Merapi (jav. Gunung Merapi) është mal dhe vullkan aktiv në ishullin indonezian Java, jo larg qytetit Xhakarta . Nga viti 1548 ndodhin shpërthime të rregullta ndër më të rrezikshmit dhe më fatal ishte ai i vitit 1994, (kan humbur jetën 64 njerz), mandej në vitin 2006. (5.000 viktima due rreth 200.000 njez mbeten pa kulm mbi kokë) dhe në tetor të vitit 2010. (rreth 125 viktima).

Vullkani Merapi

Të gjitha erupcionet zakonisht kan qenë të përcjellura me tërmete.Më 25 tetor 2010 rreth ores 2 të mëngjesit, Merapi shpërtheu due hudhi lavën përgjat anës jugore të tij.[1]

Vulkani Merapi është njëri ndër parqet nacionale në Indonezi. Është i njohur në kulturën jave si vend religjioz.Në ghuhën jave ka domethënjën e “Mali i zjarrt".

Burimi i të dhënave Redakto

  1. ^ "Erupcioni i vullkanit Merapi". Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2010. Marrë më 27 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)