Muzeu Arkeologjik Durrës

Koordinatat: 41°18′41″V 19°26′25″L / 41.311389°V 19.440278°L / 41.311389; 19.440278

Muzeu Arkeologjik i Durrësit u hap më 13 Mars 1951 në qytetin Durrësit dhe është një nga muzetë më të rëndësishëm në Shqipëri.

Muzeu

KoleksioniRedakto

Pjesa më e madhe e muzeut përbëhet nga 3204 objekte që gjenden në vendin e lashtë të Dyrrhachium dhe përfshin një koleksion të gjerë nga periudha Greke e Lashtë, Helenistike dhe Romake.

Artifaktet kryesore përfshijnë stelat e funeralit romak dhe sarkofagët prej guri dhe një koleksion prej bustesh miniaturë të Venusit, dëshmi për kohën kur Durrësi ishte një qendër adhurimi e perëndeshës.

PavijonetRedakto

Në hyrje të krahut të majtë ndodhet periudha ilire dhe antike greke në tre fazat e saj, në atë të parë, klasike dhe të vonë. Në pjesën ballore, përtej gjetjeve arkeologjike të përmasave të mëdha që janë vendosur në qendër të muzeut, fillon periudha romake, duke nisur nga ajo e hershme, deri te periudha e ndërtimeve në krahun e djathtë të katit të parë. Në katin e dytë është planifikuar periudha e mesjetës.

Në katin e tretë është menduar të ndërtohet pavijoni i artit islam.

Në oborr përveç objekteve të mëdha ka edhe objekte të periudhës komuniste ku spikat një statujë e Stalinit.

Historia e muzeutRedakto

Muzeu është inauguruar në Mars të vitit 1951. Më 13 Prill 2002 muzeu u rihap pas një rikonstruksioni rrënjësor. Muze i përmasave kombëtare. Ka një pavijon të prehistorisë dhe të antikitetit, si dhe pavijonin post-bizantin. Në muze janë ekspozuar rreth 2000 objekte arkeologjike të dala nga nëntoka e qytetit. Në ndërtim është edhe pavijoni i mesjetës.

Vendndodhja dhe oraretRedakto

  • Adresa: Muzeu Arkeologjik, Shëtitore Taulantja, Durrës

Nga viti 2012 është në fazë restaurimi dhe është projektuar në hapet në fund të vitit 2014.

Verë
Hapur: 9:00 - 3:00, të martë - të diel
Mbyllur: të hënë

Dimër
Hapur: 9:00 - 3:00, të martë - të diel
Mbyllur: të hënë

Lidhje të jashtmeRedakto