Melissa Barrera (lindi më 4 korrik 1990) është aktore dhe këngëtare meksikane.[1] Ajo është e njohur për rolin e saj në telenovelën Përgjithmonë e jotja (2013) dhe Tanto amor (2015).

KarrieraRedakto

Karriera muzikoreRedakto

Ajo këndoi për herë të parë në reality show La Academia në vitin 2011, kur e tregoi talentin e saj për këndim.[2] Në vitin 2013, ajo ishte pjesë e duetit "Melissa y Sebastian" me të cilin e incizoi albumin e saj të parë. Në vitin 2015, ajo incizoi këngën intro "Volver a caer" së bashku me këngëtarin meksikanë Kalimba Marichal[3] për telenovelën e saj "Tanto Amor".

AktrimiRedakto

Në vitin 2012, ajo morri pjesë në dy telenovela, La mujer de Judas dhe La otra cara del alma.[4]. Në vitin 2010, përderisa ishte në kolegj (Universitetin e Nju Jorkut) ajo morri pjesë në filmin L for Leisure. Në vitin 2014, ajo morri rolin e parë në telenovelë Përgjithmonë e jotja me aktorin venezuelas Daniel Elbittar.[5]

FilmografiaRedakto

FilmsRedakto

Viti Titulli Roli
2011 L for Leisure Kennedy Film debut
2016 Manual de principiantes para ser presidente Brisa Carreiro Cameo
2016 El Hotel' Karina Supporting
2017 Sacúdete Las Penas Luisa Martin Del Campo Lead
2017 Prima' Daniela Lead

SerialetRedakto

Viti Titulli Roli
2011 La Academia
2012 La mujer de Judas Zulamita
2013 La otra cara del alma Mariana Durán
2014 Përgjithmonë e jotja Olvido Pérez
2015 Baila Si Puedes
2015 Tantor amor Mía González
2016 Perseguidos Liliana
2017 Klubi i sorrave Isabel Cantu
2018 Vida Lyn

ReferimetRedakto

  1. ^ Mariana Rosas. "Melissa Barrera, le sonríe el éxito". Estilo DF. Marrë më 4 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "¡Está insoportable! Aseguran que a Melissa Barrera ya se le subió la fama". TVNotas. Marrë më 4 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kalimba cantará con Melissa Barrera el tema de la telenovela Tanto Amor". Tvyespectaculos. Marrë më 4 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Elena Gómez Poncet. "Melissa Barrera asegura que no es una improvisada". TVNotas. Marrë më 4 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Melissa Barrera protagonizaría telenovela con Daniel Elbittar". TVNotas. Marrë më 4 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)