Muhammed Metvali el-Sha'raavi (Arabisht: محمد متولي الشعراوي) ishte dijetar Islam dhe jurist muslimanë egjiptianë. Ai është quajtur si një nga predikuesit të suksesshëm dhe të popullarizuar, dhe një nga të njohurit në kulturën egjiptiane në vitet 1970, 1980 dhe 1990.[1]

Muhammed Metvali el-Sha'raavi

Jeta e hershmeRedakto

El-Sha'raavi lindi më 15 prill 1911 në fshatin Dokodus, Mit Ghamr, Egjipt. Në moshën 11 vjeç, ai memorizoi Kuranin dhe më 1916 ai u bashkua me një institucion në Zagazig. Në 1923, ai fitoi certifikatën e tij elementare, duke u bashkuar më pas me institucionin e mesëm. Gjatë kësaj kohe, interesi i tij në poezi dhe letërsi ishte rritur dhe ai vazhdoi të ishte udhëheqës i zgjedhur i Bashkimit të Studentëve në institucion. Babai i tij pagoi shpenzimet e jetesës që ai të vazhdoj shkollimin në el-Ez'her, Kajro. Muhammed el-Sha'raavi donte të qëndronte me vëllezërit e tij për të kultivuar tokën. Duke u përpjekur për të shmangur shkuarjen në Kajro ai vendosi atë që dukej një kusht i pamundur. Gjendja ishte për të atin e tij për të blerë atë një numër të librave të lidhura me trashëgiminë, gjuhën dhe shkencën e Kuranit. Por babai i tij i bleu të gjitha materialet e kërkuara, duke thënë "Unë e di djalin im se të gjitha këto libra nuk janë të përshkruara për ty, por unë preferova të blini në mënyrë që t'ju siguroj vizatimet e shkencës".[2][3]

Në vitin 1937, ai u bashkua me Kolegjin e Gjuhës Arabe dhe u bë aktive në lëvizjen nacionaliste dhe lëvizjen el-Ez'her, duke marrë pjesë në mitingjet anti-koloniale dhe tubimet e ndërlidhura. Ai u diplomua në Fakultetin e Gjuhës Arabe, Universitetin el-Ez-her në vitin 1941.

KarrieraRedakto

Pas diplomimit në vitin 1941, ai vazhdoi të marrë certifikimin e tij të mësimdhënies më 1943. Më vonë u diplomua nga institucioni fetar i Tantës, përpara se të shkonte në një tjetër në Zagazig dhe më pas në Aleksandri. Në vitin 1950, ai u transferua në Arabinë Saudite për të punuar si profesor i Sheriatit në Uniersitetin Umm el-Kura. Në vitin 1960, Instituti i Tanta Azhary e caktoi atë si drejtor i Thirrjes Islamike. Më 1961, Ministria e Awqaf e caktoi atë si inspektor i shkencave. Në vitin 1963 ai u kthye në Egjipt dhe shërbeu si Drejtor i Sheikhut të Madh të el-Ez-herit.[4] Megjithatë, marrëdhëniet diplomatike midis Egjiptit dhe Arabisë Saudite u përkeqësuan dhe u bë e pamundur që ai të kthehej në Arabinë Saudite. Në vend të kësaj, ai mori postin e menaxherit të zyrës së Imamit të El-Ez'herit, Hasan al Ma'amoon. Në vitin 1966, ai udhëtoi për në Algjeri si kreu i Misionit të El-Ez'herit dhe mbeti për shtatë vjet. Gjatë qëndrimit të tij në Algjeri, lufta e qershorit të vitit 1967 ndodhi dhe Egjipti pësoi humbje të jashtëzakonshme për Izraelin. El-Sha'raavi 'vlerësoi' humbjen, duke thënë se "Egjipti nuk ka fituar fitoren derisa duart e komunizmit i rrethojnë dhe feja e tyre mbetet e pandryshuar". Më vonë, ai u kthye për t'u dhënë mësim në Universitetin Mbreti Abdulaziz në Arabinë Saudite. Në vitin 1970, ai u emërua profesor vizitor në Fakultetin e e Sheriatit në Universitetin Mbreti Abdulaziz në Mekë, pastaj kryetar i Departamentit të Studimeve pasuniversitare në Mbretin Abdulaziz në vitin 1972.

Në nëntor të vitit 1976, Mamduh Salem, atëherë kryeministër, zgjodhi anëtarët e kabinetit të tij, në mesin e tyre ishte el-Sha'aavi, i emëruar Ministër i Awqaf deri në tetor 1978. Gjatë kësaj kohe, ai lëshoi ​​një ligj që ndihmoi në krijimin e bankës së parë islame në Egjipt në vitin 1979.[5] Banka, Faisal Islamic Bank, u miratua nga Kuvendi Popullor gjatë asaj kohe. Pastaj ai fluturoi në Arabinë Saudite ku ai mësoi në Universitetin e Mbretit Abdulaziz për vetëm një vit në 1981.[4]

Në vitin 1987, ai u zgjodh si anëtar i Kompleksit të Gjuhës Arabe. Ai u propozua gjithashtu për t'u bërë një anëtar kompleks arab (përbërja e pavdekshme) pas marrjes së shumicës së votave.[4] Në vitin 1997, ai mburrej se ai nuk kishte lexuar asnjë libër përveç Kuranit që nga viti 1943.[6]

El-Sha'raavi kishte një popullaritet shumë të përhapur që e fitoi titullin "predikuesi i shekullit".[2] El-Sha'raavi ishte jashtëzakonisht i talentuar në shpjegimin e kuptimeve të Kur'anit.[2] Talenti i tij i vërtetë u tregua më së miri kur ai shpjegoi me fjalë të thjeshta kuptimin e vargjeve më të vështira të Kur'anit.[2] Ai ishte gjithashtu i famshëm[2] për të qenë i vetmi jo-saudit që i jepte hytbe, ose fjalimin islamik në malin Arafat,[2] një mal me rëndësi qendrore gjatë haxhit ose pelegrinazhit islamik në Arabinë Saudite.

FamiljaRedakto

Muhammed Metvali esh-Sha'raavi u martua në moshë të re dhe ishte nëna e tij ajo që e zgjodhi gruan e tij. Ai kishte tre djem dhe dy vajza: djemtë e tij u quajtën Sami, Abdurahim dhe Ahmed, ndërsa vajzat u quajtën Fatime dhe Saalihah.

VdekjaRedakto

Muhammed Metvali esh-Sha'raavi vdiq më 4 qershor 1998. Thuhet se rrugët e Kajros u mbushën nga një milionë njerëz për vdekjen e tij.[1]

PunimetRedakto

Lidhjet e jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b Osman, Tarek, Egypt on the Brink by Tarek Osman, Yale University Press, 2010, p.77
  2. ^ a b c d e f "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2010-06-26. Marrë më 2010-08-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
  3. ^ "Al-Eman-نداء الإيمان". www.al-eman.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b c "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2011-06-11. Marrë më 2010-08-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
  5. ^ "faisal islamic bank". www.faisalbank.com.eg. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-05-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Adel Darwish (19 qershor 1998). "Obituary: Shaiykh Mohammad Mutwalli Ash-Sha'raawi". The Independent. Marrë më 24 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b c d e f g h i j "اغتنم اكبر مكتبة كتب للشيح محمد متولى الشعراوى – الكتب الاكترونية وجميع برامجها – منتديات داماس". Damasgate.com. Marrë më 2010-06-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)