Michael Kirk Douglas (lindur më 25 shtator 1944) [1] është një aktor dhe producent filmi amerikan. Ai ka marrë shumë vlerësime, duke përfshirë dy çmime Oscar, pesë çmime Golden Globe, një çmim Primetime Emmy, Cecil B. DeMille Award dhe AFI Life Achievement Award . [2]

Djali i madh i Kirk Douglas dhe Diana Dill, Douglas mori Bachelor të Arteve në dramë nga Universiteti i Kalifornisë, Santa Barbara . Rolet e tij të hershme të aktrimit përfshinin prodhime filmike, skenike dhe televizive. Douglas së pari u shqua për performancën e tij në serinë televizive procedurale të policisë ABC Rrugët e San Franciskos, për të cilën ai mori tre nominime radhazi për çmimin Emmy . Në vitin 1975, Douglas prodhoi One Flew Over the Cuckoo's Nest, pasi kishte fituar të drejtat për romanin Ken Kesey nga babai i tij. Filmi mori vlerësime kritike dhe popullore dhe fitoi çmimin Oscar për filmin më të mirë, duke i dhënë Douglas Oscar-in e tij të parë si një nga producentët e filmit.

Douglas vazhdoi të prodhonte filma duke përfshirë Sindromën e Kinës (1979) dhe Romancing the Stone (1984), për të cilat ai mori çmimin Golden Globe për Filmin më të Mirë - Muzikal ose Komedi, dhe Jewel of the Nile (1985).Douglas mori vlerësime kritike për portretizimin e Gordon Gekkos në Wall Street të Oliver Stone (1987), për të cilin ai fitoi çmimin Oscar për aktorin më të mirë (një rol që ai e riprodhoi në vazhdimin Wall Street: Money Never Sleeps në 2010). Role të tjera të shquara përfshijnë në Tërheqjen fatale (1987), Lufta e trëndafilave (1989), Instinkti bazë (1992), Falling Down (1993), Presidenti amerikan (1995), Loja (1997), Trafiku (2000), dhe Wonder Boys (2000).

Në vitin 2013, për portretizimin e tij të Liberace në filmin HBO Behind the Candelabra, ai fitoi çmimin Primetime Emmy për aktorin kryesor të shquar në një mini-serial ose një film . Douglas luajti si një trajner aktrimi në moshë në serialin komedik të Netflix "Metoda Kominsky" (2018–2021), për të cilin ai fitoi një çmim "Golden Globe" për aktorin më të mirë - seri televizive muzikore ose komedi . Ai ka portretizuar Hank Pym në Marvel Cinematic Universe, duke filluar me Ant-Man (2015).

Douglas ka marrë njohje për aktivizmin e tij humanitar dhe politik. Ai bën pjesë në bordin e Iniciativës së Kërcënimit Bërthamor, është anëtar nderi i bordit të fondacionit Plowshares Fund për grante kundër luftës dhe u emërua si Lajmëtar i Paqes i Kombeve të Bashkuara në 1998. Ai është i martuar me aktoren Catherine Zeta-Jones që nga viti 2000.

  1. ^ Martin, Annie (10 tetor 2019). "Michael Douglas on turning 75: 'Feeling good'". United Press International. Marrë më 1 tetor 2021. Douglas turned 75 years old Sept. 25 {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Martin, Annie (October 10, 2019). "Michael Douglas on turning 75: 'Feeling good'". United Press International. Retrieved October 1, 2021. Douglas turned 75 years old Sept. 25
  2. ^ Kilday, Gregg (15 qershor 2009). "AFI Life award all in Douglas family". The Hollywood Reporter. fq. 9, 14. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2009. Marrë më 4 shtator 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Kilday, Gregg (June 15, 2009). . The Hollywood Reporter. pp. 9, 14. Archived from the original Arkivuar 18 qershor 2009 tek Wayback Machine on June 18, 2009. Retrieved September 4, 2009.