Negovan (greqisht: Φλάμπουρον/Flámpouron) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Νεγοβάνη/Negováni.[1] Banoret e fshatit jane Arvanit (shqiptare)

Negovan
Φλάμπουρον
Fshat
Shkolla Shqipe e Negovanit në vitin 1909.
Shkolla Shqipe e Negovanit në vitin 1909.

Shih edhe Redakto

  • Papa Kristo Negovani – (1875-1905) patriot dhe klerik shqiptar.
  • Koçi Xoxe - (lindur në Negovan 1917,- vdiq në Tiranë 1949) Ministër i Brendshëm (prill, 1946 – nëntor, 1948).

Lidhje të jashtme Redakto

Burimet Redakto

40°43′N 21°31′E / 40.71°N 21.52°E / 40.71; 21.52