Monrovia është kryeqyteti i Liberisë. Ndodhet mes Oqeanit Atlantik dhe lumit Mesurado.

Monrovia
Qytet
noform
Qendra e qytetit në Monrovia
Vendndodhja
Monrovia is located in Liberia
Monrovia
Monrovia

Koordinatat: 6°18′48″V 10°48′5″P / 6.31333°V 10.80139°P / 6.31333; -10.80139

Administrimi
Shteti Flamuri Liberia
Qarku Montserrado
Distrikti Monrovia e Madhe
Kryetari i Bashkisë Clara Doe-Mvogo
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 572,000 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 25 prill 1822
Zona Kohore GMT UTC+0
Koordinatat 6° 18′ 48″ Veri

10° 48′ 5″ Perëndim

EtimologjiaRedakto

Monrovia u emërua në nder të presidentit të SHBA-së, James Monroe. Së bashku me Uashington D.C., është një nga dy kryeqytete i cili u emërua sipas presidentit të SHBA-ve.

KryetarëtRedakto

Kryetarët e bashkësisë ishin:

  • W. F. Nelson, viteve 1870
  • C. T. O. King, viteve 1880 dhe ishte kryetarë për tri mandate
  • H. A. Williams, viteve 1890
  • Gabriel M. Johnson, viteve 1920
  • Nathan C. Ross, 1956-1969
  • Ellen A. Sandimanie, viteve 1970 dhe femra e parë e cila ishte kryetare.
  • Ophelia Hoff Saytumah, 2001–2009
  • Stacy Randall, 2010-2011

BinjakëzimetRedakto