Mikako Takahashi (高橋美佳子 Takahashi Mikako) lindi më 29 maj 1980 në prefekturën e Chibas, Japoni. Ajo njihet si dubluese filmash anime dhe si këngëtare J-pop. Bashkë me Yumiko Kobayashi ajo është dubluesja me rol të madh në përkthimin e serisë anime Excel Saga. Momentalisht punon për I'm Enterprise.

Puna e saj si dubluese animesh

Redakto
 • Amy në Burst Angel
 • Reverie Metherlence në Elemental Gelade
 • Mikako HyattExcel Saga
 • Tomomi Isomura në Full Metal Panic!
 • Rushuna Tendo në Grenadier
 • Kasumi Tani në Hand Maid May
 • Ayumi Yamada në Honey and Clover
 • Kibure Kikki dhe Lilith Frau në Infinite Ryvius
 • Kusuha Mizuha në Super Robot Wars.
 • Noelle në L/R: Licensed by Royalty
 • Chrono Haraoun në Magical Girl Lyrical Nanoha
 • Saizo the pig dhe Saya në Peacemaker Kurogane
 • Mahiro në Samurai Deeper Kyo
 • Maki Tokitou në Karin
 • Mari Saionji në High School Girls
 • Montmorency në Zero no Tsukaima
 • Rika Akiba në Hanbun no Tsuki ga Noboru Sora
 • Rōdoreamon në Simoun
 • Sadaharu në Gintama
 • Sakuno Ryuzaki në The Prince of Tennis
 • Tomoko Fujinami në Canvas 2 ~Niji Iro no Sketch~

Lidhje të jashtme

Redakto