Michael Bennett (8 prill 19432 korrik 1987) ishte regjisor i teatrit, scenarist, koreograf dhe vallëtar amerikan , i njohur më së shumti si fituesi shtatëfishti i çmimit Tony për koreografi dhe regji për disa shfaqje të popullarizuara mjuzikalabroadwayit.

Michael Bennett
U lind më8 prill 1943
Buffalo, New York, SHBA
Vdiq më2 korrik 1987
Tucson, Arizona, SHBA
KombësiaAmerikan
Gjinitë letraredramë, regji, koreografi

Çmimin Pulitzer e fitoi, në vitin 1976

Çmime dhe nominime Redakto

Çmime
 • 1971 Drama Desk Award for Outstanding Choreography—Follies
 • 1971 Drama Desk Award for Outstanding Director—Follies (with Harold Prince)
 • 1972 Tony Award for Best Choreography—Follies
 • 1972 Tony Award for Best Direction of a Musical—Follies (with Harold Prince)
 • 1974 Tony Award for Best Choreography—Seesaw
 • 1976 Drama Desk Award for Outstanding Choreography—A Chorus Line
 • 1976 Drama Desk Award for Outstanding Director of a Musical—A Chorus Line
 • 1976 Pulitzer Prize for DramaA Chorus Line
 • 1976 Tony Award for Best Choreography—A Chorus Line
 • 1976 Tony Award for Best Direction of a Musical—A Chorus Line
 • 1979 Drama Desk Award for Outstanding Choreography—Ballroom
 • 1979 Tony Award for Best Choreography—Ballroom
 • 1982 Tony Award for Best Choreography—Dreamgirls
 • 1984 Drama Desk Award Special Award—A Chorus Line 3,389th performance


Nominime
 • 1967 Tony Award for Best Choreography—A Joyful Noise
 • 1968 Tony Award for Best Choreography—Henry, Sweet Henry
 • 1969 Tony Award for Best Choreography—Promises, Promises
 • 1970 Tony Award for Best Choreography—Coco
 • 1971 Tony Award for Best Choreography—Company
 • 1974 Tony Award for Best Book of a Musical—Seesaw
 • 1974 Tony Award for Best Direction of a Musical—Seesaw
 • 1979 Drama Desk Award for Outstanding Director of a Musical—Ballroom
 • 1979 Tony Award for Best Direction of a Musical—Ballroom
 • 1979 Tony Award for Best Musical—Ballroom
 • 1982 Drama Desk Award for Outstanding Director of a Musical—Dreamgirls
 • 1982 Tony Award for Best Direction of a Musical—Dreamgirls
 • 1983 Drama Desk Award for Outstanding Director of a Play—Third Street

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Michael Bennett at IMDb