Pär Lagerkvist

shkrimtar suedez

Pär Fabian Lagerkvist (Växjö, 23 maj 1891 - Stockholm, 11 nëntor 1974), shkrimtar suedez . Fitues i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 1951.

Pär LagerkvistNobel prize medal.svg
Lagerkvist.jpg
Ditëlindja:23 maj 1891
Vendlindja:Växjö, Sweden Suedia Suedia
Ditëvdekja:11 nëntor 1974
Vendvdekja:Stockholm, Sweden
Kombësia:suedeze
Zhanri:prozë, poezi,drama, përkthime

VepratRedakto

  • "Hekur dhe njerëz”
  • "Qesharaku i veçantë",
  • "Tregime të forta",
  • "Baraba",
  • "Sibila",
  • "Udhëtari buzëdeti",
  • "Njeriu i fundit",
  • "Njeriu pa ndjenja",
  • "Fitorja në skaj".

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto