Minamoto no Yorimitsu (源 頼光, 948 – 29 gusht 1021), gjithashtu i njohur si Minamoto no Raikō shërbeu regjentit të klanit Fujiwara së bashku me vëllain e tij Minamoto no Yorinobu, duke marrë masat e dhunshme që Fujiwara vetë ishin të paaftë për të marrë. Ai është një nga Minamoto më të hershme të shënimit historik për shfrytëzimet e tij ushtarake dhe është i njohur për shuarjen e banditëve të Ōeyama.

Minamoto no Yorimitsu nga Kikuchi Yōsai

Shërbimi i tij besnik i fitoi atij guvernatorët e provincës Izu, Kozuke dhe një numër të tjerëve nga ana tjetër, si dhe një numër pozicionesh të tjera të larta qeveritare. Yorimitsu shërbeu si komandant i një regjimi të Gardës Perandorake dhe si sekretar në Ministrinë e Luftës. Kur vdiq babai i tij Minamoto no Mitsunaka, ai trashëgoi Provincën Settsu.[1]

Yorimitsu u botua në një numër legjendash dhe tregime, duke përfshirë edhe legjendën e Kintarō (Djali i Artë gjithashtu i njohur si Sakata no Kintoki), legjendën e Shuten Dojit dhe legjendën e Tsuchigumo.

Raiko zakonisht shoqërohet nga katër mbajtësit e tij legjendarë, të njohur si Shiten'o (Katër Mbretërit Kujdestar). Ata ishin Watanabe no Tsuna, Sakata no Kintoki, Urabe no Suetake, dhe Usui Sadamitsu.[2]

Festivali Karatsu KunchiKaratsu City, Prefektura Saga, përmban një noton të madhe të frymëzuar nga helmetë e Minamotos, duke u hudhur pjesërisht nga oni Shuten Douji.

Referime Redakto

  1. ^ Sansom, George (1958). A history of Japan to 1334. Stanford University Press. fq. 241–242. ISBN 978-0804705233. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Sato, Hiroaki (1995). Legends of the Samurai. Overlook Duckworth. fq. 61–64, 66. ISBN 9781590207307. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)