Nathaniel Lees Gage (1 gusht 1917 - 17 gusht 2008) ishte një psikolog arsimor amerikan i cili dha një kontribut të rëndësishëm në një kuptim shkencor të mësimdhënies. Ai krijoi dhe redaktoi Manualin e parë të Kërkimit mbi Mësimdhënien (Gage, 1963), drejtoi Qendrën e Stanfordit për Kërkimin dhe Zhvillimin e Mësimdhënies dhe shërbeu si president i Shoqatës Amerikane të Kërkimit Arsimor . Gage ishte profesor në Stanford Graduate School of Education, ku u transferua në vitin 1962 pas 14 vitesh në Universitetin e Illinois . Deborah Stipek, dekane e Shkollës së Arsimit në Stanford, e quajti Gage një "gjigant në mesin e studiuesve të arsimit". [1] David C. Berliner, Profesor i Arsimit i Regents në Universitetin Shtetëror të Arizonës, e quajti Gage "babai i fushës së kërkimit mbi mësimdhënien". [2]

Biografia

Redakto

Nathaniel Lees Gewirtz lindi në Union City, New Jersey në 1917, nëna dhe babai i tij ishin të dy emigrantë polakë; ndryshimi eventual i emrit të tij shpjegohet më poshtë. Gage u diplomua nga shkolla e mesme në 1934, e cila ishte gjatë Depresionit të Madh. Ai ndoqi Kolegjin e Qytetit të Nju Jorkut dhe Universitetin e Minesotës. Në Universitetin e Minesotës, ai punoi në laboratorin e BF Skinner, i cili më vonë u bë i famshëm për kontributin e tij në teorinë e sjelljes. Detyrat e Gewirtz përfshinin prodhimin e peletave ushqimore të përdorura për të përforcuar sjelljen e minjve të laboratorit të Skinner. BF Skinner më vonë do të publikonte teorinë e tij, duke përfshirë sprovat e mëparshme të minjve laboratorikë, në revista të shumta, duke përfshirë "Analiza Eksperimentale e Sjelljes". [3]

Gewirtz u diplomua me lavdi të madhe në vitin 1938 me një diplomë bachelor në psikologji, por u refuzua nga 10 shkolla pasuniversitare përpara se të pranohej në Universitetin Purdue. Sipas David Berliner, refuzimet e shumta ishin për shkak të antisemitizmit. [4] Gewirtz më pas ndryshoi mbiemrin e tij në Gage.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Gage kaloi dy vjet në ushtri, ku iu bashkua programit të psikologjisë së aviacionit dhe zhvilloi teste aftësie për zgjedhjen e navigatorëve dhe vëzhguesve të radarëve. [1] Gage fitoi një doktoraturë në psikologji nga Universiteti Purdue në 1947 pasi u kthye në Universitet në 1945.

Gage dha mësim në Purdue për një vit dhe në Universitetin e Illinois për 14 vjet. Në vitin 1962, Gage u bë profesor në Universitetin e Stanfordit, ku qëndroi deri në vdekjen e tij. Në vitin 1965, Gage bashkëthemeloi Qendrën Stanford për Kërkimin dhe Zhvillimin në Mësimdhënie (tani e njohur si Qendra për Kërkime Arsimore në Stanford), e financuar me një grant federal prej 4 milionë dollarësh.

Gage tha se mësimdhënia jo vetëm që duhet të jetë efektive, por edhe e respektuar, sipas kolegëve të tij. Mënyra për të arritur të dyja këto aspekte, sipas Gage, ishte përmes shkencës. "Mësimdhënia bëhet siç duhet nga mendja, nga intuita, nga përvoja, nga ideologjia; ajo që gjithashtu ka nevojë është një bazë në kërkimin shkencor," shpjegoi ai në vitin 1987 në intervistën e tij për Stanford News Service. [5]

Gage redaktoi Manualin e Kërkimit mbi Mësimdhënien (1963) dhe shkroi Bazat Shkencore të Artit të Mësimdhënies (1978) dhe Fitimet e vështira në shkencat e buta (1985). Librat e tij janë shtuar në shumë shkrime të Psikologjisë Arsimore." Ai gjithashtu kontribuoi me artikuj të shumtë kërkimor në revista në të gjithë fushën, duke përfshirë "Confronting Counsels of Despair for the Behavioral Sciences", [6] i cili u botua për herë të parë në prill të 1996. Ai madje u botua në Journal of Educational Psychology of American Psychological Association në mars 1955 në një revistë të titulluar "Vlerat e nxënësve dhe vlefshmëria e inventarit të qëndrimit të mësuesve të Minesotës". [7] Ai gjithashtu është referuar në kurse të shumta në të gjithë Amerikën, duke përfshirë një të tillë si AIU, i njohur gjithashtu si Universiteti Ndërkombëtar i Atlantikut. [8]

Pas daljes në pension nga mësimdhënia aktive në vitin 1987, Gage u bë profesor emeritus dhe ende punonte në zyrën e tij pesë ditë në javë. Nga viti 1987 deri në vitin 2008, ai shkroi të paktën tre libra dhe më shumë se 20 artikuj. Ai përfundoi librin e tij të fundit, Një konceptim i mësimdhënies, pak para vdekjes së tij.

Nderimet e tij të shumta përfshijnë një bursë Guggenheim (1976-1977), zgjedhjen në Akademinë Kombëtare të Arsimit (1979), Çmimin EL Thorndike për Arritjen e Karrierës në Psikologjinë Arsimore (1986) dhe një doktoratë nderi nga Université de Liège në Belgjikë ( 2001).

Gage ndërroi jetë më 21 gusht 2008, në një spital në moshën 91-vjeçare. Në spital, ai mori një operacion për të hequr një mpiksje njollë pas një dëmtimi në kokë nga një rënie. [9]

Gage u martua me Margaret "Maggie" Burrows Gage në 1942. Ata kishin katër fëmijë. [4][10] Margaret "Maggie" Burrows Gage vdiq dy vjet para Nathaniel në 2006.

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ a b Sullivan, Kathleen (2008-08-22). "Nathaniel Gage, 'giant among educational researchers,' dead at 91". Stanford News Service. Arkivuar nga origjinali më 2012-02-14. Marrë më 2008-09-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "A Conception of Teaching". Amazon.com. Marrë më 2008-10-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ SKINNER, B. F. (1957). "THE EXPERIMENTAL ANALYSIS OF BEHAVIOR". American Scientist. 45 (4): 343–371. ISSN 0003-0996. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Berliner, David C. (2004). "Toiling in Pasteur's quadrant: The contributions of N.L. Gage to educational psychology" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2008-09-08. Marrë më 2008-09-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) A slightly different version of this article appeared in B.J. Zimmerman and D.H. Schuck (Eds.) (2003) Educational Psychology: A Century of Contributions (pp. 391-407) Mahwah, N.J. USA: Lawrence Erlbaum Associates.
  5. ^ "Nathaniel Gage, 'giant among educational researchers,' dead at 91". news.stanford.edu. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Gage, N. L. (prill 1996). "Confronting Counsels of Despair for the Behavioral Sciences". Educational Researcher. 25 (3). doi:10.3102/0013189X025003005. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Della Piana, G. M.; Gage, N. L. (1955). "Pupils' values and the validity of the Minnesota Teacher Attitude Inventory". Journal of Educational Psychology. 46 (3): 167–178. doi:10.1037/h0048951. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "EDUCATIONAL PSYCHOLOGY" (PDF). American International University. Atlantic International University. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Nathaniel Gage, 'giant among educational researchers,' dead at 91". news.stanford.edu. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ A slightly different version of this article appeared in B.J. Zimmerman and D.H. Schuck (Eds.) (2003) Educational Psychology: A Century of Contributions (pp. 391-407) Mahwah, N.J. USA: Lawrence Erlbaum Associates.