Nënë Rusia është një shprehje me të cilën bëhet personifikimi i Rusisë. Që nga kohët mesjetare personifikimet më të shpeshta lidhur me Rusinë tradicionalisht janë të gjinisë femërore, dhe ku figurat më të shpeshta janë nënat. [1]

Ballina e revistës "Sentry" Rusisht: Часовой, 1932, që përshkruan Rusinë si një grua në një kostum tradicional të çliruar nga një luftëtar në armatimin mesjetar, duke shkelur flamurin bolshevik.

Shprehjet më të zakonshme për personifikimin kombëtar të Rusisë janë:

  • Nënë Rusia ( Rusisht: Матушка Россия, tr.Matushka Rossiya, "Rusia Nënë"; gjithashtu, Россия-матушка , tr.Rossiya-matushka, "Nënë ruse", Мать-Россия , tr.Mat'-Rossiya, Матушка Русь , tr.Matushka Rus, "Nënë Rusi" "),
  • Nëna e nënës ( Rusisht: Родина-мать, tr.Rodina-mat).

Vini re se në gjuhën ruse, koncepti i atdheut është dhënë nga dy terma: " родина "( tr. rodina ), fjalë për fjalë," vendi i lindjes "dhe" отчизна "( tr otchizna ), fjalë për fjalë" atdheu ".

Harald Haarmann dhe Orlando Figes e shohin perëndeshën Mokosh si një burim të konceptit "Nënë Rusia". [2] [3]

Shiko gjithashtuRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Рябов О. В. (1999). Русская философия женственности (XI—XX века). Иваново. fq. 35–46. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Harald Haarmann, The soul of Mother Russia: Russian Symbols and Pre-Russian Cultural Identity, ReVision Arkivuar 9 prill 2016 tek Wayback Machine, June 22, 2000 (retrieved May 2, 2016)
  3. ^ Figes, Orlando (2002). Natasha's Dance: a cultural history of Russia. New York: Metropolitan Books. fq. 321. ISBN 9780805057836. [...] the goddess known as Mokosh, from whom the myth of 'Mother Russia' was conceived. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)