Niamey është kryeqytet dhe qytet më i madh në Nigeri. Sipas vitit 2006, qyteti ka pasur 774 235 banorë.

Niamey
Qytet
noform
Pamje nga Niamey
Vendndodhja
Niamey is located in Nigeri
Niamey
Niamey

Koordinatat: 13°31′17″V 2°4′19″L / 13.52139°V 2.07194°L / 13.52139; 2.07194

Administrimi
Shteti Flamuri Nigeri
Kryetari i Bashkisë Assane Seydou Sanda
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 239.30 km2
Lartësia 207 m (m.n.d.)
Popullsia 1,302,910 banorë
Dendësia 5.400 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1889
Zona Kohore WAT (UTC+1)
Koordinatat 13° 31′ 17″ Veri

2° 4′ 19″ Lindje

KlimaRedakto

Thuhet se Niamey është një nga qytete më të nxehta. Temperaturat mesatare mund të arrijnë deri në 38 °C. Gjatë sezonit të thatë, sidomos nga nëntori deri në shkurt, netët janë në përgjithësi të ftohtë.

PopullsiaRedakto

Viti Popullsia
1901 600
1930 3,000
1960 30,000
1980 250,000
2005 750,000
2006 774,235
2011 1,302,910

ReligjioniRedakto

Më shumë se 90% janë myslimanë, poashtu ka një komunitet të vogël të cilat kanë besimin e Bahá'í.