Muhammed Rateb en-Nabulsi

shkrimtar sirian
Rateb el-Nebulsi

Muhammed Rateb el-Nebulsi (Arabisht: محمد راتب النابلسي lindi më 29 janar 1939) është shkrimtarë dhe profesor sirianë dhe bashkëthemelues dhe menaxher i Enciklopedisë së Shkencave Islame Nebulsi.[1] Ai ishte profesor në Universitetin e Damaskut. Ai ka jetuar në Siri deri më 2011, dhe pas fillimit të Revolucionit Sirianë, ai shkoi në Jordani.[2]

EdukimiRedakto

Ai u rrit në Damaskë dhe kreu studimet atje. Pasi diplomoi në shkollën e lartë, ai filloi studimet në Universitetin e Damaskut, ku studioi gjuhën arabe, ai diplomoi në vitin 1964 me gradën Licentiati. Pastaj ai morri gradën Msster në Universitetin e Lionit. Në vitin 1999, ai morri gradën e doktoraturës në Universitetin e Dublinit.[3]

LibratRedakto

Ai shkroi shumë libra, si:[4]

Libra të përkthyera në anglishtRedakto

 • Reviews in Islam, (arabisht: نظرات في الإسلام) .
 • Reflections on Islam, (arabisht: تأملات في الإسلام) .
 • Bright words and productive meetings with Al Shaarawy, (arabisht: كلمات مضيئة ولقاءاتال مثمرة مع الشعراوي) .
 • Encyclopedia of the names of Allah, (arabisht: موسوعة الأسماء الحسنى), in three Books.
 • Encyclopedia of Scientific I'jaz (inimitability) in Al-Quran and Sunnah (arabisht: موسوعة الإعجاز العلمي في القرآن والسنة), in Two books, which are:
  • The miracles of God in human آيات الله في الإنسان
  • The miracles of God in Universe آيات الله في الآفاق

Libra në arabishtRedakto

 • Israja dhe Miraxhi, (arabisht: الإسراء والمعراج) .
 • Hixhreti, (arabisht: الهجرة) .
 • Zoti është më i Madhi, (arabisht: الله أكبر) .

ReferimetRedakto

 1. ^ Nabulsi Encyclopedia of Islamic Science website
 2. ^ al nabulsi biography
 3. ^ Al-nabulsi biography – in Arabic
 4. ^ list of Nabulsi books – (ar)

Lidhje të jashtmeRedakto