Montana Jordan (lindur më 8 mars 2003) është një aktor amerikan. Ai është më i njohur për rolin e tij si Georgie CooperYoung Sheldon.

Montana Jordan
U lind në (2003-03-08) 8 mars 2003 (21 vjeç)
Longview, Teksas, SHBA
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2015–sot
Njohur përYoung Sheldon

Jeta dhe karriera

Redakto

Lindur në Longview, Teksas, ai u rrit në Ore City, Teksas.[1]

Në tetor 2015, ai u zgjodh në rolin e tij të parë, duke u përzgjedhur nga 10,000 aplikantë për rolin e Jaden në filmin me regji të Jody Hill, The Legacy of a Whitetail Deer Hunter, në të cilin Josh Brolin luan babanë e tij; u lirua në mars 2018.[2]

Në mars 2017, Jordan u përzgjodh për rolin e vëllait të madh të Sheldon Cooper, George "Georgie" Cooper, Jr. në serinë pasardhëse të The Big Bang Theory Young Sheldon.[3] Ai u nominua për performancën më të mirë në një seri televizive – Aktori Mbështetës Adoleshent në Çmimet e 39-të të Artistëve të Rinj, i cili shkoi për Dylan Duff të Teens 101.[4]

Filmografia

Redakto
Viti Titulli Roli Shënime
2017–2024 Young Sheldon George "Georgie" Cooper Jr. Roli kryesor
2018 The Legacy of a Whitetail Deer Hunter Jaden Ferguson Film
2018 The Big Bang Theory George "Georgie" Cooper Jr. Episodi: "The VCR Illumination"

Çmimet dhe nominimet

Redakto
Viti Çmimi Kategoria Nominimi Rezultati Ref.
2018 Young Artist Award Best Performance in a TV Series - Supporting Teen Actor Young Sheldon Kandidat/e

Referime

Redakto
  1. ^ "Ore City student to co-star in Josh Brolin Movie". Longview News-Journal (në anglisht). 9 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2018. Marrë më 21 prill 2018.
  2. ^ D'Alessandro, Anthony (14 mars 2018). "'The Legacy Of A Whitetail Deer Hunter': Jody Hill & Danny McBride's "Poor Man's 'Revenant'" – SXSW" (në anglisht). Deadline. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2018. Marrë më 21 prill 2018.
  3. ^ Hargett, Kenley (14 mars 2017). "Ore City teen makes his way to Hollywood" (në anglisht). CBS. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2018. Marrë më 21 prill 2018.
  4. ^ "2018 Winners" (në anglisht). Young Artist Awards. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2019. Marrë më 26 tetor 2018.

Lidhje të jashtme

Redakto