Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Montréal (kthjellim).


Montréal është një rajon administrativ dhe territor ekuivalentProvincën Kebek, Kanada. Rajoni administrativ ka një sipërfaqe 498.2 km² dhe popullsi 1934082 banorë.[1] U themelua më 29 mars 1966.

Montréal
—  rajon administrativ dhe territor ekuivalent  —
Montréal is located in Kanadaja
Montréal
Montréal
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Gjuha zyrtare Frëngjisht, Anglisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°28′V 73°45′P / 45.467°V 73.750°P / 45.467; -73.750 (Montréal)Koordinatat: 45°28′V 73°45′P / 45.467°V 73.750°P / 45.467; -73.750 (Montréal)
Sipërfaqja 498,2 km2
Popullsia 1.934.082 banorë 2010
Dendësia 3.882,14 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 29 mars 1966
Zona Kohore UTC-5
Rajoni, përbërë nga qyteti Montréal (me të kuqe) dhe 15 bashki të tjera

Rajoni, përbërë nga qyteti Montréal (me të kuqe) dhe 15 bashki të tjera

ReferimetRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  • Faqja zyrtare

Stampa:Ndarja administrative në Kebek