Michael Saul Dell (lindi me 23.02 1965) është një biznesmen Amerikan, filantrop dhe autor. Ai është i njohur si themelues i Dell, një nga kompanitë liderë për prodhimin e kompjuterëve persona. Ai ishte rankuar si i 41ti ne listën e me te pasurve për vitin 2012 nga revista Forbes, me një pasuri prej US$ 15,9 miliard ne Mars 2012.

Michael Saul Dell
Michael Dell 2010.jpg
U lind në (1965-02-23) 23 Shkurt, 1965 (58 vjeç)
Houston, Texas, U.S.
KombësiaAmerikan
PunësimiThemelues i Dell

Rinia dhe arsimimiRedakto

Michael Dell ishte lindur ne vitin 1965 ne Houston, Teksas, nga një familje hebreje mbiemri i te cilëve ishte përkthyer ne Anglisht nga Origjinali ne Gjermanisht Thal pasi familja kishte migruar ne SHBA. Djali i Lorraine Charlotte dhe Alexander Dell, nje dentist, Michael Dell shkoi ne Herod Elementary School ne Houston, Texas. Dell shkoi ne Memorial High School ne Houston, duke shitur Huston Post gjate verës.

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto