Naser Beadini (20 maj 1962 - 16 janar 1992) ishte një futbollist nga Tetova i cili luajti për klubet në ish-Jugosllavi dhe Turqi.

Naser Beadini
Të dhënat personale
Emri i plotëNaser Beadini
Data e lindjes20 Maj 1962(1962-05-20)
Vendi i lindjesTetovë, Jugosllavi
Data e vdekjes16 Janar 1992 (29 vjeç)
Vendi i vdekjesEskişehir, Turkey
PozicioniForward
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1980–1984Teteks75(17)
1985–1988Eskişehirspor56(18)
1988–1990Samsunspor31(3)
1990–1991Eskişehirspor28(?)
1991–1992Kayserispor16(4)
Gjithsej206(42)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KarieraRedakto

I lindur në Tetovë, Maqedoni, atëherë brenda Jugosllavisë, Beadini filloi të luajë futboll për klubin lokal FK Teteks. Ai ndihmoi Teteks të ngjitet në Ligën e Parë Jugosllave gjatë katër sezoneve të tij me klubin.[1]

Beadini u bashkua me ekipin turk Süper Lig Eskişehirspor në vitin 1985. Pas tre sezoneve, unë u zhvendos tek rivalët Samsunspor për dy sezone. Ai u kthye në Eskişehirspor për sezonin e ardhshëm, përpara se të shkonte në Kayserispor në vitin 1991.

Më shumë infoRedakto

Beadini, së bashku me një lojtar tjetër dhe një trajner, vdiq në një aksident trafiku pranë Eskişehir më 16 janar 1992. [2]

BurimetRedakto

  1. ^ Stats from Yugoslav First and Second League at B92
  2. ^ "Nasır'ın acı sonu" (në Turkish). Milliyet. 17 Janar 1992.