Odiseu (greqisht të lashtë: Ὀδυσσεύς, Ὀδυσεύς) ose Uliksi (latinisht: Ulyssēs, Ulixēs) ishte një mbret legjendar ake i Itakës dhe heroi i poezisë epike të Homerit, Odiseja. Odiseu gjithashtu luan një rol kyç në Iliadën e Homerit dhe në vepra të tjera në të njëjtin ciklin epik.

Odiseu me plis, vazo me figura të kuqe apuliane.
Kreu i Odiseut me një plis, i përshkruar në një monedhë të shekullit III p.e.s. nga Itaka.

Biri i Laertit dhe Antikleas, burri i Penelopes dhe babai i Telemakut, Odiseu është i njohur për shkëlqimin e tij intelektual, mashtrimin dhe shkathtësinë (polytropos), dhe kështu njihet nga epiteti "Odiseu dinak" (mētis, ose "inteligjencë dinake"). Ai është më i famshëm për udhëtimin e tij ose për "kthimin në shtëpi", i cili zgjati dhjetë vjet të jashtëzakonshëm pas Luftës dhjetëvjeçare të Trojës.[1]

Gjatë luftës së TrojësRedakto

Odisea mori pjese gjate lufte se Trojes, ai luftoi perkrah Akilit dhe ushtrise se Agamemnonit kur ky i fundit donte te pushtonte Trojen. Duke pare se nuk kishin per ta mundur kurre Trojen, papritur atij i vjen nje plan ne mendje.Plani i tij ishte te benin nje kale te madh dhe tua conin trojaneve si dhurate. Brenda ne kale ishin te futur ushtaret e Agamemnonit. Sapo ra nata ushtaret dolen dhe ne kete menyre shkaterruan Trojen e cila per 10 vite kishte qendruar e pamposhtur nga armiku. Odisea u njoh kudo per kete plan dinak te tij, dhe kali u quajt "Kali i Trojes"

Udhëtimi në shtëpi në ItakaRedakto

10 vjet

BurimetRedakto

  • Vasil S. Tole (2005). Odyssey and Sirens: A Temptation towards the Mystery of the Iso-polyphonic Regions of Epirus. A Homeric theme with variations. Tirana, Albania. ISBN 99943-31-63-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Robert Bittlestone; James Diggle; John Underhill (2005). Odysseus Unbound: The Search for Homer’s Ithaca. Cambridge, UK: Cambridge University Press. ISBN 0-521-85357-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (www.odysseus-unbound.org)
  • Ernle Bradford (1963). Ulysses Found. Hodder and Stoughton.

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Entry Ὀδυσσεύς at Henry George Liddell and Robert Scott, A Greek–English Lexicon, 1940.