Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Molde (kthjellim).


Molde është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 363 km² dhe popullsi 24041 banorë[1].

Molde
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Molde

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Molde
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jan Petter Hammerø (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°45′V 7°14′L / 62.750°V 7.233°L / 62.750; 7.233 (Molde)Koordinatat: 62°45′V 7°14′L / 62.750°V 7.233°L / 62.750; 7.233 (Molde)
Sipërfaqja 363 km2
Popullsia 24.041 banorë 2004
Dendësia 66,23 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Moldensar ose Moldenser
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1252
Vendndodhja
Molde is located in Norvegjia
Molde
Molde
Molde – harta_foto
www.molde.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Molde – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto