Hape menynë kryesore
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Oslo (kthjellim).


Oslo është një qarkrajonin ØstlandetNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 454 km² dhe popullsi 611491 banorë[1].

Oslo
Oslo fylke
—  qark  —

Oslo – Vendndodhja

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Kryeqëndra Oslo
Kryekomunari Fabian Stang
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°54′V 10°45′L / 59.900°V 10.750°L / 59.900; 10.750 (Oslo)Koordinatat: 59°54′V 10°45′L / 59.900°V 10.750°L / 59.900; 10.750 (Oslo)
Sipërfaqja 454 km2
Popullsia 611.491 banorë 2011
Dendësia 1.346,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-03
Kodi statistikor 301
www.oslo.kommune.no

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Oslo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto