Nusja nga Stambolli (Turqisht: İstanbullu Gelin) është një seri televizive turke e vitit 2017 prodhuar nga Cengiz Çağatay dhe me regji nga Zeynep Günay Tan.[1] Është përshtatur nga libri i "Hayata Dön" të Dr. Gülseren Budayıcıoğlu (Kthimi në jetë).

Nusja nga Stambolli
GjiniaDramë
Shkruar ngaTeşrik-i Mesai
Regjia ngaZeynep Günay Tan
Deniz Kolosh
ShtetiTurqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve3
Nr. i episodeve87
Prodhimi
ProdhuesiOnur Güvenatam
Kohëzgjatja120 minuta
Transmetimi
Formati i pikturës576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë3 mars 2017
Transmetimi origjinal31 maj 2019
Lidhje të jashtme
[Nusja nga Stambolli - Star TV Faqja e rrjetit]

Përmbajtja Redakto

Faruk Boran është një biznesmen i pasur dhe i suksesshëm që jeton në Bursa. Ai është djali më i madh i familjes Boran, një familje shumë e respektueshme dhe e njohur në të gjithë Bursën. Nëna e tij Esma ka një personalitet mbizorëruese që dëshiron ta kontrolloj çdokënd në shtëpi. Ajo nuk kontrollon vetëm shërbëtorët e saj, por gjithashtu edhe të flasën fjalën e fundit sa i përket 4 fëmijëve të saj: Faruk, Fikret, Osman dhe Murat.

Faruku është një djalë që mund ta kundërshtoj nënën e tij kur ka nevojë. Në anën tjetër, Fikreti dëshiron ta kënaq nënën e tij në mënyrë që të fitojë miratimin e saj. Ai është xheloz ndaj Farukut pasi është djali më i madh dhe më i preferuari i familjes. Osmani është një djalë i heshtur, i turpshëm dhe delikat. Ai i jepet pas librave dhe nuk dëshiron të përfshihet në problemet familjare. Murati është djali më i vogël i familjes i cili është i hapur, feminist dhe i shkujdesur.

Esma është e kënaqur me 4 djemtë e saj. Tani ajo dëshiron ta shoh martesën e Farukut dhe të bëhet. Gruaja e Farukut do të ishte zonja e shtëpisë pas Esmës dhe ruaj kulturën familjare të qëndrueshme. Për këtë arsye Esma dëshiron gruaja e tij ta ketë këtë rol. Ipek është një femër nga një tjetër familje të njohur të Bursës.

Ipek është një femër e bukur e cila ka qenë në dashuri me Farukun për një kohë të gjatë, por nuk ka shfaqur ndjenjat e saj. Ajo është nusja e përkryer në të gjitha aspektet: ajo ka sjellje të mira, e heshtur, e pjekur dhe e respektueshme dhe është gati t'i bindet çdo rregull të vendosura nga Esma. Ipek e dinë qëllimin e Esmës dhe nuk largohet qê ta kênaq atê duke qenê nusja e Farukut.

Sidoqoftê, jeta e familjes Boran ndryshon dhe tradita 400 vjeçare tronditet me shfaqjen e Syrejës.

Kur Faruku shkon në Stamboll për biznes, ai rastësisht takon Syrejën. Në fillim Syreja nuk dëshiron të jetë 'kukulla' e tij, por pas përpjekjes që të jetë larg tij, ajo nuk mund të rezistoj fatit që i bashkoi ata dy.

Pa dijeninë e nënës së tij, Faruku sjell Syrejën në shtëpinë e tij si nusja e tij. Familja tronditen me arritjen e tyre. Arritja e Syrejës ndryshon gjithça.[2]

Personazhet Redakto

Canlandıran oyuncu Personazhi Epizodet
Özcan Deniz Faruk Boran 1-87
Aslı Enver Syreja Deniz Boran 1-87
İpek Bilgin Esma Boran 1-87
Salih Bademci Fikret Boran 1-87
Dilara Aksüyek İpek Dokuyucu Boran 1-87
Fırat Tanış Adem Sezgin Boran 1-87
Özge Borak Begüm Bakir 4-37
Güven Murat Akpınar Osman Boran 1-87
Berkay Hardal Murat Boran 1-48
Nergis Çorakçı Këjmet 1-87
Hakan Altıner Shahap 1-87
Neslihan Yeldan Senem 1-87
Pelinsu Pir Nurgyl 1-87
Hayal Köseoğlu Zeynep Gyrsoy 1-87
Semra Dinçer Reyhan Sezgin 1-52
Fatih Koyunoğlu Akif 1-87
Ahmet Sabri Özmener Mustafa 1-87
Eren Balkan Gylistan 1-87
Muharrem Türkseven Nazif 1-87
Nilay Erdönmez Asije 1-87
Hira Koyuncuoğlu Bade Boran 1-48
Tamer Levent Garip 18-87

Transmetimi Redakto

Sezoni Dita dhe ora Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Epizodat e sezonit Viti i sezonit Programi
Sezoni i parë E premte 20.00 3 mars 2017 16 qershor 2017 1 - 16 2017 Star TV
Sezoni i dytë E premte 20.00 22 shtator 2017 8 qershor 2018 17 - 53 2017 - 2018 Star TV
Sezoni i tretë E premte 20.00 21 shtator 2018 31 maj 2019 54 - 87 2018 - 2019 Star TV

Referime Redakto

  1. ^ Emmy'e aday olan İstanbullu Gelin'in yönetmeni Zeynep Günay Tan: Kalbini açabildiğin zaman vardığın yer evrensel oluyor
  2. ^ "Evermore" (në anglisht). theglobalagency.tv. Marrë më 15 maj 2020.