Mojoj mami umesto maturske slike u izlogu

Mojoj mami umesto maturske slike u izlogu (trans. Mamasë sime në vend të fotos së maturës në dritaren e dyqanit ) është albumi i parë në studio i lëshuar nga ish-grupi jugosllav i rok Rani Mraz .

Untitled

Në vitin 1998, albumi u anketua si i 44-ti në listën e 100 albumeve më të mëdhenj të rockut dhe popit jugosllav në librin YU 100: najbolji albumi jugoslovenske rok i pop muzike ( YU 100: Albumet më të mira të muzikës pop dhe rock jugosllave ). [1]

Regjistrimi Redakto

Para regjistrimit të albumit, Rani Mraz kaloi nëpër disa ndryshime në formacion, dhe në kohën e regjistrimit, Gjorgje Balasheviq dhe Biljana Krstiq ishin të vetmit anëtarë zyrtarë të grupit, kështu që Mojoj mami umesto maturske slike u izlogu u regjistrua me muzikantë në studio : bas kitaristin Bojan Hreljac, bateristin Vladimir Furduj, tastieristin Sloba Markoviq dhe saksofonistin Miqa Markoviq. Duke qenë një fans i Korni Grupas, Balasheviq ia besoi produksionin ish-anëtarit të Korni Grupas, Josip Boçek, i cili gjithashtu luajti kitarë në album. Në album ishte edhe violinisti Jovan Kolunxhija, në këngën "Sve je dobro kad se dobro svrši".

Lista e këngëve Redakto

Të gjitha këngët e shkruara nga Gjorgje Balašević, përveç rasteve të shënuara.

# Titulli Gjatësia
1. "Uvod" ("Intro") 1:27
2. "Sve je dobro, kad se dobro svrši" ("Çdo gjë është e mirë, kur përfundon mirë") 2:20
3. "Drago mi je zbog mog starog" ("Më vjen mirë për plakun tim") 2:55
4. "Jedan Saša iz voza" ("Një Sasha nga treni") 3:06
5. "Uticaj rođaka na moj životni put" ("Ndikimi i të afërmve në rrugën e jetës sime") 3:11
6. "Mnogo mi znači to" ("Për mua do të thotë shumë") 2:51
7. "Neki novi klinci" ("Disa fëmijë të rinj") 4:14
8. "Stara pesma" ("Këngë e vjetër") 2:14
9. "Moj stari frend ima Rock and Roll band" ("Shoku im i vjetër ka një bandë rock n'rolli") 2:10
10. "Brakolomac" ("Martesëthyesi") 3:04
11. "Prodaje se prijatelj" ("Një mik në shitje") 3:32

Ribotimet Redakto

Albumi u ribotua në CD në vitin 1999 nga kompania sllovene diskografike Taped Pictures. Publikimi i Taped Pictures përmbante tre këngë bonus nga Žetva (ish-grupi i Ballasheviq-it) dhe teket 7-inç të Rani Mraz: "U razdeljak te ljubim" ("Të lë një puthje në largimin tënd"), "Prva ljubav" ("Dashuria e parë" ) dhe "Računajte na nas" ("Mbështetuni tek ne"). [2]

Personeli Redakto

  • Gjorgje Ballasheviq - vokal
  • Biljana Krstiq – vokale

Referime Redakto

  1. ^ Antonić, Duško; Štrbac, Danilo (1998). YU 100: najbolji albumi jugoslovenske rok i pop muzike. Belgrade: YU Rock Press. fq. 32. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mojoj mami umesto maturske slike u izlogu 1999 reissue at Discogs