Minsku është kryeqyteti i Bjellorusisë.

Minsk
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Minskut
Flag of Minsk, Belarus.svg
Flamuri i Minskut
Vendndodhja
Minsk is located in Bjellorusia
Minsk
Minsk

Koordinatat: 53°54′0″V 27°34′0″L / 53.90000°V 27.56667°L / 53.90000; 27.56667

Administrimi
Shteti Flamuri Bjellorusia
Kryetari i Bashkisë Andrey Shorec
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 307.895411 km2
Lartësia 280.4 m (m.n.d.)
Popullsia 1 982 444[1] banorë
 •  urbane 2,101,018 banorë
Dendësia 5,966 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1067
Vendasit Minskovit/e
Zona Kohore UTC+3
Verore UTC+3
Kodi Postal 220000-220141
Prefiksi +375 17

+375 29 (mobile Velcom, MTS ose Diallog)
+375 25 (mobile Life)
+375 33 (mobile MTS)
+375 44 (mobile Velcom)

Targa 7
Koordinatat 53° 54′ 0″ Veri

27° 34′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.minsk.gov.by

Pak historiRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

Muzetë më të mëdha:

 • Muzeu Bjelloror i Historisë së Luftës së Madhe Patriotike
 • Muzeu Historik Kombëtar i Republikës së Bjellorusisë
 • Muzeu Shtetëror i Historisë së Letërsisë Bjelloruse
 • Muzeu Shtetëror i Letërsisë i Yanka Kupala

Teatrot më të mëdha:

 • Akademik Kombëtar Bolshoi Opera dhe Baleti i Republikës së Bjellorusisë
 • Teatri akademik i shtetit të Bjellorusisë
 • Teatri Akademik Kombëtar i emëruar pas Yanka Kupala
 • Teatri Akademik Kombëtar Dramë i quajtur sipas Maksim Gorky

Bibliotekat më të mëdha:

 • Biblioteka Kombëtare e Bjellorusisë
 • Biblioteka Qendrore Shkencore emëruar pas Yakub Kolas
 • Biblioteka Shkencore e Universitetit Teknik Kombëtar të Bjellorusisë
 • Biblioteka Presidenciale
 • Biblioteka rajonale e Minskut me emrin Aleksandër Pushkin
 • Biblioteka Republikane e Mjekësisë Shkencore

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ "Социально-экономическое развитие регионов Республики Беларусь в январе 2018 г." www.belstat.gov.by. Marrë më 2018-01-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Stampa:Ref-ru