Natsu Dragneel (ナツ・ドラグニル Natsu Doraguniru) është personazh dhe protagonisti kryesor i mangës Fairy Tail. Ai është vëllai i Zeref Dragneel i cili fillimisht vdiq 400 vite më parë. Ai u rringjall si Etherious më i fuqishëm i vëllait të tij si E.N.D (エーテリアス・ナツ・ドラグニル Ēteriasu Natsu Doraguniru).[1] Natsu është gjithashtu një nga Dragon Slayers i cili u dërgua në të ardhmen prej 400 vite në të kaluarën, duke pasur një qëllim tjetër në ndihmën e humbjes së Acnologia.[2]

Krijimi dhe konceptiRedakto

Natsu Dragneel ishte një nga personazhet e para të krijuara nga Hiro Mashima gjatë zhvillimit të Fairy Tail. Ai u konceptua si një anëtar i një zjarri që përdorte një shoqëri ndërlidhëse, e cila do të vuante nga sëmundja e lëvizjes, një tipar karakteri i autorit bazuar në një nga miqtë e tij.[3] Mashima e zbatoi sëmundjen e Natsu në versionin përfundimtar të karakterit,[4] duke besuar se ky dhe flokët e tij të kuq e bëjnë karakterin unik.[5] Mashima përmendi personalitetin e tij si një nxënës i vogël i shkollës së mesme si frymëzim për personalitetin e Natsu dhe vdekjen e babait të tij si një ndikim për marrëdhëniet midis Natsu dhe Igneel.[6] Koncepti i Natsu evoluar në një histori të shkurtër me titull Fairy Tale, ku ai është përshkruar si një frymë me brirë.[4] Ai normalisht portretizohet si veshur me veshje me ngjyrë të zezë, të cilën Mashima zgjodhi në favor të zgjedhjes së tij origjinale të kuqe për të përmirësuar kontrastin ndërmjet aftësive të zjarrit dhe rrobave të karakterit.[7] Autori përmend se Natsu ishte projektuar për të dhënë më të mirën e vetvetes kur është fjala për gjithçka. Mashima e konsideroi zhvillimin e Natsu gjatë gjithë historisë si të madhe dhe deklaroi se seria mund të përparonte lehtësisht për shkak të saj.[8] Autori gjithashtu komentoi se Natsu është karakteri i tij i preferuar.[9]

Mashima e quajti Natsu pas fjalës japoneze për "verën" për të shmangur përdorimin e emrave të fantazive perëndimore që do të tingëllonin të panjohura për audiencën japoneze[3] dhe për të ndjekur faktin se personazhi kryesor i veprës së tij të mëparshme Rave Master quhet Haru, që do të thotë "pranverë".[10] Mashima tha gjithashtu se emrat e të dy personazheve nxjerrin në pah tiparet e tyre të personalitetit, me Natsu duke qenë "një djalë i zjarrtë".[3][11]

Mosha e Natsus është lënë e paqartë përgjatë gjithë serisë, me moshën e karakterit të shënuar si "i panjohur" në kopertninën e kapitullit 23.[12] Një skenë ndodh gjatë kapitullit 108 në të cilën ai është i bllokuar pas një bllokade të rremë të projektuar për të parandaluar ata mbi moshën 80 vjeç kalim;[13] si një përgjigje ndaj pyetjeve në lidhje me skenën, të cilat iu parashtruan lexuesit për seksionin e "Emergency Request! Explain the Mysteries of Fairy Tail" në lirimin e vëllimit të manga 15 tankōbon, pohohet se mosha e karakterit në të vërtetë nuk është mbi 80 vjeç dhe se "përtej kësaj do të ishte zbulimi i një pike të rëndësishme të komplotit".[14]

Lidhur me përshtatjen anime të serisë, Mashima komentoi se pjesa e tij e preferuar kur ai sheh Natsun dhe Happy që lëvizin, duke i karakterizuar ato si "argëtim".[15] Mashima deklaroi se e do zërin e Natsu nga anime.[8] Kur dublimi i animes filloi të dalë në Amerikën e Veriut, Mashima ishte i shqetësuar për zërin e aktorit Todd Haberkorn që kur Natsu, karakteri që ai luan,[16][17] shpesh bërtet në të gjithë historinë. Haberkorn përmendi se një nga aspektet e tij të preferuara të shprehjes së Natsu ishte duke e lënë studiën e regjistrimit pa zë.[16] Tetsuya Kakihara, Natsu's Japanese voice actor,[18][19] Tetsuya Kakihara, aktori japonez i zërit të Natsu, tha se, megjithëse fillimisht nuk kishte dashur të shprehte Natsun dhe kishte shpresuar të shprehte karakterin Gray Fullbuster, ai kishte dashur të luante me Natsun dhe mendonte se ai duhej të fliste. Ai më tej përmendi se Natsu është karakteri i tij i preferuar dhe e konsideron atë "fantastik". Ai gjithashtu e përshkroi karakterin e Natsus si të vështirë, sepse ai ka dhurata të jashtëzakonshme në krahasim me miqtë e tij.[8] Kakihara deklaroi se çdo skenë në të cilën ai shprehu Natsu mbeti në mendje, duke shtuar se ai e konsideronte Happy si partnerin e tij që kur ishte shok i Natsu.[20]

PopullaritetiRedakto

Në një sondazh që u publikua në Weekly Shōnen Magazine, Natsu u rradhit i dyti, duke marrur 7343 të votave.[21]

DublimiRedakto

Në japonisht, zëri i Zerefit bëhet nga Tetsuya Kakihara dhe Mako (si fëmijë). Në anglisht, zëri i tij bëhet nga Todd Haberkorn dhe Luci Christian (si fëmijë)

ReferimetRedakto

 1. ^ Fairy Tail Kapitulli 416, faqja 31
 2. ^ Fairy Tail Kapitulli 465, faqet 11-14
 3. ^ a b c Aoki, Deb (qershor 20, 2017). "Interview With Manga Artist Hiro Mashima". ThoughtCo. Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 24, 2018. Marrë më shkurt 12, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Mashima, Hiro (2006). Fairy Tail, Volume 1 (Afterword). Kodansha. ISBN 978-4-06-363771-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Kelly, Rai (tetor 25, 2017). "Interview: Hiro Mashima". Anime News Network. Arkivuar nga origjinali origjinali më gusht 29, 2018. Marrë më shkurt 12, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Cha, Kai-ming (gusht 5, 2008). "Everyday Hiro: Fairy Tail's Mashima at Comic-Con". Publishers Weekly. Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 24, 2018. Marrë më mars 22, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Mashima, Hiro (17 korrik 2007). 超おまけ フェアリーテイル Fairy Tail Super Supplement. Kodansha. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Problem me |script-title=: missing prefix (Ndihmë!)
 8. ^ a b c "Interview de l'auteur" [Intervistë me autorin]. Manga News. Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 24, 2018. Marrë më shkurt 12, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)(Frëngjisht)
 9. ^ Alverson, Brigid (tetor 19, 2011). "Fairy Tail's Hiro Mashima Told No Secrets at NYCC's Kodansha Panel". MTV News. Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 24, 2018. Marrë më shkurt 12, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Mashima, Hiro (2007). Fairy Tail, Volume 2 (Afterword). Kodansha. ISBN 978-4-06-363782-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Kido, Misaki C. (shkurt 16, 2016). "Creator Interview: Hiro Mashima on Fairy Tail". Kodansha Comics. Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 24, 2018. Marrë më shkurt 12, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Mashima, Hiro (2007). "Chapter 23". Fairy Tail, Volume 4. Kodansha. ISBN 978-4-06-363832-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Mashima, Hiro (2008). "Chapter 108". Fairy Tail, Volume 13. Kodansha. ISBN 978-4-06-384075-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Mashima, Hiro (2009). Fairy Tail, Volume 15. Kodansha. ISBN 978-4-06-384136-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Hodgkins, Crystalyn (nëntor 8, 2011). "Interview: Hiro Mashima". Anime News Network. Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 24, 2018. Marrë më shkurt 12, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b Hodgkins, Crystalyn (tetor 15, 2011). "New York Comic-Con 2011 - Fairy Tail Panel". Anime News Network. Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 24, 2018. Marrë më shkurt 12, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Todd Haberkorn Coming to Chicago Anime Con in December". Anime News Network. prill 9, 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më prill 28, 2018. Marrë më prill 28, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Manry, Gia (korrik 27, 2012). "Tetsuya Kakihara Q&A with ANN". Anime News Network. Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 24, 2018. Marrë më shkurt 13, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Pineda, Rafael Antonio (qershor 13, 2016). "Anime Expo to Host Voice Actor Tetsuya Kakihara". Anime News Network. Arkivuar nga origjinali origjinali më prill 14, 2018. Marrë më shkurt 13, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "冥府の門(タルタロス)編もついにクライマックス!九鬼門との戦いもますます熱く燃え上がる中、激闘を熱演するキャストの皆さんにインタビューを決行!" [The Tartaros chapter finally comes to a climax! While the fight is getting more and more intense, we interviewed everyone involved in the fierce confrontation!]. FairyTail-TV. dhjetor 19, 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më prill 24, 2018. Marrë më prill 24, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Weekly Shōnen Magazine". Nr. 26. Kodansha. Burimi magazine ka nevojë për |magazine= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)