Monica Bellucci (lindur më 30 shtator 1964) është një aktore dhe modele italiane [1].

Monica Bellucci
U lind në (1964-08-30) 30 gusht 1964 (59 vjeç)
KombësiaItaliane
Gjatësia173 cm (5 ft 8 in)

Jeta e herëshme Redakto

Bellucci ka lindur në Città di Castello, Umbria, Itali,[2][3] ajo është fëmija i vetëm i Pasquale Bellucci dhe Brunella Briganti, ajo u rrit në San Giustino. Ajo filloi të punojë si modele për të paguar studimet e saj në Fakultetin Juridik të Universitetit të "Perugias", megjithatë, ajo shpejt e la shkollën dhe filloi ti përkushtohej modës.

Filmografia Redakto

 • Bram Stoker's Dracula (1992)
 • Josef (1995)
 • L´ Appartment (1996)
 • Dobermann (1997)
 • Merlin (1998)
 • Malèna (2000)
 • Under Suspicion (2000)
 • Franck Spadone (2000)
 • The Brotherhood of the Wolf (Le Pacte des loups) (2001)
 • Irreversibel (2002)
 • Asterix und Obelix: Mission Kleopatra (2002)
 • Tears of the Sun (2003)
 • Ricordati di me (2003)
 • Matrix Reloaded (2003)
 • The Matrix Revolutions (2003)
 • Mel Gibson's The Passion of the Christ (2004)
 • Remember Me, My Love (2004)
 • She Hate Me (2004)
 • The Brothers Grimm (2005)
 • Combien tu m'aimes ? (2005)
 • N - Napoléon (2006)
 • Shoot 'Em Up (2006)

Referime Redakto

 1. ^ A copy of her birth registration from the Perugina Registry Office gives her birth date as 30 shtator 1964. Arkivuar 15 korrik 2019 tek Wayback Machine Notable Names Database (NNDB). Accessed 7 qershor 2013
 2. ^ Martínez, Claudio (30 tetor 2003). "Persephone". El Diario de Hoy. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2012. Marrë më 9 nëntor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Monica Bellucci: Biography". MSN. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2008. Marrë më 23 janar 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto

Monica Bellucci tek IMDb