Montpelier (shqiptohet: montpi'liër) është një qytet në shtetin amerikan të Vermontit që shërben si kryeqytet i shtetit dhe qendër e qarkut Washington. Popullsia ishte 7.855 banorë në regjistrimin e vitit 2010. Nga popullsia, ai është kryeqyteti më i vogël shtetëror në Shtetet e Bashkuara. Muzeu Historik i Vermontit dhe Kolegji i Arteve të Bukura i Vermontit ndodhen në Montpelier.

Montpelier
Montpelier
Qytet
noform
Vendndodhja
Montpelier is located in SHBA
Montpelier
Montpelier

Koordinatat: 44°15′0″V 72°34′0″P / 44.25000°V 72.56667°P / 44.25000; -72.56667

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Vermont
Qarku Washington
Kryetari i Bashkisë John Hollar
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 26,6 km2
Lartësia 182 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 7.855 banorë
Dendësia 302,7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1787
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 05601-05604, 05609, 05620, 05633
Prefiksi 802
Koordinatat 44° 15′ 0″ Veri

72° 34′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.montpelier-vt.org
Vendodhja e Montpelier në Vermont
Rruga kryesore në qendër të Montpelier