Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Narvik (kthjellim).


Narvik është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2023 km² dhe popullsi 20500 banorë[1].

Narvik
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Narvik

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Narvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Karen Margrethe Kuvaas (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°25′V 17°33′L / 68.417°V 17.550°L / 68.417; 17.550 (Narvik)Koordinatat: 68°25′V 17°33′L / 68.417°V 17.550°L / 68.417; 17.550 (Narvik)
Sipërfaqja 2.023 km2
Popullsia 20.500 banorë 2008
Dendësia 10,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Narviking
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1740
Vendndodhja
Narvik is located in Norvegjia
Narvik
Narvik
Narvik – harta_foto
www.narvik.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Narvik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto