Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nes (kthjellim).


Nes është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 637 km² dhe popullsi 18022 banorë[1].

Nes
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Årnes
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Oddmar Blekkerud (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°8′V 11°29′L / 60.133°V 11.483°L / 60.133; 11.483 (Nes)Koordinatat: 60°8′V 11°29′L / 60.133°V 11.483°L / 60.133; 11.483 (Nes)
Sipërfaqja 637 km2
Popullsia 18.022 banorë 2006
Dendësia 28,29 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nesbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1433
Årnes is located in Norvegjia
Årnes
Årnes
Nes – harta_foto
www.nes-ak.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Nes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto