Oakland (shqip: Okland është një qytet në shtetin amerikan të Kalifornisë. Oakland është qyteti tetë më i madh në Kaliforni, dhe i 45-ti në SHBA me një popullsi prej 413,775 (2014). Porti i Oklandit është porti më i madh në gjithë pjesën veriore të Kalifornisë, dhe të pesti në Shtetet e Bashkuara. Oakland është qendra e qarkut Alameda.

Okland
Oakland
Qytet
noform
Pamje nga Okland.
Stema_figura
Emblema e Oklandit
Flag of Oakland, California.svg
Flamuri i Oklandit
Vendndodhja
Okland is located in SHBA
Okland
Okland
Vendodhja e Oklandit në SHBA

Okland is located in Kaliforni
Okland
Okland
Vendodhja e Oklandit në Kaliforni

Koordinatat: 37°48′16″V 122°16′15″P / 37.80444°V 122.27083°P / 37.80444; -122.27083

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kaliforni
Qarku Alameda
Kryetari i Bashkisë Libby Schaaf
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 202,02 km2
Lartësia 13 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 413.775 banorë
Dendësia 2.846 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 maj 1852
Vendasit oklander
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Prefiksi 408, 669
Koordinatat 37° 48′ 16″ Veri

122° 16′ 15″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.oaklandnet.com