Myderrisi (turqisht: müderris) ose Myderizi është një term që përshkruante dijetarin e fesë,[1] një profesor ose anëtar i fakultetit në botën selxhuke dhe në Perandorinë Osmane.[2]

arabisht, fjala "myderris" do të thotë dhënësi i mësimit, duke përshkruar mësuesin që jep mësim dhe dijetarin e autorizuar për të dhënë mësim. Pas përfundimit të arsimit dhe aftësimit në shkollat lokale të krahinave, dhe pas marrjes së diplomës, mësuesit që mësonin fe dhe shkencamedrese quheshin myderris, profesioni quhej myderrisllëk.[3][4]

Referime

Redakto
  1. ^ Boğaç A. Ergene (1 janar 2003). Local Court, Provincial Society and Justice in the Ottoman Empire: Legal Practice and Dispute Resolution in Çankırı and Kastamonu (1652-1744) (në anglisht). BRILL. fq. 26–. ISBN 90-04-12609-0.
  2. ^ Cambridge University Press, History of Turkey Vol. 3, The Later Ottoman Empire 1603-1839 (2006), s.216
  3. ^ Gönül Öney; Lale Bulut; Şakir Çakmak, Ertan Daş, Aydoğan Demir, Yekta Demiralp, İnci Kuyulu, Rahmi H. Ünal (1 qershor 2013). Early Ottoman Art: The Legacy of the Emirates (në gjermanisht). Museum With No Frontiers, MWNF (Museum Ohne Grenzen). fq. 158–. ISBN 978-3-902782-21-2.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)CS1 maint: Multiple names: authors list (link)
  4. ^ "Islam Encyclopedia - Turkiye Diyanet Vakfi (turqisht)". Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2014. Marrë më 2 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)