Dejton, Ohio (City of Dayton) është një qytet në qarkun Montgomeryshtetit federal Ohio, SHBA. Në Dejton, Ohio jetojnë 141527 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 981.9 banor/km2 (2543.2 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 146.33 km2 (56.5 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 225 m (738 ft).

Dejton, Ohio
City of Dayton
qytet
Popullsia
 • Gjithsej141.527
Faqja zyrtarecityofdayton.org

Historia Redakto

Shih Alia Izetbegoviqi

Referime Redakto

  1. ^ "Zip Code Lookup" (në anglisht). USPS. Marrë më 2 dhjetor 2014.

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Dayton, Ohio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale