Mefail Shehu, i njohur edhe si Mefail i madh ose Mefail Zajazi ishte një komandant ushtarake Balli Kombëtar në rajonin e Kërçovës gjatë Luftës së dytë Botërore. Ai ishte një bashkpuntor i Xhem Hasa.[1]

Mefail Shehu në mes

Biografia Redakto

Mefail Shehu u lind në Zajaz të Kërçovës. Nacionalizmi shqiptar i Mefail Shehut u formua gjatë viteve të tij të adoleshencës pasi u bë dëshmintar i territorit dhe masakrave sërbo-sllave ndaj 22 fshatrave shqiptar në rajonin e Kërçovës. Gjatë gjithë jetës së tij deri sa të vritet Mefail Shehu endërroi dhe luftoi për Shqipërinë etnike ashtu siç thotë edhe vet ai në amanetin e tij:

në bëfshim vëllazërim me sllavët, na mallkon gjaku i pafajshëm që është derdhur, na mallkojnë nënat që nuk jua dinë varret, na mallkojnë bunaret e mbushura me kokat e familjarëve tanë, ai që ka guxim të ther një fëmijë, nuk ka besë, kjo u dëshmua edhe sot. Udha jonë është Shqipëria etnike, nuk ka rrugë tjetër.[2]

References Redakto

  1. ^ Prof. Dr. Vebi Xhemaili. "Xhemë Hasë Gostivari Ikona e Trimërisë Shqiptare". Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2011. Marrë më 6 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 3 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)