Nikita Sergejeviç Hrushçovi (apo Hrushqov, Rusisht: Ники́та Серге́евич Хрущёв) u lind në Kalinovk më 17 prill 1894, vdiq në Moskë më 11 shtator 1971), ishte një politikan rus, kryetar i BRSS. Pas vdekjes së Stalinit ka qenë kryetar i partisë. Ai pasoi Malenkovin në postin e kryetarit të BRSS.

Nikita Hrushqovi

JetëshkrimiRedakto

Hrushçovi lindi më 15 prill të 1894 në Kalinovka një fshat në Rusi në afërsi të Ukrainës. Prindërit e tij ishin babai Sergej Hrushçov dhe nëna Kesina Hrushçov. Ata ishin fshatarë analfabetë Rusë që merreshin me bageti e bujqësi. Ata kishin edhe një vajzë më të vogël se Hrushçovi, Irna. Hrushçovin prindërit e tij nuk e dërguan në shkollë por e angazhuan me punë të tjera fizike gjatë moshës së adoleshencës në Dombas, një qytet ne lindje të Ukrainës. Hrushçovi duke punuar në Dombas i dërgonte para familjes së tij në fshat.

Me vonë gjatë jetës së tij në Dombas ai u bë një përkrahës i fortë i bolshevizmit gjatë revulucionit Bolshevik. Ai u anëtarësua në Partinë Komuniste pas rënies së carit Nikolla II dhe familjes së tij. Më 1925 pas vdjekes se Leninit ai përforcoi lidhjet me Stalinin duke u bërë një mik i ngushtë i tij. Ai u bë një patriot dhe kontribuoi në Luftën e Dytë Botërore. Ai mori postin e gurvenatorit të Moskës në vitin 1941, në kohën kur në Bashkimin Sovietik po zhvillohej lufta e dytë botërore.

Ai u soll si një shërbëtor i Stalinit sepse ai e kishte marrë postin duke eliminuar disa nga armiqtë e Stalinit. Në mars të vitit 1953 kur Stalini vdiq, Hrushçovi duke eleminuar rivalin e tij për postin Lavrentij Beria arriti të bëhej kryetar i Bashkimit Sovietik, po ashtu edhe kryetar i Partisë Komuniste. Ai drejtoi Bashkimin Sovietik për 11 vite.

VdekjaRedakto

Hrushçovi dhe shqiptarëtRedakto

Nikita Sergejeviç Hrushçovi viziton Shqipërinë në vitet 60.

Lidhje të jashtmeRedakto


  Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.