Molize (italisht: Molise) është një nga 20 rajonet e Italisë.

Molize
Italisht : Molise
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Kampobaso
Presidenti Donato Toma
Partia FI
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.438 km2
Popullsia 319.434 banorë
Dendësia 71,98 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 2
Faqja Zyrtare www.regione.molise.it


Map of region of Molise, Italy, with provinces-it.svg

Shiko edheRedakto

Koordinatat: 41°41′59″V 14°36′40″L / 41.6997°V 14.6111°L / 41.6997; 14.6111