Miniera e Sukës është një nga minierat më të mëdha të nikelitKosovë . [1] Miniera gjendet në Drenasrrethit të Prishtinës . [1] Miniera ka rezerva që arrijnë në 0.63 milion ton xehe të klasifikimit 1.36% nikel, 0.06% bakër, 30.56% hekur, 49.17% silicë dhe 9.48% magnezit, duke rezultuar kështu 8,600 ton nikel 27,9 ton 27,00 ton 27,9 ton 30,00 ton , 30,00 ton, 30,00 ton, 30,00 ton, silicë dhe 59700 ton magnezit . [1]

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ a b c "Kosovo Mining Journal" (PDF). beak.de. 2010. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-07-18. Marrë më 2010-10-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto