667°V 110.6775°P / 50.041667; -110.6775 (Medicine Hat)
Sipërfaqja 112,01 km2
Popullsia 56.997 banorë 2006
Dendësia 508,86 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-7
Vendndodhja
Medicine Hat is located in Kanadaja
Medicine Hat
Medicine Hat
Medicine Hat – harta_foto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012.

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  • Faqja Zyrtare

Stampa:Ndarja administrative në Alberta