Miniera e Dushkajës është një nga minierat më të mëdha të nikelitKosovë . [1] Miniera gjendet në Drenasrrethit të Prishtinës . [1] Miniera ka rezerva që arrijnë në 6.35 milion ton xehe me klasifikim 1.29% nikel, 0.05% bakër, 24.29% hekur, 44.09% silicë dhe 9.33% magnezit, duke rezultuar kështu 82,000 ton 3,1,0 ton nikel 4,1,000 ton 3,1,00 ton 3,1,00 ton 3,1,00 ton 3,1,00 ton 3,1,00 ton 3,1,0 ton 5,0 ton 3,1,00 ton 5,0 ton 3,1,00 ton. silicë dhe 592.500 ton magnezit . [1]

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ a b c "Kosovo Mining Journal" (PDF). beak.de. 2010. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-07-18. Marrë më 2010-10-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto