Nemicë (greqisht: Βουβοπόταμος/Vouvopótamos) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Νεμίτσα/Nemítsa.[1]

Nemicë
Βουβοπόταμος
Fshat
Vendndodhja
Nemicë is located in Greqia
Nemicë
Nemicë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Prevezës
Komuna e Pargës
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Frar
Lartësia 574 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 18′ 37″ Veri

20° 36′ 32″ Lindje

Popullsia 480 banorë

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto