Përdoruesi:Kurreshtja/koka/Arkiva/28

InteresantRedakto

Qysh nuk po tutet itaçi, me fluturu çikaq neltë. Po një herë ja e lëshon, naj fije, a naj sanë, ti djal prishet edhe s'munet njeri me ja gjetë copat. E njeri, veq besimi i madh në vete e në halete që ka bo njeri se kush nuk e kish honger me provu.

Ja, une nuk kisha mujt. Veq vetem edhe me shqiponjen teme. Po ajo punë o pakë ma vështirë. Dynja hesapi.


Brengë në zemër
Brengë në shpirtë
Rri natë e ditë
Me dhimbje pa gjumë
Vdekjen ta mbys
O njeri ke kujdes
Gjallëro vdekjen
Respekto jeten
E njeriut,
Rrespekto veten.[1]

E vjedha me rastin e 75-tës.Redakto

Moj sharki mos ma këput telin
nji kangë sëbashku ta këndojmë,
ma të ndritshmit të letrave shqipe
me gjithë zemër ia kushtojmë.
Le t´kumbojnë sot telat tu,
të ngrihet zani, të marri dhenë,
tokës së Arbërit deri n´qiell
të ushtojë për Kadarenë.
Ngritu lart moj kanga ime
përhapu lartësive nëpër re,
Për ma të dashtunin sot këndojmë,
Për të madhin Ismail Kadare.
Këto vargje zemre e melodi
i shpërndaj botës anembanë,
Janë për Ty shkrimtar i shqipes.
T´vinë n´Paris edhe n´Tiranë.
Se ngrite lart popullin tand
I dhe zemër, je unikal,
ndaj ky popull t´ka në zemër
Gjeneral mbi gjeneral!
Sot me Ty mburret Arbnia,
simbol kulture je për ne,
të na jetosh sa malet tona
O i madhi Kadare!...

U kallRedakto

U kall tribuna shqiptare ma zi se Tirana. Boni shka t'boni, pushkën n'dorë, barutin n'xhi[2] - veq mos e shtini barutin n'pushkë se po e mytni najkonë!!!.

Ja vlla si thmitë, po dojin me honger njoni tjetrin.

U kall kalaja
Shqiptarit syri si trembet
Fluturon lartë e më lartë
Se e ka besen,
Besen e t'madhit Zot
Për herë e për mot.
Bukë e krip e zemër
Për mikë e armikë
E kem pas e do ta kemë
Deri n'shqiptarin e fundit
Besen me majtë
Sa t'është kjo tokë
Ku buka është bukë
E uji është ujë.

FUND

EngjujtRedakto

Engjujt nuk jetojnë në tokë
Atë që shehë nga ta është
Puna dhe lotë e tyre
Presin dorën tënde tua zgjasësh
Që qielli të mos ketë nevojë
Engjujë të ri të gjuan më.[3]

FUND

PushimRedakto

Pa gra
Vetem pushim

hahahah[4]

Fëmija ShakiRedakto

FILLIMI

Me 2008 topa
E plot bombe
Hahhaha

FUND

Muzikë për qefëRedakto

Trau i liris
Eja ti
Në folen tënde
Kë lë o baba
Për mbretë
Në këtë dynja
Pa na thuaj
Tashë.

KuiziRedakto

Çka o një senë që nuk munesh me:

 • Nxonë - se demek o e mirë
 • Hudhë - se i vjenë era hudër
 • Ndal - se të tranonë

B U K U R I A - D A S H u r i a[5]


Muhalifi i radhës


Kam uri për bukuri
Kam uri për dashuri
Kam uri për ty.[6]

Prap truni ma i shpejt se durtë.

Të jetosh me ajër
E dashuri
Ëndërr e tmerr
Për njeri në një
Ke uri për buk
Të jap bukuri
Ke nevoj për dash
Të jap dashuri
Po ikë prej mej
O i mjerë
Se t'lo pa shpi.
Hipi Zhdrip
Jam për ty.

S'mund ta nxëRedakto

S'mund ta nxë
E ndjekë, me nxitim
Me vrap, turrem pas saj
E ajo xama-xama
Mua ma banë
I mbushur frym
I djersitur, menxi
Mikun tim e njohë
E ai më thotë
"Su met me i besu as gënjështres tënde"
Ajo xama-xama
Mua ma banë
Ndalem, gishtin në kokë
S'mund ta nxë,
As këtë as atë
O lësho, o ndale
O s'mundem ta nxë
O s'mundem ta lëshojë
O s'mundem ta ndalë
Bukuri e veçant më je ti.

E ti mos pall si magar, se Hipi Zhdripi jam vetë!!!

EndemRedakto


Endem poshtë e lartë
Endem lartë e poshtë
Shqiptartë e mbetur
Në këtë planet gjurmojë
Përball më dalin
Trupa të ndryshëm
Çishit-çishit
Por asnjëri prej tyre
Plumin nuk din me prit
Prej frikës veten e çoroditin
E ikë e ikë, e bijin në sanykë
Harrojnë me ndëgju edhe muzikë.

Tip, parameno që o top i futbollit fjala e rëndë gjatë bisedës me mikun - hahhah,

KonfliktRedakto

Nxirre fletoren
Nuk kam
Nxirre lapsin
Nuk kam
Ja ku është fletorja
Nuk e du thotë
Luli i hidhëruar
Ja dhe lapsin, shkruaj
Nuk dua, nuk dua
Je ardhë për të mësuar?
Kam ardhë, po ti
Ti më godite me këmbë
Ti s'je mësues
Më lerë të qetë
Ishte mësues i vërtet[7]
Edhe pse nuk ishte i sigurt
Në e kishte goditur
I penduar iku
Se tjetri Lulit ja kish'
Nxheshë.


Hu! a zo, veq se
Hu veq sa ta zo
Se pa e bo që veten
T'mos e njohë
Kurr s'kam me lanë
Të presesh nga i pabesi
Që të kthenë atë që të merr
E ke më kotë në këtë jetë
Fjala e huazuar
Ka për tu ndryshuar
Ka me ra, ka me marr
Këso gjuhe me ofshamë
Të zjarrtë.

hahah

O kopa bre.

Luli dhe fustaniRedakto

Mësuesja e anglishtes, me flokë të lyer "bijond", në njëfar mënyre me lëvizjet, me paraqitjen e këmbëve brenda një fustani pakësa më ndryshe nga mësuesja e shqipes, po ishte më e re se ajo, ishte e pamartuar, ishte e hapur edhe në biseda. Këtë e dëshmonte me shakat e saja që ju tregonte, natyrisht në gjuhën angleze. Shakaja e kësaj radhe ishte gishti i madh, një shaka që Luli për herë të parë e kishte kuptuar nga një baskebollist i ShBA-së para teatrit, aty ku sot është përmendorja, aty, ishte autobuesi i tyre. Ishte shaka e mësuese së anglishtes, Luli e kishte dëgjuar se ajo qarkullonte me atë shaka nëpër klasët e shkollës. Kur hyri mësuesja në klasë, fillojë pa shaka. Nxënsit ishin mësuar që të ndodhë diçka, dhe njëra nga nxënset e tha, "ku është shakaja". Në atë moment mësuesja tha, po pa të bëjë çka të bëjë ju keni për të qeshur, dhe nëse e çojë gishtin ju do të qeshni. Përderisa ajo fliste e ngriti gishtin dhe nxënsat, siq ishte bërë zakonë filluan të qeshin. Kishte të drejtë ajo, ata qeshnin me vetë veten por Luli nuk qeshi. Këtë edhe ja tha asaj. Natyrisht në anglisht. Më fal, nuk mund të qeshë, kam koncentruar shikimin në këmbët tua.

Ngjarje e vërtet por jo e saktë, diku qanej[8]. Budallica, dojke mem hi në teren. hahahhah

FesatalkoholikRedakto

Uorkalkoholi
Në perendim
Fesatalkoholik
Në vendin tim
Ec e mos u bezdisë
Me një qiri të ndezur
Për vete e të vdekur
Veten mundohem ta qetësojë
Për të varfëralkolik
Mendja më shkonë
E fikë qirin [9]
Ndezë kompjuterin
Të gjithëve këto
Rreshta jua kushtojë.

Temë e lehtë e kohës sonëRedakto

Por jo edhe e lehtë e kohës që ka kaluar njerzimi nëpë anët e njohura për ne. Martesat e përziera, ndikimi i rrethit dhe shtetit në familjen si institucion bazë i ndërtimit të botës njerzore.[10] Nejse, tashti nuk e di sa ka sheqer, kry e ku ta di shka ka në këtë libër, po mu më ka tërhekë tema e gjermanëve në rusi, volga gjermanëve a qysh ju thojin. Nejse në përgjithësi, është mirë me pa këndëvështrimin nga populli i pafajshem dhe nga ana e shtetit demek e artikulluesve të tij. Nejse, njeriut kur i bjenë me pa edhe i nxjerr përfundimet e veta.

A janë martesat e përziera shenjë, apo njësi matëse e stabilitetit apo kurgjo hiq!? Varet prej rrethanave. - hahahah

Për një dokumet
Për një nënshkrimë
Duhej pritur
Muaj e ndoshta edhe
1 vitë
Të falem ty o komjuter
Jo një dokument
Jo një nënshkrimë
Që e bënë për një minut
Por edhe dosje nxjerr
Dosje shkrimi
Dosje leximi
Dosje arrestimi
Dosje dhunimi
Dosje dosje ...
Dosje dashurie
Nuk ke!?
Për to, edhe më tutje
Nëntë muaj
Njeriu duhet të presë.

A thu, a vjenë dita me na bo kompjuteri "hani, pini, rrini e asishi!?"[11]

Përnima, asnjë filem se komë pa probleme. Peget që filmat s'kan probleme, po une i krijojë problemet, që nuk çohna me shtym televizorin. Po ku vlla, në van se me na bo naj filem si ai "Automeni" këta naj shtijin ethet tu na lidh kopjuterat për me prodhu rrymë elektrike. ahahahha. Me ta gërditë jeten - hahah

Kurgjo e reRedakto

Kurgjo e re, krejt t'vjetra. E vjeter e vjeter veq e mirë u konë, bile i kisha hyp edhe disa herë, Nasradini kish pas thonë kur ja kishin pas vjedh biçikleten. E fjala nxjerr fjalen, qishtu o jeta, dikush fol për fshisa dikush për lisa, kryesorja mu kënaq. Jeta o e shkurt për me u mërzitë, edhe pse pa mërzi nuk bonë. Gishtat po shkojin vetë, se di ka i kam lëshu me shetit. Muzika e mirë. Ftoftë i madhë, nuk o, po edhe pa to nuk o. Me lexu dishka të re nuk po gjejë, edhe pse do artikujve ju kisha hyp përsipër. Po iki po ja futi gjumë, nashta edhe muna me flejtë. Rash, u pshteta, po nuk flejta, thash me lujt naj lojë, po pritojë. Me vizatu, duhet tabelen me instalu, e ata jom tu pritu, edhe pse n'kry i kom vizatu, pamjet që i kamë dashtë me i shpalu. Ku me ditë nashta kur nuk pritoj edhe i qesë në dritë.

Hape veten,
Mshele veten,
Bënë ashtu
Si di vetë e!
Ëndërro atë që
Dashuronë
Dashuro atë që do
Duje atë që ke
Respekto veten ti

O tradhëtare
Oj lajkatare
Nuk i jap për ty
As pesë pare
Se hapem e mbylem
Ashtu si une di
Se veten time
Nuk ta kam shitur
As ty.

Mungesa të arsyeshme
Në shkollë kam pasë
Mungesa të pa arsyeshme
Vetem tek ti kam pasë
Po nëse me donë
Do mi arsyetoshë
Këtë do ta kupton
Kur ta shehë veten
Në shtartin tim
Ç'veshtë.

Dashuri, dashuri
Deri në marrëzi
Nëse është si thua
Që dashuron
E pranonë që më donë
Atëherë, ti e di
Që nuk mund
Të tradhëtojë
Para se veten
Ta mashtrojë.

Tamon pa tamon
Ndëgjo çka po të thomë
Të kamë pasë
Vetem për një natë
Por nuk e kamë ditë
Që ajo do të jetë
Aq e gjatë.

Ti nuk ke ëndërr
Por miliona
Zhgëndrra
E unë, e unë
Jamë vetë ëndërra

Oh, këto të gërrithura
Në shpinën time
Gjurmë t'zjarrit tëndë
Rezulltat i vullkanit
Tim, e lavë që gufonë
Kur epshin tëndë shijon.

Për sonte
Nuk ka më
Merre gomen
A fshijë
Pasi që po thua
Një dhe një
Bëjnë dy.

Nuk jamë i lindur
Për matematikë
Por për fizikën tënde
Të cilës fillin dua
Tja gjejë
Por për një natë
As Anjshtani
Këtë s'ka mund ta bëjë.

Këngë pas kënge
Shkronjë pas shkronje
Fjal pas fjale
Fjali pas fjalie
Rresht pas rreshti
Varg pas vargu
Na shkoj nata
Si n'kali.

Dhe ti gjenerat
Gjenerat e re
Kur të dukem
Që nuk jamë i vërtet
Shiko shpinen tënde
Gjejë brit tua
Aty diku do t'më gjeshë.

Peshku pa ujëRedakto

O gazetarë britanik, ju nuk e dini që në Kosovë ka edhe Pirana[12], ruji mes e shtini hunën aty. hahahah. Teton e dijim që o peshkë, po çfare se. A o peshkaqen, pirania, se tish konë peshkë normal moti e kishin qitë n'feltere ahahahaha. Peshk interesant!!! Shumë interesant, pi bonë transplatimin e organeve.[13]

Ekuacioni P-LRedakto

Ekuacioni P-L, është temë interesante. Tashti na njerzi jena, nuk kena aftësi ta dimë saktësisht P, por sipas marrveshjes ja japim një vlerë. Po ashtu është edhe L. Për shqiptart që e mbajn besen, nuk ka nevojë të hyhet me tepër. Po ashtu është edhe për besimtarët e vërtet. Por ka disa individ që si pasojë e rrjedhave të kohës nuk i dinë vlerën e P-së dhe vlerën e L-së. Besimtarët që i mbajnë ritet ashtu si duhet ju tregojnë ata të vetë, për shqiptarët tradicional është nga një herë mirë me thonë naj vaki. Vakia që e niva e bo vaki bashkë me mu e ki ni edhe ti nga një djal ke. Nejse une jam pshtellavëq e pe pshtelli duhanin e tij me leter teme.

Loke t'kujt janë këto dele?
Për cilat po vetë?
Ëh!!!Paj, për të bardhat.
Po ato janë të miat.
Po këto të zezat?
Po edhe këto të mijat janë.
Po, Loke ku o dallimi.
Kur të bohesh babë e merr mesh.

hahah, e tashti shka dashta me rrejtë, kur ti ninë delet tu thonë P-ja ka vlerë ma të madhe se L-ja, atëherë ti e dinë shtosin.

Ka shkova shka hongra
Përmutova aq sa mujta
Kur kesh i vogël
Baben e vetsha ku mu dhi
Shko ma qatje ma bojke
Kur u rrita pakë ma tepër
Prap e vetsha
Me habi ma këthejke
A ku mu dhi?
Kah je dhi gjithëmonë.

Ho! Ky i rrezikshmiRedakto

Fizika. Shkurt, pastërt, t'shkatrron. Po çka bonë ai që i dinë këto punë qysh shkojin? Kjo është interesant. Shyqyr që është fizikant e nuk o matematicient, se këta të dytit harrojin që ka Zotë. E masi që është kështu, në këto raste si të veprohet kur të themi "Zoti ka akumulu" e "Zoti osht tu qarkullu". Qysh me i pajtu këta Zota!? Badihava nisja demokracisë, kur ekziston "akumulimi". Shka i bjenë kjo punë, Une i komë mbledh me drejtësin e djeshit 1000 ero, ti asnjo. Edhe t'nup mu ki qu boks. Une komë pas shka me hup, ti s'ki pasë. Nejse, tashti une po e di që i kamë 1000 ero e nuk po bojë zo, tjetri s'ka asnjë pare po e ka dajakun. Çka po presin njerzimi cili mu bo "engjull", cili "djall", e cili "Zot". Nejse po e zojim qaj që ju ka qu boks, e ka njetë me u bo "engjull" e jo "Zot-tiran". Ai kurr nuk mund të bëhet engjull përderisa nuk është i barabart me tjetrin. E tashti, vetem që ky tjetri ka thonë e komë njetë mu bo engjull, tashti une 1000 ero në gjepë, mi thon fort mirë, tani jemi të barabart!? Jo ai nuk o engjull po budall. Mas parti barazohemi, masanej bohemi te dytë engjuj. Deri atëher duro e mos kunërshto nëse nuk po ke dëshirë me pa tiran në qarkullim ndihmo, jepe atë që ke akumullu, shkonë ma shpejtë.

Si do që të jetë, gabim d.m.th humbja më e madhe është djegja e mullareve, ku janë e nuk janë. hahahah. Ata që i ruajn mullarët nga djegia deri sa të vije sundimi i drejtësisë së re, ata janë baballarët e kombit. Ata janë perenditë.

Një ditë dile me dilliRedakto

Një ditë dile me dill dola poshtë edhe pi shohë fëmijtë e banesave me "kindereir". Ishin shumë, 20-30, me çokollada në dorë luanin të gëzuar, me një fjal për ta ishte parajsa në tokë. Nga kurreshtja po i pyes njërin, çka 3're? Përgjegja ishte e thjesht e kena gjetë një kotec me "kindereir". Një shitës e kishte përvetsu apo marr me qira një si dhomë të ndërtesës për larjen e të vdekurve në Prishtin. Edhe fëmijtë e kanë gjetë një hymje për në atë dhomë. Fjala e nxjerr fjalen dhe kështu fillon prodhimi masiv i fjalëve apo edhe i, ... Këshilli i Evropës, ndonëse është një organizatë e rëndësishme, nuk ka më shumë autoritet se një gazetë, dhe unë i respektoj gazetat. Andaj, z. Cameroon nuk shkon në Këshill të Evropës, as Sarkozi , as Putin... - hahahhah.


BINGO, për titullin, artikullin nuk e lexova. Duhet me i shtrëngu rrypat për që kur të hyp në pozit me konë ma produktive, ma e aftë e më e shkathtë. Vështirë është të qëndrosh në pozitë për kohë të gjatë. Formula Sukseset në pozit/kohën në pozitë. (Sp+So)/t -> Suksesi i një partie. hahahah. Çfra formulimi i shpejt. Çysh ke ai shtosi VVV, Erdha, Fitova, Shkova.


E dinë që është vështirë ta ndryshosh botën? Atëherë ndrysho këndëvështrimin! alfabeti i shqipes është ai që osht edhe pikë e madhe e shrimit.

A ka nevojë të ndryshoj është pyetja e disave që japin zgjidhje si të ndryshojë.[14]

Pra, para se të mendon për zgjidhje, hapi sytë, shiko se nuk ka nevojë as për shtrim të këtij problemi. Riçke more tipat, po menojin që ma kallaj është me i ndryshu "10 milion" a sa janë shqiptar se sa teknikën që ju shërben atyre.

Upss!! Senin e mirë e marr, po kur komë nevojë. Entet shtetrore duhet që përkujdesen që alfabeti i shqipes të zbatohet edhe në komjuterët dhe paraqitjet e tyre zyrtare. Çka bojin individët, personat jo zyrtar, ajo është liri e tyre. E "të lirët"? Ata cili o ma i zoti pa dhunë. Vetëvetiu, kanë me ardhë në përfundim që "gravitacionit" zyrtar mund ti ikin vetem përkohësisht përdryshe prapë do ti këthehen ati.[15]

O babo. Fole. E kom bo njetë me hi në histori. Po hin me baben. Po babë, veq për me hi në histori po duhet me ta prish shpinë tone. Ani me baben s'ka dert, une komë me dekë, prit deri atëherë. Prit magar deri sa t'del bar, kur del bari cof magari. hahaha

BuzukatRedakto

hahaah

Ha-le-luja[16]

FutbollistatRedakto

U munova me kuptu këtë artikull. Edhe në fund mu dukë se po thotë "Millosheviqi na ka gjujtë topin, e na ja kina fut shyt, pa ditë se kuj po ja gjujim". Qishtu kur lujin fëmijtë me topë.[17]


Boll spirran i hupt jam une veq qikjo spirrejka Edona tekoka edhe ma e hupt. - hahahah - Ku hamomin po e merr atë zo, a je bo përçuese e tokës a? Ani si hini n'tripa e hupi krejt tremen. - hahahah - Ruje o Zot. Apo, agjencia ma e mirë e intelegjences e të gjitha kohërave, ka qenë, është dhe do të jetë intelegjenca e vetë popullit, edhe pikë e madhe e shkrimit.

Hahahah, ja rrasen për 150 jafshin. Mer mashkull at kom thonë që grat ta shkulin. Veq lezt me ta shkul a?


Tuizi

Cila fjal e gjuhës shqipe është e saktë në Gjakovë për zhurkat dimërore:

 1. Renat
 2. Parti
 3. Dorë
 4. Turra

Kur ka lind Serenata?

 1. Kur janë hupë netët.
 2. Kur u ndërpre tradita e vjetër.
 3. Kur ja kanë nis me kënu nëpër rrugë.
 4. Kur u dalë 3 natën.

Objektet, metodat dhe ndërhyrjet mekanike në kohën dixhitaleRedakto

Lexuesi ynë nga Mytemesvraj, shtronë pyetje metaforrike "A është mulli?"

Lexues i nderuar, nashta o mulli, po nuk po dihet a o me ujë, me erë, me elektricitet a me shka. Çfar rrymimi do të përdorë, so ka dihet hiq. Ti djal nuk e di shka me thonë ma tepër veq qysh o konë deri qitashti, u konë gjenerator që ka punu me gaz t'popullit[18]. Sido që të jetë që, kryesorja të mos jetë e llojit që përdorë fuqi mekanike por shërbehet nëpërmjet forcave të rrjedhëshme.

Çka d të thotë në ditët tona pëdorim i forces mekanike. Me këtë shprehje, nënkuptohet përdorimi primitiv i mekanizmave të ndryshem. Si kjo tani që po e bëjë une, po i bije shkurt. Kompjuterin nuk bonë me nalë në pullen e kaltërt, po e kapë minin dhe me sasi të vogël të forcës mekanike, "e zbretë", " e shti me flejtë sistemin operative të kopjuterit". Problemi në ish-shtetin më të ri në botë, Mytemesvraj është që duhet me ndërru emrin në Sakatoemosvraj[19] si dhe gjetur mini. Si e gjenë minin. E kqyrë ku e ka bishtin, edhe "tu ecë me gishta" nëpër bisht tine, del "Logitech", kur del kjo shenjë logjikisht që ke të bëjë me teknik. Atëherë, bëjërumë ti mes ma harxho krejt sofren se ma merr ftyren para xhinëve me kravata.

Me nderime: Hipi Zhdripi,
mbes me shpresë që e komë pshtell[20] mirë.

Shka o?Redakto

Shka o ni sanë që bonë VËZHË.................!?
Bubureçi me motoçiklet.
E shka o ni sanë që bonë VËZHË.................NGUP!?
Bubureçi me motoçiklet, po. Po këthehet, e ka marr nusen me vete.

Interesant pa nuse edhe bojka NGUP...NGUP... peget i është çarë tymhedhësi.[21]


Perino thotë se çdo zyrtar që shërben në nivele të tilla paguhet mjaft mirë, por çështja nuk është te paraja.

Çështja është tek trysnia e punës[22]. Çdo ditë ngrihesha në 4 të mëngjesit dhe shkoja të flija më 9 e 30 të mbrëmjes. Zakonisht më dilte gjumi në orën 1 të natës dhe mendoja me panik: “Oh sa punë që kam për të bërë! Këtë nuk duhet ta kisha thënë! Po sikur të kisha harruar këtë? Harrova t’i them presidentit këtë”. Pra, është një preokupim i vazhdueshëm. Veç kësaj, meqenëse unë isha sekretare shtypi pas 11 shtatorit, çdo telefonatë që merrja më dukej sikur do të më thoshin se vendi do të sulmohet përsëri. Me kalimin e kohës e kuptova se arma më e mirë që kemi ne në Amerikë është idealizmi ynë, idealet e vendit tonë, pra liria që ne të gjithë e quajmë diçka të natyrshme.

Perino, thotë megjithatë se vështirësitë e kësaj pune as që krahasohen me vështirësitë me të cilat ndeshen gratë kudo në botë.

Nëse je grua nuk ka vend më të mirë se në Amerikë për ta filluar jetën. I ke të gjitha mundësitë. Sigurisht, disa gjëra në jetë janë të vështira. Gjatë udhëtimeve të mija, kam parë shumë gra në vende të tjera dhe hallet e tyre. Kam qenë në Afrikë 6 javë. Fakti që ngrihesha në orën 4 të mëngjesit për të parë se me cilin lajm do të hapej gazeta Nju Jork Tajms nuk është asgjë krahasuar me problemet të cilat duhet të zgjidhin çdo ditë shumica e grave në botë.

Serioz edhe interesant, kjo o interesant në ditët tona


Ani kur po i paramenoj do, do tipa se nuk janë tonë. E t'kopin krejt. E shehë njerin që "ja ka pru vetit puntë ngusht" e çon veten në gjendje jashtoksore për me bo mirë për tjertë, e ai tipi fryhet, Kop njeri. Po nejse, shka me bo, pa budall nuk funksionon kjo botë.

Lem zemërRedakto

Le të jemë
Le të gjallëroj
Le të jemë
Në ty zemër
Shpirt, dritë
Do më urreshë
Me vërullin që ke
Dhe me po atë vërrull
Do më përqafoshë
Nga gëzimi
Nga liria që fitove
Dhe do kuptosh
Unë nuk jam fajtorë
Se ti kërkonë
Lirin e shpirtit tëndë.

A osht mirë a keq për ty unë nuk e di, hahahah. E ke lyp e ke gjetë, se ke lyp se ke gjetë. ahahah. Kile. Ai, bile une ma ferr se ky tipi për hava:

O zëmëra fluturake, Qasju pakë kësaj flake! Mase krahët t'i përvëlon, Po dhe shpirtin ta shënjtëron.

Pa shtosa, kur ta gjenë qetësin e shpirtit atëherë është lezet, deri atëherë me të vërtet është kiamet. Kaos hesapi, veq rrin tu shtru pyetje kahë osht. Une po të thomë qitu oshtë. hhahahah - së paku për mu. Qishtu ka lind peget gravitacioni i trupave. Nejse une nuk jam trup i zakonshem, spirale, jo asi që vnojin femnat, po asi tjeter, munesh me hi e me dalë, natyrisht sipas disa rregullave. hahahah. Ku me ditë, hinë spermë delë njeri. ahhaahh. Qysh pe ja bojin ata dytë në atë kongen, sa e shite zemren ti, - ku me ditë une. hahahah. Bone e shite zemren e njerit, ka zemra rezervë ku me ditë çfar nafake ki, të bërkocës, a t'breshkesh, bo vaki t'luanit - ku me ditë une.

E pa besueshmeRedakto

E pa besueshme me një POR! Pushim. Meno. Nashta. Bo vaki. Veq se! Për, pakë? Nejse.

Shprehi e munguar. Gazetat shqiptare tregun e tyre jo që e zgjerojnë por e t'kurrin. Nejse, e di që për kafeterit bo vaki del problem, po tu e prit femnen muna me zgatë doren me marr një gazet me lexu. Nuk besojë që ma hanë doren. Deri sa të bohet shprehi (break event point) e tregut, masanej vjenë vetëvetiu edhe parapagimi i rregull, nëse dinë qysh duhet. Jauv kajsha nonen, ma paskan mush fjalkryqin - hahah.

Ç'ka do të thotë konkretisht ligji mbi ndalimin e pirjes së duhanit? Mundësish me një fenë me u përgjegjë.

 1. Fëmijët sa ma pakë me pasë mundësi me pa të rriturit me cigare në dorë. Shka nuk shehë fëmija, mollat e ndalume i ka në qefë.

Unë si duhan pirës, që kur ta marr kafen në dorë, e mes me pas tjetren t'zone me cigare, më doket se ma kanë këput doren, jo gjithmon, veq ka njëherë mendojë për qitë punë edhe përnima nuk e dhezi. Se sa për puntë tjera, krejt R.S.

Bukuria që vretëRedakto

FILLIM[23] me foto e muzikë për me u çudit!!!

Menova ç'farë duhet me thonë për këtë artikull dhe doli bukuria që vretë, po as top modelet më të mira në botë nuk kanë këso paga e këso prestigje si liderët.

Po tha, kerri i mirë, ka qita, qita, ... O kallxom, shka s'ka, bjeri trup ku e ka bishtin. Qysh, bishtin, shka s'ka? O djalo ato që duhet mi pas e lexojë prospektin e fabrikës, po kallxoma ku e ka kleçken?

Treshja e muhalifeve më të mira për parakalime dhe demostrime force?

 1. I vetmuari në demostratat e Prishtinës.
 2. Çaushesku në Timishuar - duke folur në emër të pushtetit që nuk e kish mo.
 3. Alia para tenkave të ShBA-së

Ani po dojin me qu dorë kundër të hujve. S'ka me durë të pastra. hahah. Shka me bo që sa Martini është në qarkullim, nuk ka shqiptar me durë të pastra!?

A ka ndër të huj një repart, një qelizë të tyre që o burr me majtë një fjalë ma gatë se 1 ditë. Peget qe teton janë ka shtyhen cili pu bohet dy-takshtë. Sa kështu, sa ashtu. hahah Koha e programimit binar. ahahah. O njerzi, njerzimi ende o largë me kuptu gjuhen e maçinave.

O milet, dashta, po nuk mujta me besu çita. Mos ti kisha ngjoft shkijet, nashta kisha besu, veq n'koftë se janë nxjerr në tendet 1 milion, kundër Kosovës janë shku 1 ero. Tjerat n'xhep.

Ehhhh, dever dynjaja, përpara komunistat s'na lishin me u përzi në politik, demokrat na ka kanë gërditë. Hip se t'vrava Zhdrip se t'myta. Në vend se me u ul e me u marr vesh si njerzi, kryetart e partive janë bo si komentatortë e ndeshjeve s'portive, jo ai i ka hi keq, jo ky ka pas xhunin naltë.... e donë e kërkun.

Nuk o gaz, po asi mazut që t'kapet për trupi.[24]

A ka shumëRedakto

A ka shumë "cërnagorë" që e dijin që janë shqiptar? Pytje sipas ndëgjimeve në teren. Demek, janë tutë tyneherë me folë shqip, me kalimin e kohës përnima janë bo viça!

E paskan bo mutRedakto

E paskan bo mut. Politikan të pa aftë, politikan që nxisin popullin e nuk janë në gjendje ta mbrojnë atë. Thjesht kemi politikan[25] të dobtë, kjo nuk është tjeter gjë veq se politikan edhe media të dobëta. Pa marr parasysh kush ka bo e shka ka bo, kjo është dobësi jo vetem e politikanëve por edhe e mediave. Se tensione nuk kanë krijuar vetem politikanët por edhe mediat.

Kah tashtiRedakto

Tashti kah vetja, kah populli. Dy tri roje, para shatorrit edhe ja nis mbledhja.

KolegtRedakto

Ishin konë pas taku arqitekti me arkitektin. Edhe pe ja bonë Arkitekti Arqitetktit, a po e shehë çfar ndërtesa, 104 katë neltë e komë bo. Po, po ja këthen arqitekti, mes tisha konë une kurr s'kishe mujt me bo. Jo qysh po munesh me thonë ashtu. Po kadale bre burr, ti hala se paske kuptu dialektiken a?

Ai le e bo se edhe qito lojnat në Faceboock, shumë, prej së tepërmi me ansore. Arqitektë që i ka ra parja n'kokë. Pakë o lezet veq edhe mes me mujt me lujt si duhet pa lidhje. A po shohin ondra me pare me pushtu boten a? Ata mrena jetës së një njeri kërkush s'ka mujt. As une! - hahaha

Mbeten e 6-tëRedakto

Çudia e parë për të mrapsht, në Evropën e shekullit të ri ndodhi. Kanë mbetur edhe 6-të hahaha. Mule cili po hyni në historin e shekullit të ri evropian.


'''S'ishte e thënë të mbetej "murgeshë"!'''

Caf – cuf treni cante errësirën,
Që qe nisur nga Varrosh,
Në kabinë vetëm dy njerëz ishin,
Një "murgeshë" e re dhe një djalosh.

Vec shkëmbyen ca fjalë kortezie,
E dy tre shikime nëpër të,
Qe betuar një herë "murgesha",
Një betim qeës’e thyente asgjë.

Caf - cuf treni cante errësirën,
Fare larg, o nga Varroshi,
Nuk duroi dot më për gjumë "murgesha",
Lehtë më tej sec dremiste djaloshi.

Dhe mbështeti kokën përmbi flokë,
Jashtë – errësirë e binte borë,
Kur…te flokët e zinj të "murgeshës",
Lehtë si nëpër kopësht shkiste një dorë.

Dorë e nënës, mos? Dorë e babait?
O, më e ëmbël ishte, më e mirë,
Caf e cuf treni nëpër mesnatë,
Hëna tej…një dorë… errësirë.

Befas…dora…o perëndi, c’po ngjiste?
Diku nën fustan të vajzes shkoi ngadalë,
Desh të brofte nga gjumi "murgesha",
Mos në errësire kish ardhur djalli?

Mirëpo djalli është i keq, po dora?
Në lëndinën e njomur tash me vesë,
O perëndi!…Nuk ish, jo, dorë djalli,
Me siguri vinte prej parajse!

Ende nuk i celte sytë "murgesha",
C’ish kjo botë qiellore nëpër gjumë?
Dora lehtë po përkëdhelte diku,
Që vajzat e gratë fshehin më shumë.

Falmë, perëndi, dhe në është djalli.
Po…kurrë nuk është djalli kaq i mirë,
Mërmëriti vajza kur gjith turpin,
Po ia hiqte dora në errësirë.

Dhe , kur dic të nxehtë ndjeu në trup,
O, Zot, sec mërmëriti vajza…
Kjo kabinë e trenit të Varroshit,
Një mijë herë më e mirë qe se parajsa.

Caf e cuf në errësirë treni,
Kish kaptuar mesi i natës vonë,
“Edhe në qofsh djalli, ta kam falur,
Aman, puthëm papushim, dashuromë...…

Vëri buzët fort te gjoksi im,
Më hyrë në trup……edhe një herë…
Oh, kjo natë, më e bukura ime e jetës,
Oh… jo jo… s’është nata e skëterrës!

* * * * * *

Sa vite kaluan që atë rrugë…
Lutje – lutje muzg edhe agim,
Eeehhh… u mplak një ditë dhe "murgesha",
Në zi, në përulje e trishtim.

U kërrus, u mbulua me thinjë,
Edhe këmbët me zi hiqte osh,
Po… në gjumë buzeqeshte nganjëherë,
për atë trenin në Varrosh

“Treni, errësirë…s’e di kush ishte…
…Mos një tren po vjen edhe një herë?”
Këto fjalë të fundit tha -"murgesha"…
…Qe mëngjes me lule…qe pranverë.

Caf - cuf nga hahahha, Arqitekti shka nuk bonë.

PërpoRedakto

Përpo. Kur e shpall zonë të rrezikshme, atëherë merri thobtë n'dorë. Kfori e policia e Kosovës janë duke e marr si punë rutine. Ik prej atyhi, shko bon pakë stërvitje, po qe se nejte aty dije që je tu gjujtë gaz në zjam.[26] A mos po doni me fut tashti edhe Nipin e nipave nër hetime!!!? - hahahah. Ky është edhe problemi numër njo pse dëdhira e ndërkombtarve për kishe "durë të pastra". Nuk është problem tërheqja, por duhen njerzi që edhe përkundër vështërsive me bo ata çka duhet me u bo, e mos me kërsitë me u derdh gjaku nëpër rrugë.

ImunitetiRedakto

Imuniteti[27] i kombeve të shekullit të kalum në kohën e globalizmit, po më duket që ende nuk është analizu si duhet. Problemet që kanë këto kombe që më parë janë identifiku me shtetin e tyre, janë koxha të mëdha dhe për këtë koxha interesant edhe për studiuestë e kanalizatorët shqiptar, se edhe ata janë tu jetu në kohën e globalizimit. E di që kjo bavaki tingëllon si manovër për mi ikë realitetit në troje, por jo nuk është, më së shumti nxitje për kanalizim të punëve. U lodhem mo teton vetem tu marr me qështje të brendshme, e donë e kërkun. Politikant fajet, thuj që trojet tona janë të izolume hermetikisht, gati të gjithë studiuesit e kanalizuesit po tingëllojin. Do anej, do teknej, depërton pakë dritë. Veq nja nishin si ai hoxha për tepih, kur t'shkojin nëpër shpija t'veta kanë me i gjetë copat e tepihit n'kant bërllogut. Pije rakin, po pije me mas, mes e le ajo ty met pi.

Politika, peget sot në asnjë shtet nuk i shkon sot bash ashtu për qefë popullit. Duhet me bo kompromise me jashtë, ka trysni, po shka me bo e till o jeta, kur të bohet shumë, i thu t'kajsha ty edhe tonëve jashtë.

As nuk e di shka janë ka bojin kanalizuesit e BE-së e Evropës, a janë ka punojin për politikë a për profesione të tyne. A peget krejt punt tu i bo sekret. Sekret sekret veq dikur del në shesh. A ka pas dyndje në fund t'shekullit në Evropë? Ç'far dyndje kanë qenë brenda përbrenda apo edhe nga jashtë? Cilat shtete janë prekë më shumë? A mund të merret kjo dyndje si një ekstremum demek qysh i quajn në histori dyndje të mëdha? I sa pyetje ka, për të cilat pse jo si lexues kisha pas qefë me ditë nga kanalizues tonë e jo mendimin e qeverisë se ajo kështu e ashtu qysh thotë të hujt është për këso sene. Fundi i fundit, vetë politikant po pëlcasin tu na thonë BE, BE. Po a blehet maca në thesë.

Sa për ilustrim, një profesor, thojke që e arritur shumë e madhe e ekonomis është që blersit të i jepet mundësia të shikojë punishte, procesin e prodhimt të produktit të tij. Natyrisht edhe aty ka shkronja që nuk shihen e tinguj që nuk ndëgjohen, por prapë se prapë, është e arritur e njerzimit.

Nuk e di, veq pom doket marketing i dobtë i BE-së në ballkan. Nejse, ma shumë lufta se sa marketingu ka ndiku me tërheq masen, se popullin jo. Nuk u konë diçka "atraktive", auviu-auviu. Mu më doket që BE-ja ka shumë ma shumë anë interesante se sa ngjyra e pllakata. Kija inatin falja hakun.

Upsss!!! Mas analizave të sakta, dalin në sheshë edhe nevojat e dëshirat e BE-së. Veq qysh ja kanë bo deri qitashti, hajt ti rrejem mu une ty e tjert menojin që po bojim dishka e rrasja njoni tjetrit, valla këto lojna e gjible veq shka i shtijin kombet e Evropës me keshë. Qysh kish pas thonë ai kryetari i ShBA-së, populli e qeveris veten ma mirë, peget që ka harru me thonë, mes t'kish pas kupuka e mangupa. Edhe kombet e Evropës kanë arrit pak a shumë ma mirë me u marr ndërveti veshë se sa politikanat e tyre. Thjesht, populli është më i drejtë e më i kuptueshem.

KulturaRedakto

Sa i përket kulturës, populli shqiptar aplituden e saj aq të madhe e ka, sa që është shumë vështirë me mbajt brenda asaj hapsire të ngusht. Ani mo qitashti kur janë ardhë edhe elemente prej Amerikës, e di që amaterat nuk e llogaritin që elemente të Evropës kanë shku në Amerikë e janë zhvillu e kombinu ndërmjet veti[28], e më vonë me gjitha elementet kulturore të botës. Po as ShBA-ja, së paku në sipërfaqen kulturore që paraqitet në Evropë, nuk mundet me bajtë aplituda çfare janë tu i bajt shqiptart. Shumë elemente me qefë e pa qefë kanë me u hekë, ose kanë me u nda me tjertë. Shtosi është qysh me i regjistru demek mes me majt njerzi peng po me gjetë forma tjera.

E ata që kanë komplekse, jo muslimon[29], jo hamom, mos ta harrojin se ka edhe miq që kundështojin (indiani nuk ndien dhimbje, e se menojin që ai është njeri edhe dhimten që ja shkaktojin miq duhet mi bajt)!!![30]

Me vjedhë s'ka, mizivirat si kom në qefë, dreçi e djalli do ti hajnë.

hahahah

XhokRedakto

Xhok, o xhoku, a ecim a ulem, a po e bojim një xhokë apo xhokojm pakë nëpër Holyvud. Kuj po ja lëshojim një, xhokë? Masi që jena te xhokimi, kukama e vrapimi, pom kujtohet Allpaçini me djallin, kur i thot t'vllaut xhoko motren! Ecim, xhoko, ecim, e diku zatesim, ha po, te kjo artikullanaliz. Shka me thonë mër njeri, NEUTRAL, kurgjo ma teper e kurgjo ma pakë. Pse jo neutarl, po me rrejtë e me pshtellu. Po çfar hamom kulture ke të përbashkët me ShBA-në, kur as 10-30% t'kulturës të ShBA-së nuk e njohim. Sa lloj-lloj kulturash ka në ShBA? Gjoni zemer, pikëpremjet, shkoni tu i mbledh pikat edhe BINGO! Une po ju thomë se rreth neutrales ka me u sjell. Kur je neutral e ki ma mirë, fol ma shlirë me secilin. Edhe une ja nisa me i nxhehë pikëpremjet e artikullit me analizën dhe me opinioni, anoj ti djal ma teper kahë opinion bërja.

Tisha konë une, mret i botës, e kisha thirr popullin e Kosovës, natyrisht në Prizren[31]. Isha hyp neltë përmi kala me megafonë i kisha thonë, krejt shka u bo mas luftës dypelikatrat e Nasradinit e kanë bo, e tashti më çoj Nasradini me ju vetë, "A po pajtohi që për 20 vjetë me konë Neutral në gjitha aspektet e shtetit!?"[32] Si t'më kish thonë populli po, ton princave që nuk e kanë njohë principaten e tu Kosovës, ju kisha mshel gojen. Me të vërtet, është gjyna me mbajt një popull prej 2 milion banorësh peng, pas gjithë ati farë masllahati, vetem e vetem për probleme të tjerëve nëpër botë.

"Pasqyre mori pasqyre kush është më evropiani në evropë"
"Ti Beee, je pjesë e evropianëve, po atje në atdhe është një popull, funë e kry është evropian"
"Kush është ajo!!!!???"
"Është fëmijë i Evropës, shkurtaiqat e rujin" - hahahah
"Fëmija im, jo kurr"
"Jo nuk është i yt, por i Evropës para se me lind ti".

A xhokë, a po shkojim te borbardhja me nejtë, qe na pëlqenë edhe bujim se grut e Rugoves kadal dale po dalin n'dritë.[33]

FUND

Auv, po zorëRedakto

Au po zorë kur ta qetë fëmijnë tonë përpara si mburojë. Njonen onë të rritet zemra t'jetren ta kanë nonen. hahaha. Me baben, s'po di shka met thonë tjeter sanë, veq t'mujsha me saber e amonet po ta lenë baba, nu bofsh gazi i botës, munohu bile me u bo gaz për të mirë.[34]

FUND

Asimilimi, integrimi dhe izolimiRedakto

Peget që përderisa "asimilimi" si argumet që duhet marr parasyshë gjatë operimeve e paraqitjeve publike po delë në sheshë, edhe pse shumë ngadal, "izolomi" është në sheshë por jo si i till por më shumë paraqitet me elemente konkrete.

INTERvISTA

Mu si Hipi Zhdrip, përgjegja nuk po më duket e vështirë. Tashti krejt po m'varret prej baballarve dhe nonave. Sa për fillim, një element që mund të pasqyrohet.

Ish konë pas martu i'gjakovcë me njo t'llapit. Edhe ti djal, qishtu tu bo hajgare, kurkush që nuk kish pas t'hine e t'dalne nuk dike me kuptu. Ata burr e gru shka me bo, njerztë që nuk ju ka ra me pa, vetem me hajgare munesh mi mujt, përndryshe duhesh me u myt me ta pa ju bo kurgjo. Edhe nejse ti djal, pi afrohet njoni (=njona, nuk është me rëndësi po une po kam qefë me bo hajgare) që koxha ish i meçem, edhe pi thotë: "A ju t'gjakovcë veq gra të Gjakovës". Edhe ky gjakovari, pi lëshonn mërrolat edhe pi kqyrë, edhe po e vetë: "Po, e?", edhe ai po ja këthen demek që ky nuk ka mujt me gjetë gru n'Gjakovë, e ku me ditë shka me prapavijë demek që donë me i eduku fëmijtë si i'gjakovcë. Ky po t'ja këthen, me pas dashtë gjakovare, e kisha marr gjakovare, po e kom dashtë llapjane, e masi që po të ngjohë ty, se kom njetë mi eduku as si llapjant as si gjakovalit po tonat shka janë ma të mirat prejt dy parëve, se edhe n'Gjakovë ka tipa si ti.

E tashti me dalë në nivele më të larta. Së pari duhet me shiku pjesen e dytë të intervistës atëherë tupave nashta ju bjen zhitoni. Jo, jo, nuk ka tupa vetem nër shqiptar, për kah numri tjert kanë ma shumë, për kah përqindja bo vaki ma pakë, se jena ma pakë. hahhah. Po nejse, problemet e Zvicrës janë si me thonë probleme që kur të zhgjidhen ndihmojin për shtete të mëdha si Franca, Gjermania, Britania, Spanja etj. Nuk është lehtë, zgjidhja e tyre, sidomos kur ka shumë etni brenda një shteti dhe proporcionet kërkah nuk janë.

 1. Asimilimi nuk i konvenon kërkuj. Asimilimi është humbje e shancës.
 2. Izolimi nuk i konvenon kërkuj. Konservohet, çka në shpejtësin që zhvillohet bota sot është gati që humbje.
 3. Integrimi!?

Shka është integrimi, dhe a mund të vije deri te integrimi pa konë prezent baba e nona!?[35]

Tashti qysh po i bije, për konë po flitet, për morra ta ti senit a për gjakovali e llapjan!? Shka pi bjenë kjo në matematikën e Hipi Zhdripit, a po do çiko me majt kopil a po don me rritë si njeri. N'daç si njeri shko kallxojë babës se krejt muhalla a ka e di. hahahah

Jem arçitektRedakto

Jem arçitek
Të vetem në botë
Gjinin e dobtë
E kem bo të bukur
Dhe të fortë
Por pa ne
Nuk jeton ajo dot.

S'ka shka me lypRedakto

Deri sa lojin mi shkatrru xhamijat e vjetra për me maru xhamia t'institucioneve edhe Ibrahimi s'ka shka me lyp në Kosovë. Ecni pakë ma shpejt me kohën, demokratizohi, pa jap nuk munesh me marr.[36]

Po tipat e kishin hekë kukamen. Mirë. Po, zemër heke prej sipërfaqes po mos e zhduk. Elemte të saj i gjenë gjithë kah, nëpër gjitha ritet.[37]


A osht Krasniqi arsimtar i historis a profesor? Peget që nuk o doktor se ja kish qitë me konë doktor Krasniqi. Nejse, a thu a e dinë ky historin e Evropës përmanshë, po menojë historin demek që i prekë interesat e Kosovës, interesant e Ballkanit. Demek, qysh ka ra komunizmi p.sh në Rumani? Interesant ish konë me ditë këtë punë. Shka nuk ka n'deti, veq a munesh me ju japë komve e durve.

Masi që Martini i paska n'qefë rastet "e nxehta" le ta zbulon rastin e Timishuarës. Natyrish, masi që e ka marr vojen argëtuese. ahahah.


Po celen e po pshtellen çikat e n'fund prap se prap te arçitekti më i mirë i tyre. Boni mër pak ma interesant, se e vërtet që Eenergjia QI është filli, po ajo transformohet në lloje tjera. Ta kqyrim këtë lojen e Dafinave. Shtos bajagi i mirë, ishalla nuk përfundon te arçitekti, po desë qysh desin senet në natyrë.

Muzikë për qefëRedakto

Bone Veq Për Mu
Se Ti mi then kufijt
Se tjerëve po ju Viberonë[38] - hhahaha

Te Zoti s'ka, ja je diktator ja dëshmorë. Zot për Zot ai o vetë Zot. - hahhaha

Kalla motra[39]

AlbandekaRedakto

hahahah

Nuk e di shka je ka fol, veq e di që kur të përlahen dy (vetë, grupe) nuk bonë me u përzi. hahahah. Le ti zemër mes e përzijë Tropojen e Malsin e Gjakovës. Çfarë armë i kanë delet në parlament qafshin kryt e nxjerrshin syt. Ti mos u mundo me da senet nëpër krahina kur nuk bohet fjalë për krahina. hahah.

Ku po e di ti, nashta është tu punu njeri nër Besë!!!??? Ai kështu e ashtu vetë socialistat po thojin që është nxansë i Enverit - hahahah.

Çysh ke ligji i matematikës "-" dhe "-" jepë plusë. E ligji i jetës, nga lindja deri në vdekje i thonë jetë. Tashti duhet me kqyrë me i zgjedhë minusat. ahhaha. Deri sa t'kthehet nderi në vend duhet mi duru, masanej hajt se edhe ti s'je ma i mirë se tjert. hahahhaha. Ulu qaty, e kqyrë. hahhaha. BEFASI - NË EMËR TË VOVE - JENI I PUSHUAR NGA PUNA.[40] - hahahah

FUND

Kur ra vleraRedakto

Kur ra vlera
E shprehjes
Kur ra vlera
Krisi lufta
Luftë e pistë
Në emër të Perendive
Në emër të t'Madhit Zot
Shtazët e dalura
Nga kafezi Zot
Njerzimin donin
Ta shkrynin
Ashtu kotë.

Boks pa dorza:

Muslimon që hanë mish thiu
Muslimon që i gjunë në ari
E as një copë nuk t'mungon
Muslimon që hanë copa ari
Muslimon që i gjunë në mish thiu
E as një copë nuk t'mungon.

Dyjat janë gjynah, po cila ma tepër!?

A po dështon Kosova?Redakto

A po dështon Kosova? - JO. Kosova po shkon drejtë së drejtës së vetë, së pari duke e rrespektu vetë vetën, e së dyti pa i hupë meritat askujt si të kundërshtarve si të përkrahësve, si të armiqëve si të miqve. Nuk ma merr mendja që ndonjëherë Serbia do ta njohë Kosovën nëse vetë Kosova nuk e njehë çmimin e luftës që ka paguar. Përderi sa këtë çmim ja adreson ndokuj tjeter para se t'ja adresojë vetës apo edhe më keq të harrojë vetën, kotë e ka.

Doket pa lidhje, por është diqysh si lidhëzat e këpucës. E vërteta është që populli i Kosovës është i pafajshem, e ka kërku vetem lirin e vetë. Në udhëtim e sipër ka pas përkrahës, kundërshtarë, miq e armiq.

Populli i Kosovës veq le ta lyp me pas jeten ma të mirë nga regjimet/qeverit që janë prezente, kurgjo tjeter mos brengoset, drejtësia është me ta. Jo asi drejtësie e një personi, shteti apo ku ta di, po drejtësia e njerzimit dhe e Zotit.

Politik o kjo, sot Serbia o kundër njohjeve, neser ajo ka mi jap zor për me mbledh njohje, nuk dihet, politik hesapi, kryesorja NATO osht aty. Sa ma tepër që vonon hyrja e Kosovës në OKB, aq më tepër do të pësojnë vonuesit e saj. Ata kanë me shku, herë njoni herë tjetri.

Upss!!Politikant e Serbis shka e kanë njetë me thonë le tja thojin n'gojë BE-së, e le ta lojin njëherë e përgjithmon lojen e intrigave. Funi funit, ma mirë ata me ja thonë, mes me shty naj NJERI të kësaj bote me u bo i keq.


On'Ballkan o nuk o n'erë, këtu nuk vlenë "kush nuk ka arsyetim vritet" - NJERZIT janë të tërhequr sipas edukates, e vjedhi një vo, e vjedhë edhe shpijen e vet (nuk vlenë për ta, "mes e le met zonë" por "mos vjedh" - hahhaha, muslimon[41] përtej muslimoni janë të edukum NJERZIT e fesë orthodokse edhe takatolike).

EurosongRedakto

FILLIMI

Me dele t'bardha dhe t'zeza dhe kinxhat e tyne. Nima lezet ish konë. Me ja nisë me bo MET - Muzika Evropiane TV. Po veq me nejt tu majtë festivale, ose me t'ja tuf si olimpiada dimën e verë. Nejse, po më duket që dikush duhet me ja nisë. Ma së miri ish konë qajë që e njehë historin e muzikës evropiane, e që di me i klasifiku edhe zhandret e muzikës. Ha, me ja kalu Aziasongut në t'ana anët.

 1. Eurosong - fëmijve
 2. Eurosong - burimore - folk
 3. Eurosong - qytetare - jo disko folk (edhe pse peget që nuk bo ndryshe)
 4. Eurosong - urbane - disko folk
 5. Eurosong - metropolitane - moderne demek kajmaku i tonave.

Nejse me siguri ekzistojin festivalet për tonat, po nuk janë të lidhne sipas emrit.

Kjo kong songu asnjëherë deri më tashti, a po më duket?[42]

FUND

Luna çyçekRedakto

Luna çyçek, po a? Kush po hinë me u dridhë? Le ti dridhë tulat pakë BE-ja - hahahah. Ti djal nashta na çonë lezetin. ahaha. Barazimin ekuivalent që po mundohet BE-ja me arrit e ka më kotë pa dalë në sheshë "nxitësit" e gjakëderdhjes. Dëmshpërblimi, tek masanej barazimi.

Gjendja o ka shihet hashiqare krejt. Akëll-akëll. Kurrnjoni i mbijetum nuk e ka njet me u largu nga skena ballkanike pa ja japë dëmshmpërblimin. Me një "ndihmë për kishe rinovim t'shpijave t'shkatrrume n'Kosovë" nuk janë t'fillu puntë. Nuk jam ka e thomë une, po lëvizjet që po ndodhin në teren veq që nuk po piskatin kështu o!

SHka po i bjenë, kjo në praktikë. Dikush e ka vetem një CD-player, edhe shkonë e ja merr tjetrit CD rekorderin, edhe e ngjizon CD-në. E shtosi ma i madhi o, kur e vesin thotë jo e kamë bo me Virtual CD-player. Jo zemër gjaku u derdhë.[43]

Kontonumri për pagesen e parë të dëmshpërblimit : ART - hahahahah

Muzikë për qefëRedakto

FUND

Secili budall e diRedakto

Secili budall e di çfar qëndrimi ka populli i maqedonisë kur është fjala përball BE-së. Po secili qëndrim që nuk i konvenon anës nxitëse të BE-së kanë me pagu populli i Maqedonis. Politikant e Maqedonis mes dojshin me u ballafaqu me situata të paparashikuara duhet me ndal lojen e kartës etnike deri në minimum. Spo thomë me zhdukë, se di a mujin, po mes me gjujtë gazë në zjarr, se kanë me gjujtë nxitsit në radhët e BE-së.[44]

Hahahah, përlajuni, po pa zo, se i treti fiton. hahahah

Pokeri i politikanëveRedakto

Populli i Kosovës e jo vetem i saj, ndoshta nuk mund ta ç'bojë ata ç'ka kanë shkaktu politikanët e saj e të niveleve të Evropës e Botës, por një gjë mund ta bëjë, të ndalojë hudhjen e njollave prej tyre për interesa të pokerit të tyre. Siq është rasti i thnijes së Martinit, mbajtjen në "izolim" apo "burg shtëpiak" si i thojshim tyneherë, të Ramushit. Le ti lujnë evropianët lojrat e tyre por jo në kurrzi të popullit të Kosovës.

E kish pas vënu vjehrra tenxheren me gjell n'zjam, edhe e kish pas kry punen e shku me kry punë tjera. Vjenë e reja, e provon gjellen, a s'paska tamon kryp, e merr një grusht kryp e ja qetë, e shkonë punëve t'veta. Vjenë çika, vjenë djali, vjen hamomi e filoni. Kur e qiten gjellen për mi hongër në sofër, kurkush s'mujti mi hongër.

Të gjithë janë për ligjRedakto

Të gjithë janë për sundimin e ligjit deri sa ligji nuk ju kufizon hapsirën e tyre të veprimit. E kështu, po i bije shkurt, ligji do sundojë atëherë kur vlenë për të gjithë. Kjo si duket kurr nuk do arrihet në këtë botë. Po nejse, duhet me bo dishka e mu mundu me arrit së paku një shkall të kënaqme të sundimit. Për këtë dihet bota ndahet në sektore. Kosova është një sektor por ja që ky sektorë nuk është i barabart, nuk është i mbyllur si sektoret tjera të kësaj bote. Me këtë është i pakënaqur i gjithë populli i Kosovës, me fjalë e muhalife edhe BE-ja po në të vërtet nuk është kështu si tingëllon. Kosova u shplall sektor (shtet), BE-ja e ka pranu (nëse thuhet se BE-ja se ka pranu, del në sheshë që BE-ja nuk është sektor demek e njësuar). Kosova ka kapacitet dhe vullnet për sundim të ligjit por BE-ja me muhalifet e saj është duke e pengu.

Kuj pe ja ngulim sot, priftit a hoxhes, nejse, njoni prej tyne ish konë pas dalë e po e këshillojke miletin për pastërti e për përkujdesin e nënave ndaj fëmijve. Në ligjërim e sipër tha "Kur fëmija të pshurret në tepi, duhet me i marr gërshont e me pre atë pjesë ku o pshurr". Nejse e kreu ligjërimin, e kur arriti në shtëpi, në dhomë e pa një copë tepihi të shkryer. Upsss!!![45]

fol e rruj vo, kjo vlenë për krejt të hujt > http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,46781

FUND[46]

A nuk ka tjeter tem shqiptare a?Redakto

A nuk ka tem tjeter shqiptare përpos gjakë marrjes a? A çikaq shumë po e njifkan popullin shqiptar ata që po merrkan me demek substancen (jamë ma se i sigur se e paraqesin si të till - vetë fakti që e kanë kriju këtë "traditë" e tregonë këtë). Zemër, një autor i hujë, para se me bo filem për gjakmarrjen, po thomë filem artistik, duhet me tregu që është duke e njohur atë temë, e jo direkt e kishe po e njohë substancen. Dëshmo që e njehë, atëher paraqite n'daç në ekran, n'daç në ku të dushë.[47]

E shka dashta me rrejtë, ju që nuk jeni shqiptar, mos i besoni trillimeve që prezentohen nën emra të huaj. Krejt rrena janë. - hahahah - Vetem shqiptari dinë me prezentu veten qysh o shqiptari, krejt tjerat rrena, me r-të fortë shkrimit.[48] Nejse, nuk janë bash me r-të fortë, po thjesht, qysh i huji e ka ni, tashethema hesapi. Si une me ja nisë me ju kallxu, që ka ujë në dielli. Doket interesant nashta, po jo që nuk është për toke e nuk o as për qielli po për dielli. Ma lirë e ma mirë i bjenë njerit me pshtell "njo me lezet".


Qe përshemell, kjo pjesë qysh ta pshtell:

Për këtë arsye, kur astronomët e ardhshëm do ta shohin qiellin, ata nuk do të mund të jenë më dëshmitarë të së shkuarës. E kaluara do të jetë larguar përtej kufijve të hapësirës. Observimet nuk do të mund të zbulojnë asgjë përveç njollave të zeza në pafundësi.

Oj, zemër, po as sot nuk janë dëshmitar, as dje nuk janë konë. Janë konë e jonë, e kanë me konë vëzhgues dhe intepretues. Nëpërmjet intepretimeve të kosmologëve, e merr vesh sa e si u bo shka u bo. Me fjal tjera, nuk munet me ditë askush sa e si, por njerzimi mundet me kriju një ndjenë, dikush ma ngat ndjenjes dominuese, dikush ma largë, dikush me vizatime, dikush me asi. Po një dihet kurgjo nuk hup, b.f. në mes 1 dhe 2, ka sa të dushë numra, po cilen e mer shumica ma me rëndërsi, 1 dhe 2 a ata që janë në mes?[49].

Vet ai bali ka thonë që lakohet? Atëherë a keni gjetë instrument që me matë largësin e lakume , nejse, hahahah.

Upss!!!Besa.

MarriohanaRedakto

Marriohania duhet të legalizohet. Gjitha marrit që i hain delet në parlament duhet të legalizohen. Nuk e di, a e ka për qita, se jena bo "si pulat n'telefon" peget na ka zonë mariohana. Ç'ja paska pshtell cigaren me "lezet" qiti pejonit.

Çyky Arbeni po më doket matematicient shumë i fortë. E ka majt manë që "-" dhe "-" japin plus. Po, e paska zonë taksirati pejonin. - hhahahah

Sot, sa komë fol, nejse nuk ke fjala për Kosovë por për ligj duhanit. Pe thotë një qytetar gjermon[50], po ati në Tanzani (a ku u bonë ndryshime qeveritare), që i ka ku me ditë sa probleme shumë më të rëndësishme me ja përmen ligjin e duhanit, valla diçysh palidhje!!!

Nejse, kjo pi bjenë si kur takohet dy vëllazen, njonit i ka pas rastë vdekje tjetri rastë dasme, edhe takohen në të shtatat edhe ai i dasmes ja nisë me i kallxu për sefan n'dasem. Edhe kjo punë o, ja ka shnosh ti djal kryt, ja ka hekë traumat. I dekni i deken o, secili e di që nuk çohet, po bile hekja dhimbjen me përkujtime, o pis milet.[51]

A o itaçi llapjan a?Redakto

HIMNI

Itaçi me këtë shkrim po ma kujton arsimtarin e bazave të eletronikës kur folke[52], për vlera për shoqërin, thojke dishka si:

 1. 1 njeri vlenë sa 1 njeri
 2. 1 me shkoll fillore sa 10
 3. 1 me shkoll t'mesme sa 100
 4. 1 me fakulltet sa 1000

E po që nuk ka nanjoni prej tyne, ata bre se nuk po më kujtohet, kurashë demek me i ndihmu qytetarit, kur ka nevojë, s'po më kujtohet, po njeri kurazhtë, ha po se dora e boni gabimin, demek kur nuk ka kurazhë qytetare.

FUND

Pasojat e lojës së dobëtRedakto

Pasojat e lojës së dobët në mes konservativëve dhe auvi-auvive është pikërisht kjo. Konservativët janë identifiku me komunistët. Nevoja e perendimit për përhapjen e kësaj "shpeh(i/j)e" ka qenë aq e madhe sa që ka qenë budalleki me i dal përpara. Me shprehje shkencore i bjenë "Pushtim" tashti a i pëleqen dikuj a jo, ajo tjetër punë. Tashti a u bo ky pushtim me gjakë a pa gjakë, nuk munet me u krenu vetem fitimtari por edhe humbsi për këtë punë ka merit, e ndoshta edhe më të madhe si fituesi. Kan dasht me hekë atë emër demek "komunist" e mes me ja lonë fajin personit po një fjale. Kjo që po thomë nuk o pa fakte. Po ma mirë vlla e kanë pas drejtë me folë, fajet i ka "KOHA". Po në atë kohë kush hamomin e kish marr veshë shka o koha? Sot, mundësia e sqarimit është së paku 30-40%. Nejse, me krahasu me pushtimet që janë bo përpara, ky u konë loçkë, pushtimi ma human që njerzimi ja ka arrit mi bo. Po neve shqiptarve na ka ra me konë kurban. A e kena lyp, une se komë lyp, po demek a e kanë lyp gjenerata para neve dhe pse e kanë lyp qata kena ma teper nevojë me gjetë. Edhe pse bashë na! është motorri që e qetë të vërteten në sheshë. Kur del e vërteta në shesh, atëherë edhe e dim pse jena konë bash na që e kena pagu me aq shumë gjakë e mundime.

Është e vërtet që dikush po na pengon me qitë të vërteten në shesh[53]. Shumica me qato pengesa janë ka nimojin, po janë do që nuk e kanë n'qefë të vërteten. E kur të rritet numri i qytyne që nuk ju kona me qitë t'vërtetn në shesh, ata nuk mujin me nalë, po në fund popujt e tyre kanë me pa që e kanë shenu autogol vetem se i kanë mbrojtur njerzë të korruptun.

Ata njerzit janë bo kurban, e ti po shkonë e po donë me i etiketu "kanibal". - jo mër bal, nuk bo kështu.

Konsevartivat dhe auvi-auviRedakto

Ku ke mër burr ma përpara. Nejse duhet me ju përkthye pakë ma mirë edhe pse e kuptojin shumë mirë Auviat. Po edhe ata duhet me kuptu që ja kanë tepru.

Politikanat kanë shanca me mësu nga artistat. hahahha. Kanë shanca me dallu konservatorët prej komunistave. hahahah. Lufta Auviat vs. Konservator.

Krisi. hahah. Kryesorja seni mirë merret për veti. hahahha. I ku metën mër demokrat? hahahha. Prej tutve që pe ju thojin komunista, krejt partit n'ball e shkrujshin "Demokrat" - ndërroni shkruni "Njerzi".

Sipas kësaj po dalin në sheshë disa probleme afatgjate serioze. P.sh. LDK-ja, është problem se kur të shikohet nga sot, del hashiqare që nuk janë demokrat por konservativ. Hiq kurgjo tjeter me pa, vetem Prishtinën, atëherë del në sheshë kjo. Në anën tjeter PDK, o demokrat e përtej demokrati (si kundërvlerë e konservativëve brenda sistemit njerzor). Qysh dojin me ja bo LDK-ja, nuk e di. Zaten përçita komë thonë që duhet me u avullu.

Pse po thomë, se edhe muna me konë që jam gabim, por:

 1. PDK llogaritet si parti e balave të ranë në shehër[54]
 2. LDK llogaritet e qytetarve[55]

Tashti kur bjenë katunari n'shehër ai donë me ja përshtat shehërin "nevojave të veta", konservativi donë me majtë statutin që e ka. Lindin fërkime që lirojin energji e cila po të përdoret demek po të kanalizohet e kënaç rroten e mullinin. Te komunistat ky proces u përdorë me pakë guxim, demokrat ja kanë kajtë nonen. Hajt, se s'jon njerzi kurnjona parë, merri shtini qaty në shtall so çare pa dal dishka. E shka dashta me rrejtë, komunistat e kanë bo këtë proces peget shumë ngadal, e i ka kapë rrota e korrupcionit, edhe sistemi dikur bluuup përdhe. Merri afrojë barazojë në shtall, lej le të përlahen si njerzi pa sakica me fjal, ndreçet secilen herë e ma mirë. Po jo si ata tipat, simbolet e qytetit qu ndërroju ftyren. Shka hamomin po don me kallxu neser, qe je konë shkatrrus a? Po ti vetë ke me ardhë në përfundim që qata që e ke shkatrru me dur tuja duhesh me maru prapë.

Qishtu e peget edhe ma zi o edhe në Maqedoni, se ata n'Shqipni hala si kanë hekë etiketat e socializmit- hhahaha, po nejse kjo kallxon edhe sa e madhe o konë konzerva.

Pyetje e testit të intelegjences alla shqiptarçe.

Pse qytetarët e vjetër të Gjakovës vetem shqip flasin? Janë:

 1. Katunar me traditë
 2. Katunar të papërmisueshem
 3. Njerzi komplet.

hahaha

Nga lindja deri në vdekjeRedakto

Nga lindja deri në vdekje i thojin jetë. Me këto arsyetime, e shpjegime, vështirë që mund të qetsoni popullin e Kosovës. [56]. Duhet që OKB-ja me ja kapë veshin KE-së për njerzë të pa kualifikuar që punojnë me dokumente "të nxehta". OKB duhet me i dërgu ankesë për përzieren në punë të saj. hahahaha. Qysh ka dashtë me njollos një popull, e jo vetem një popull po një gadishull,[57] me shpifje ja ka dëmtu imixhin e jujë demek që 10 vjetë sjeni konë në gjendje me zbulu këtë krimë "të pa bonë". E shka dashta me rrejtë, s'po jeni n'gjendje me rujtë thobën e jujë e sedel mo me rujtë paqen.

Upsss!!! Kur donë dikush me fitu pare, bile le të fiton në mënyrë njerzore e le ti tregon popullit të vetë që as ai so ma i mirë.

FUND

Rugova nacionalist?Redakto

Rugova u konë humanist, pacifist aktiv edhe pikë e madhe e shkrimit. Secila ngjyrë tjetër, i bjenë ulti popullit që e ka bo kurban për humanizmin e për paqen.[58]

ALLTIA-ULTIA.
HIPI-ZHDRIPI
O KJO BOTË
BOTË SHQIPTARE
ISA ME DY KOBURE
KËTË PUNË
ME KOHË E KA
KALLXU

fund - HAHAHAH, s'ka nevoj me përsëritë, i kina mujt jashtokësorët.

Politika politikRedakto

Politika, politik po ja që kemi të bëjmë me popullin e ballkanit e jo me politikan që janë mësuar me hudhë thnija nëpër krena të tjerëve. Pa marr parasysh a është i punsuar (post) apo vetë institucioni, kur të lëshon thnija[59] institucioni është fajtor. O normale që institucioni pa "të punsuar" nuk mund të lëvizë. Hahhaha. O djalo, fajet i ka institucioni që lejon njerzë me uniform me u përzi me civil. Ai vetë ka thonë me "imunitet" që për popullin e Ballkanit më e kuptueshme po më duket me thonë "Uniformë të ushtrisë së Këshillit tu Evropës". Na jena të vetëdijshem që kur "një ushtarë" b.f. bonë dhunim në një luftë, është vështirë me denu. Po kur ti dinë këto punë KE, atëherë duhet me ditë që edhe UÇK-ja o ushtri e Popullit që ka luftu për lirin e vetë. Këto janë dy gjëra, njona në emër të shkencës, tjetra në emër të universit. hahahah

Çfar "ushtrie" e organizume o KE kur i shpërthejin tankerat, e ushtartë e saj dalin përballadone me libra para civilëve!!!

Spo di qysh me thonë, ose KE ti denon "ushtarët e saj" ose le t'na shpall luftë. hahahah

Haahahha, transformimi i UÇK-së, po lezet. hahahaha. UÇK u transformu po nuk u zhduk. I ka përmisu uniformat, demek ma civile. hahahhahah.

FUND

Peripetit e MorritRedakto

Morri i ati senit
Sefaja e morrit ati senit
Auva
Auva 2018

Me dashtni ka zgjidhje ma të mirë. Dalim nivel ma të lart, dalim nër kojshi. hahahahah. Mu martu nër veti, në ditë të sotit është e pa moralshme. hahahah. Ligji i fushave kojshi në matematikë. Kur t'ju bjen sperma n'kry vejushkave, përnima e kallin, çysh e kanë kall. hahhahah

Shtramt e drejtë gjermonishtRedakto

E gjeta qitu diku: (të nënvizuarat janë interesant)

Das ist gerade, das ist shief.
Das ist hoch und das ist tief.
Das ist dunkel, das ist hell.
Das ist langsam, das ist schnell.
Das sind Haare, das ist Haut.
Das ist leise, das ist laut.
Das ist gross und das ist klein.
Das mein Arm und das mein Bein.
Das ist traurig, das ist froh.
Das mein Bauch und das mein Po.
Das ist nah und das ist fern.
Dieses Lied das sing ich gern.
Das ist traurig, das ist froh.
Bin ich wuetend, mach ich so.
Hab ich Angst, hab ich Mut.
Es zu zeigen, das tut gut.

Ha mish me lakna, rras pasul[60], po i bjenë PO=Prapanica, MUT=guximi.

Kijameti i nonave shqiptare në gjermani, nuk ka ndryshe si të shpreht vetem më këto fjal kur i drejtohet fëmija nones: "Muti, muti". - hahahaha

Tup kesh tup metaRedakto

"Kur fisnikëria bujtë tek fisniku!" - ja nuk mujta me kuptu çka a ka do me thonë, bujë=zhurmë, bombe apo bujtë demek me bujtë, me kalu në kohë brenda së cilës edhe flenë njeriu. Ja nuk di, veq po vërej shumë probleme me lakimin e foljeve të "rënda". Nejse, simas artikullit erdha në përfundim që titulli duhet me konë "Kur fisnikëria bunë tek fisniku!" ose "Kur fisnikëria flie tek fisniku".

Zbatimi i ligjeveRedakto

Zbatimi i ligjeve tokësore, d.m.th i ligjeve të shkencave ekzakte është i dobijshem kur të kuptohen ligjet e universit, demek të përgjithëshme. Ligjet tokësore janë si me thonë një rend në kaosin e universit. Sa bojin 1+1? Thjesht marrëveshje ndërmjet njerzëve.

Shka pi bjen kjo për neve toksortë. Tabularasa edhe në ligje të universit edhe të shkencave ekzakte. Shpejt e sa ma shumë vetë me i kuptu kufijt e universit. hahahah


Nije më tipin Letërsia shqipe, më lart nga ç'e mendojmë, hahah, letersis shqipe i duhen "arkeologë" për mi gjurmu. Katë t'shkel koma, ki me gjetë artikuj që si t'ju hekë pakë pluhurin veq e shehë kur t'bohet dritë. E pra, për çka ka nevojë letërsia shqipe? Për pastruese të pluhurit. Normal këto sene duhet mi bo tregtart. Ata janë gjuetart e konsumatorit. Shkrimtari, normal e ka pa dallavere, demek nuk e ka qëllim me ja rras kërkuj. E po pa ja rras, masa nuk merr veshë. Tashti qysh me arrit këtë punë, demek me bo "tregtar të librave". Ai edhe unë muna me shitë libra, po çfar tipi jam mrena pakë kohe, edhe ata konsumator që i kam i hupi, e zhduki krejt tregun. Ka njerzi, nuk mujin me ja rras dikuj pa pas përfitime personale, ka do ja shohin sherrin përfitimeve personale. Në hajgare ta rrasin edhe ma tepër se ata që përfitojin personalisht. Shka me bo qishtu janë gjenet.


Nije mër gjakovalin, "M'fal. (,veq) kinez nuk jam". Shka duhet me ju thonë "Evropiant e Rinjë" humanistave të "BE-së", "M'fal. Marsian nuk jam. Shka ki pa ti kom pa edhe une. Po a ki pa ti shka kom pa une. Qitu u dallimi mes meje e teje". hahahahha

FUND

A kqyri këtaRedakto

"Ajka" për Zvicrën, të tjerët për Shqipërinë e Kosovën, po krejt normale mër. Shka hamomin jeni ka pritni. Përshka ja ka nisë fesati me Beogradin? A për kryq t'kuq a? Ti llogarite, maksimumi që munesh me thonë për shqiptar, po i bjenë 2000+18, d.m.th 2018, ti kur të thu shqiptar të Zvicrës keshin xhinja me ty. Shtosi o qysh me kordinu që mes mu përla me gjakëderdhje në 2018-ën, po me u marr vesh si njerzi. hahahah. Me këqyrë po i bjenë që edhe 7 vjetë janë "zonë e askuj", "zonë neutrale" shka të bohet fesat mas kësaj kohe, vetem shka ju boni domë fëmijve t'ati dheu.

FUND

RadiodramaRedakto

E dua, e dua
Nuk ka për mua
Mollë të ndaluar
Sillem e pshtillem
E fus në dorë
Me butësi e kafshojë
Deri në bërthamë
E shkatrrojë
Duhet kohë të kalojë
Të mësojë që ajo
Mollë, e pafajshme ishte
Në bërtham mollë
Të ndaluar kishte
Të cilen vetë e kishte
Shkatrruar.
Tani e kuptova
Nuk isha shkatrimtar
Por katalizator
Që tjerat molla ta kuptojnë
E mollat e tyre
Të mos i shkatërrojnë.
Nëse me nder
Synojnë të jetojnë.

hahaha, djem, pa i kuptu mirë çikat, kurr burra nuk bohi. gagagag, ju shkulin, se mashkuj jeni.[61].

Sa kanë vlerëRedakto

Sa kanë vlerë argumentuese, xhirimet tonike dhe vizuale para gjyqtarëve? Edhe kjo punë është interesant të dihet, sidomos kur mediat luaj rolin e hetuesit. Që në njëfar mënyre duhet me u klasifiku si diku ndërmjet drejtësis dhe vetë drejtësis apo shqip drejtësis individuale demek sipas takatit individual. Tashti qysh po i bjenë, hetuesi masive, hetuesi e personit juridik/fizik a qysh e ka emrin ky sanë? Detektiv publik.

BoshRedakto

Ekspresit, nuk e di, por i ka mbetë një hapsirë bosh në faqen e parë. Qe sa ditë, jam tu pritë shka pe na qesin, por jo kurgjo, bosh.

Zëri info, e kish rubriken e lajmeve për fëmijë Kidz!!!

Po më duket që duhet me futë termin për një hapsirë balancuese boshe e cila mbetë si pasojë e dinamizmit të sasisë së përmbajtjeve të rubrikave. Demek, në këtë hapsirë të tufen reklama, ashtu që varsisht nga sasia e përmbajteve, pamja e reklamës të mbush atë hapsirë. Po më duket nuk është vështirë me u bo. Po më duket për redaktort është zgjedhje shumë ma e mirë, se me u munu e me ja përshtatë bukurpamjes tutujt e kuu ta di une, qysh po i sakatosin disa fjalë.


Valla mër Ilir, e kom pas një shokë e thojke "none, none, shoktë ta rrasin". E nëse nuk dominon drejtësia në Shqipëri, ka met gjetë qikjo. Jo që jam ka di dishka, po ky ligj i natyrës së njerzëve oshtë. Lakmia, lak i jetës është për shumicën e njerzëve. [62] Për qita nuk bonë me i thonë gjikuj shokë/mik, duhet me honger një thes krip, jo si do me grushta e me lugë, po nëpër gjella ditë e për ditë ka pakë!!![63]


Punim me gurë munet me qenë edhe ma i përshtatëshem demek edhe ma dekorativ për syrin e stilit perendimor, e sidomos kur kombinohet me tulla të keramikës e lëndë tjera dekoruese. . Nuk e di pse komunat nuk i dekorojn objektet komunale me elemente autoktone. Nëpër qytete të BE, komunat nuk lejojin dekorimin sipas qefeve as për shpija private. Unë nuk jamë për këso ligji, por për obkjektet që i takojin shumicës atëherë mendojë se duhet që të prij objektet e shumicës.

Sipas mendjes time ky shembull është shembull i mbrapsht. Dashta e nuk dashta, si njeri, që e dinë që Kosova ka resurse tjera, e komuna përdorë resurse të "importuara", vetë vetiu më vije dyshimi se gjatë ndërtimit, demek gjatë shpërndarjes së tenderëve ka pasur interesa personale, apo së paku shije personale.

Mundem me paramendu që ka arsyetime që me ble prej së jashtëmi ma lirë na bjenë, çka edhe për personin privat është e vërtet, i bjenë, po për komunat vështirë, e kur e shikon në nivel të Kosovës, jo që i bije ma lirë, po e sakatosë ekonomin, kulturën e vendit. Nuk bonë me ma zonë mu për të madhe që e pijë tomlin a hamomin e Serbis, a të Marsit, po kjo nuk vlenë për sistemin.[64] Zaten ky është edhe problemi i sistemit të ngritur dhe shumicës së banorëve të Kosovës. Nuk e ndien që është shteti i tyre.

Upss!!! E shka me i bo atij që vjenë prej ShBA-ve, Anglis, Suedis, Gjermanis, prej ... që ka qefë mi pa Kosovën si në vendin ku banon? Në paqin qefë le ti bojin shpijat e tyne sipas stilit që kanë qefë. Edhe parqe kanë shanca me bo. Le të mbledhen, e ti bojin peshkeshe komunave. hahahah

Ja kështu u dëmtu "imazhi" demek ftyra e Kosovës përmise 100 vite.

Po ja bojim qysh tha ObamaRedakto

“Në një kohë kur diskutimi politik është aq i polarizuar – në një kohë kur të gjithë ne jemi gati të ngarkojmë me faj, për të gjitha problemet tona, ata që mendojnë ndryshe nga ne – është e rëndësishme që të gjithë të bëjmë një pauzë dhe të reflektojmë me qëllim që të diskutojmë me njëri tjetërin në një menyrë që nxitë pajtimin e jo lëndimin e njëri tjetërit,”

Nejse na në Ballkan nuk e kena gjendjen e ShBA-së por mujim me marrë si një element me të cilin shërbehemi.

Po për me arritë një hapsirë të till, duhet që së pari të formohet ky element në bashkësin e Ballkanit. Përderisa, ata lëshojin thënjija e në anën tjetër kishe diplomatët e interesuar shkojin publikisht në ekstremume apo përpilimeve të "tregimeve triller" osht rrezik, jo vetem për shqiptarët por për gjithë Ballkanin. Une e di që jamë i vogël, po edhe brohoritjet e shkijeve që kishe është shancë historike për mi da vadën, po më duket që janë të hershme. Ai me zorë gjithëçka bohet por nuk qëndron gatë demek kërkush nuk munet me garantu që manë. E shka dashta me rrejtë, nëse dojin mi bo këtë element duhet ma tepër punë. Asnjë banori të ballkanit nuk i konvenon zoni që + "në ballkan është bërë transplatimi i organeve".[65] E di që shkijeve ju doket muhalif ndoshta sot, por neser ndryshe do të gjykojnë. Sot duket si fitore, por neser? Për menen teme këtë punë duhet me t'fillu qashtu si edhe t'fillimi i krijimit të tensioneve nga "kishe diplomatët" që kur ti kap panika këta "triplomat" bërtasin "kuku gjakë". Kërkush që ka fuqi sot në Ballkan nuk ka gjakë për me derdhë për mi argëtu botën. - atëherë le t'ja ndëgjojin nevojat, kërkesat e njëri tjetrit, e me drejtësi e kqyrin mi realizu ato. Nuk po di ndoshta me shprehë çka po menojë, po e kallxojë një ndodhi:

E kish pas bo baba njetë me i da fëmijtë. Edhe ti djalë, i thirri djemtë. E veq tha, e komë bo njetë me ju da, shka po menoni. Ja nisen fëmijtë me bo biseda nërmjet veti. Masi që e krynë ata muhabetin, pe shohin baben e vetë tu kajt. Edhe njoni prej tyne pi vetë, pse po kanë. Haj mër bij të mi, po marrin që isha konë tu dashtë mi bo.

Alfabeti dinamikRedakto

Sapo fëmiu të fillojë të njohë, një pjesë të mirë të shkronjave dhe tingujve me ndihmen e shkronjave të shkruara nëpër kartona, atëherë mund të filloni me lojën e alfabetit dinamik. Kjo bashkësi e shkronjash prej druri apo plastike të futura në një kuti, ja mundëson fëmijës të zgjedhë fjalët e përbëra sipas përbërsëve të tyre si dhe tingujt ashtu që të kuptojnë fjalët. Alfabeti dinamik mund të blihet nëpër dyçane të ndryshme. Për këtë qëllim, ju mund të përdorni edhe shkronja tjera si b.f. aso që prapa kanë magnet. Fëmija juaj, ngadal por me siguri, do të filloj vetë të formojë fjalë nëse atij i ofrohen gjësende të njohura për të. Edhe nëse para tij paraqiten fotografi të gjësendeve efekti është po thuaj se i njëjtë. Gjatë kësaj është mirë që të i prihet fëmijës me një shembull të shprehjes me zë të emrave të gjësendeve, ashtu që kjo shprehi të i mbetë fëmijës gjatë lojës që zhvillon.

Kur fëmija juaj, fillon vetë të godasë fjal, fjali, fjali të zgjeruara, apo edhe tregime, në fillim për të është një abenturë e vërtet e "drejtëshkrimit". Mos e korrigjoni, por përkundrazi jepni zemër edhe më shumë, ashtu që ai të jetë më i guximshëm në goditjen e formave të reja, e më të ndërlidhura si dhe e ndihmon nxënjen e leximit.

Procesi i goditjes së fjalëve nëpëmjet alfabetit dinamik zgjat diku një vit. Gjatë kësaj kohe, fëmija mëson fjal me 3 deri 5 shkronja.

Shka o ky sanë, tybe ne difsha. Po flitet për do figura në formë të shkronjash që ju japin fëmijve në dorë për kishe me mësu me shkru e me lexu. Nejse e nxjerra nga : Kinder feordern nach Montessori - nga Tim Seldin, Sh.B. Dorling Kindersley isbn: 978-3-8310-1006-6 . Me lexu krejt librin pritova, po niva që kishe o libër që i jepë guxim nonave që kanë qefë me rritë fëmijtë nëpërmjet metodave të besueshme natyrale. Nejse, shumë sene nuk ka nevoj me i ble, osht edhe ma lezet kur i maron bashkë me fëmijen. Deri sa ti maron, i mëson, e nuk ka nevoj hiq për libër. hahahah

Qe për shembull, në rastin kur është fëmijë lejohet të thuhet : Kurrë mos harroni tonikun, ju lejohet edhe Hipi Zhdripave, po jo atyne që kanë kry shkollë. Ata duhet me ditë që korrekt është "Kurrë mos harroni tenin e ftyrës[66]".

U bo bajatRedakto

Italia e Zvicra mu bonë bajat. Nejse francezëve po i xiglohet, po jo, po luj nuk bjen ku bjen, bjenë te Berluskoni i anglezëve. Ani kishe këta xhentelmen - hahahh.

Qe, tha baba, u bona i mirë, a mi hekë gozhdat tashti. Po me baben, s'ka problem, veq gavrrat janë metë. Jo, babë tha lymi përsipri. Ani me baben ti lyjë, veq masanej kur ta shtijin xhinja munet met dhimtë, s'ja qëllojin bash nëpër gavrra.

Në kërkim të legjendes angleze

Gazetat marsiane shkruaj për dialogun e nxehtë rreth çështjes, së traditës së prisëve të shfrenuar. Disa thonë se ajo i ka rrënjët në Italomarrësi disa në Anlosaksi. - gaggagaga

Xhentelmeni VS. Kavaleri - hahahahh - është një ndër videot më të frekuentuara të yutubmarsit.

Ma mirë pi lo për ma vonë, se pe mi bo Sherlok Holmsi najsan Asit. gagagag. Mu ka qu! një si gungë, si diçysh mulluç, në përfundëberki e po du mu shprazë diku, me qitë t'keqtë.

Ja s'po muna.

Princ t'mir
Anglez
Princez t'keqe
Angleze
Nuk ka
Në mos besofshi
Shikoni
Mbretëreshen
Mama
Nëse nuk të binda
Qite gishtin
N'kokë
E man, men o
Që shqiptar jam.

Obama po thotë me shtyp pauzën demek një pushim pa u zënë ndër veti.

“Në një kohë kur diskutimi politik është aq i polarizuar – në një kohë kur të gjithë ne jemi gati të ngarkojmë me faj, për të gjitha problemet tona, ata që mendojnë ndryshe nga ne – është e rëndësishme që të gjithë të bëjmë një pauzë dhe të reflektojmë me qëllim që të diskutojmë me njëri tjetërin në një menyrë që nxitë pajtimin e jo lëndimin e njëri tjetërit,”

Ani, po ja nisi diskutimit. Sa zgjatë pauza?

Kqyre ky tipi, nuk ka Amerikë të kuqe ose të kaltër, por Shtete të Bashkuara të Amerikës, e ku mu duru. S'ka Evrop të kuqe, a të kaltërt, por ka Evropë. Ata po dojin mi bashku 3 "kontinente, veri, mesme e jug"!?

E njeri, pa shaka, me bo me u bo përnima krejt amerika si ShBA a thu shka bohet mër! Ku me ditë shka delë. Veq po më doket që me bo me ja arrit, me të vërtet bohet bombe gjigante. Çatëherë përnima kërkush ciu s'kish mujt me bo. hahahah

PërpoRedakto

Dora e kërkuj nuk të ledhaton më mirë se e jotja dhe e prindërve!!![67] Nejse edhe e dashnisë e fëmijve, po edhe e mikut, kur nuk tjert nuk janë afër. Si do që të jetë Zoti ka thonë, "Nimoja pakë vetit, ta nimoj edhe ma shumë" [68]. E shka dashta me rrejtë, me paditë prindin për padituri, i bjenë me ja hapë gojën grusë e fëmijve. - hahahahh


Legjenda Zvicrane

Ra Martir
Për njerzimin - hahahhah

Millka Zvicrane

Çikë për dreçRedakto

FILLIMI

Unë jamë djal
Për dreç
Por nuk jam i keq

E nejse qishtu, çikat po dalin ma të zoja

Jem çika
Engjull në dreç
Dreç në engjull
Jemi një
Dafinë.

hahahha

Qysh tha ai tipi që po i kënon dërrasave tabutit, neve na shkonë repi se jena në asi stili "ftyr guri e zemër nuri" a qysh thojin "zemër guri ftyr nuri" - hahahhah.

FUND

Pasojat e thnijës së MartinitRedakto

FILLIMI

Lexues të nderuar artikulli përmban shprehje të cilat në Ballkan kanë kuptim të ndryshem nga kuptimi i ballkanasve në perendim. Për këtë lexuesit ballkanas që nuk e njehë mentalitetin perendimor[69] demek që nuk ka jetu në perendim i preferohet që nëse e lexon atëherë le ta shehë si prall këtë artikull.

Thnija e Martinit edhe asaj plakes, thjesht janë ftesë për gjithë pismenët e perendimit për të investu në Ballkan[70]

Çka d.m.th kjo për njerzit të myten me pismen me punu me pismenë edhe ma shumë demek, të organizum!? Ky raport ja ka hapë deren pismenëve të lindjes, i ka qu selam pismenëve të perendimit, e ja ka shtu edhe një "pisllëk" Ballkanit.

 1. Ushtria e Serbis ka thonë nuk ka fakte.

D.m.th ata që janë konë në luftë nuk kanë fakte. Nuk është në pyetje vetem ushtari i thjeshtë por i gjithë struktura e një ushtri, me repartet e spiunazhës e kundëzbulimit.

 1. Tadiçi e ka ignoru raportin - Secili njeri që e dinë pakë tuten e popullit[71] të vetë kështu kish bo.[72]

Krejt kjo, jo që nuk mundet me qenë e vërtet, jo që e ka bo dikush a nuk e ka bo, por mënyra që "tankeri i drejtësis"[73] ka lëviz në masen e detit tregon që ka ka shku e ka ndotë masen e ujint të detit të Ballkanit. Thjesht, tankeri me kemikalie të pa zbërthyeshme nga natyra, ka shpërthy midis detit.

Ja ngarkuesi, ja shoferi, duhet me u denu.

Jo zemër se ka dëmtu imazhin e Kosovës po të ballkanasve që janë në Francë e gjetiu, se për francezin teton shka vijin prej ballkanit nësojë janë Ballkan hesapi - teton thojin, ani mo kur t'ju konvenon.[74]

FUND

ItaçiRedakto

Unë nuk e di shka po fol itaçi. Nashta për ta o lumturi, nashta edhe osht kallaj, veq një sanë e di që për shumicën e njerzëve në planet nuk o ashtu.[75] Këta po e thomë me e pa meditim. Nashta për ata që i dijin trikat kallaj o, po për njerin e zakonshem të planetit NUK OSHTË.[76]

Nuk o burri i botës edhe nuk o. Me pas konë ashtu, atëherë nuk ish konë qysh oshtë jeta dhe botëkuptimet.

Zoti ka thonë, nimoja pakë vetit, ta nimoj edhe ma shumë.

Arsimtari e lavdojke e qojke n'qiell, për diturin e tij. Po unë kisha nevojë për mosdituri.

Valla n'koft se nuk e di ti as une nuk e di. Ni sanë muna me konkludu, deri sa i ki rrethanat e mundësit me shkru e me prezentu ato shkrime, mir i ki puntë. S'po di e burr, nashta ma zanë për të madhe, po pi bjenë sefaja t'ka qu peshë. Ilaç në këto raste, jo për ty po edhe mu koftë se më za këso sëmundje, osht dajaki ose koha t'bjen n'veti.[77]

Pi vetë fëmija baben, "Babë tu dal prej ati senit, a ki kajt ti". Po babo, edhe unë fëmijë jam konë. E pse babë ki kajtë. [78] Paj, mër babë, na jena konë a di sa shumë vllazen e motra. Ani babë. Paj, le se kur po m'kujtohet shka kena hekë. Qysh keni hekë babë. Po ngusht, jena konë ma shumë si kinezt. Po a? Po de, s'kena pas emna me numra e thirrshim njoni tjetrin. Po vetem une hina n'vo e prej asaj dola prej gavrres. Deri sa jam konë aty, ngusht i komë pas puntë, s'kisha kohë as me kajt. Kur dola ja nisa piskames.

Eci rrugës timeRedakto

FILLIMI

Eci rrugës time
Në Ballkan
Një Maqedon
Po ti koke ma maqedon
Se maqedont që i njohë
Tung, tung i them unë
Greku ti shqiptar?
Po ti ma grekë
Se grekë që njohë unë
Tung, tung, dhe vazhdojë
Turkun takojë
A ti je a, mu më thotë
Tung, tung, këthehem
Bullgari ma bonë
Kryshqiptari ti a?
Po ma bullgar ti se
Shumë bullgarë që kamë pa unë
Tung, tung e vazhdojë
Gjendjen e kultures t'parve t'mi
E regjistrojë
Eci më tutje
Në veri
Rrugen time vazhdojë
Udhëtimi im bëhet monoton
Nga zemra të thyera
E të dëshpëruara
Vendosa në vendlindje
Për të pushuar
Athua sa vite
Nën ndikimin e gënjeshtrave
Njerzit kanë jetuar?
Zëri i Zotit ushton
Kështu është biri im
Kur besen e mbanë
Për asgjë se le
As përkundër trysnis
Fizike e shpirtërore
Nuk e lëshonë
Tjerët në ty
T'vërteten e gjejnë.

hahahaha Çfar budall, po vlera të gjithë njerzimit mër janë, nuk janë as greke, as bullgare, as turke, as hamome. Po une i kom rujt e mirëmbajtë.

FUND

Detyrat e shpisëRedakto

Detyrë që mu dukë verbale e ish konë fatalle.

Një bari i thotë bariut fqinjë, nëse mi jepë tetë dele nga tuat, atëherë do i bëjë dyfish më tepër se ti. Bariu fqinjë, ja këthenë, nëse mi jepë tetë dele nga tuat, atëherë do i bëjë aq dele sa ke ti. Sa dele kanë nëpër kopet e tyre barinjët?

x; y -> 5-1; 7+1 -> 4; 8 dhe
x; y -> 5+1; 7-1 -> 6; 6 po me 8?

Bon, bon. Po qysh oshtë formula për këtë punë se?

peget:

-> (5*z)-z; (7*z)+z
-> (5*z)+z; (7*z)-z

përfundimisht lomsh:

xz-z-yz-z=0 dhe xz+z-7z+z=0 -> xz -2z -yz dhe xz+2z-yz ... etj. etj. ... x=1-y dhe y=1.5

E qishtu shkun e veten Nasradinin, mas sa e sa kohe. Ti njeri na kallxove për senin e mirë që duhet me marrë për vete, po për senin e keq? ...

E vjedha qitaRedakto

Hiq pa ndoshta, po e vjedha qitashti, dola nër kojshi edhe veq ja kom bo kopase, edhe qe ku o.

Pa ndoshta
Do t'i ngjis shkallët
qoft edhe pa autorizim!
Do t'i thyej kufijtë
sikur të jet e nevojshme
Pa ndoshta!
Do t'i heq vizat
për të deportuar në teatrot e jetës!
Do të gjurmoj universin
lirinë për të fituar...
Pa ndoshta!
Do të mbart mbi supe
kurorë me krenari mbuluar!
Do të brej tokën
flori do të nxjerr.
Pa ndoshta!
Do të lulëzoj në pranverën e hershme
pa lejen e dallendyshes!
Do ta mësoj se kush jam
nga burimet e pashterrshme!
Pa ndoshta!
Do t'i përballoj vështirësitë
siç jam mësuar nga herojtë e diturisë!
Do të depërotoj pa drojtje
edhe në mjegullirën e dendur!
Pa ndoshta!!!
Do të nderoj emrin tim
derisa t'i ngjall edhe të vdekurit e gjallë.......
PA NDOSHTA!

E ku e lam, e ku na meti, lum vatani lum mileti. Ha, bash te çikjo fjal. Tashti, nuk e di shka me thonë ma tepër, veqë se dje ke E ku e lam, e ku na meti, vaj vatani vaj mileti. E di që me i thonë shqiptarit që je ma i meçem, ma i arritun se baba është ofendim. Po e di edhe që me i thon shqiptarit që e ke fëmijën ma të arritur se ti, i rritet zemra.[79]

MË SHUMË SE DJE, MË PAKË SE NESËR.

A po, kur pi marr nëpër gojë Konicën, ta marr tamon bile. Mes t'met vetem e xigëlune kjo punë. Po, kur e lexovi njoni për Konicën, e pa çfar tipi mo, e ti djal e pa që ish konë nëpër qendra të dijes edhe i ra puna me profesorin, ai tu e lartësu Konicën, tu honë kështu e ashtu, mo deri sa veq që se boni Zot, u qu ky, s'mujti mo me duru edhe pi thotë,: "Arsimtar, s'po thomë që Konica nuk o kërkushi, po veq edhe qaqë, qaqë qysh po thu ti nuk o". Edhe Arsimtari me të rreptë pej gjuhet gjakënxehtë, demek ku pi merr ti këtë guxim. Edhe ky tipi, krejt gjakë ftoftë, pe ja këthen, mirë bre çfar shkolle ka krye. Arsimtari pe ja nisë kishe mi përmen Har... e la n'gjysë edhe ... në qendra të dijes. Mirë Arsimtar, d.m.th ka kenë i aftë e ka përvetsu dijen qendrore. Po çysh o puna me "mosdijen", studiuesit i interesan "mosdija" se "dija o e shkrune nëpër libra". Arsimtar, ti kallxona dishka nuk dijim qato shka pi shkrujin nëpër libra, na dijim me lexu, mujim mi lexu vetë. Arsimtar i dobtë se tish konë asi, si ai i shkollës ekonomisë, që e ka pshtu Merlinmonron prej ujit mes mu myt, i kish kallxu "mosdijen". hahahah. Hanko Hajra a qysh e ka pas emnin. Ai tu ju kallxu nxansave mosdijen, ata dudukat, tu mos e marr veshë. Ai tipi, profesionalist, mas parti lyja, masanj ngulja, ata kesh masanej.

I lumi ai që ja ka arrit me pas ngatë vetit një kaci, kënaqet tu e mush kaftorrin.

"Fjalët e keqdashësit janë si qymyri, që edhe po s'të dogjën, të nxijnë." Sami Frashëri në Europa e Lirë


 1. ^ Jo mos e rrespekto jeten, veq jauv bonë rrotllave, MULE teposht - hhhahahah
 2. ^ Sipas rendit të paraqitjes
 3. ^ përtoke - hahahha, si cukla - ahahah
 4. ^ Për toke, se atje neltë nuk nihet mirë. hahaha
 5. ^ Pijanecat e kanë zbulu dashurinë - hahhah
 6. ^ U tuta mos po menon dikush që jamë kanibal. Dëshmi që nuk jomë, i kom mëshu përmi, me një vi. Kompjuter ky, menjëher çap-rrap ta qetë dosjen
 7. ^ Ka thirr mbledhjen e prindërve edhe e ka nxjerr lejen demek miratimin që nëse është nevoja edhe ka shpull me ju rrasë nxanësave!!! Sukses o me ta besu fëmijen ashtu.
 8. ^ Nga ajo kohë ka mbetë në kujtes dënimi: The simpel pastens is iuse to donois an action çiknej dikah
 9. ^ Qitu rrejta se, qiri nuk kam fikë po vetem e komë pa mbajtësen e qirit
 10. ^ [1]
 11. ^ Sipas bacës Naim, në këtë strofë : Jakëni rreth meje rrini, Flisni, qeshni, hani, pini, ... nejse këtu po mungon ajo kryesorja. Qashtu po i bjenë që duhet me ardhë dita.
 12. ^ I kërkoj falje familjes Pirana, por për çështjen kombëtare ma bojin hallall.
 13. ^ Masi që nuk e paskan qitë me plis në kry, kurgjo
 14. ^ Shka keni marr mër turr kështu? A mos po ju njekë najkush a? Kadale mër a e keni bo njetë me dekë a shka kini? Merrni (veten) dilni në ajër të pastër, merrni frym, letohi edhe masanej ecni te baba e argumentoni pse po doni me prish shpijen? A vetem që kini pa naj ondërr a shka? Ku po ju dhamë? Kallxoni "motivin"
 15. ^ [2]
 16. ^ Spe di a mi nal n'Xërxe a jo! - hahahah. Pe ma hajin bagëtinë - hahahah - Kush i l'shoj ujqit - hahahah
 17. ^ O nonen, po nuk o top po njerzi jena. Po ti heke Millosheviqin edhe u kry
 18. ^ U harxhu ky burim natyror
 19. ^ Bashkësia ndërkomtare ka ni që na jena asishfella, edhe po pretë me bo "Asishemosvraj". Problemi o që, kurkuj nuk po i asishet para kamerave. Po de po dojin me xhiru filma me shpata tulit. E ata në kanatin e balave, Balikania, nuk o adet.
 20. ^ Une nuk baj karvat, përqita edhe nuk ja "mbështeti" kërkuj, e pshtelli, kush don mi thithë le ta thithë. -hhahahah
 21. ^ Une nuk jamë përgjegjës që ju ka shky, mos je ti kunë pahiri - hahahh
 22. ^ Mrena 1 ore munesh me pa ndryshimin e trupit, sa qel e mshel syt, floktë i ki krejt bardhë, rrnoft ngjyra!!! A thu çfar numri e ka?
 23. ^ San ma pa lidhje kurr s'kom pa, Bankoku n'mes të Romës!!! Ata tu munu me e transportu atmosferen edhe nëpërmjet aromave. E këta!!! Le hiq, pa muzikë, lej njerzit katë folin.]
 24. ^ [3]
 25. ^ Jo vetem në funksione të larta partiake por në bazë.
 26. ^ Ju jeni tu e paraqit Kosovën kishe që nuk ka stabilitet, e një të njëjten kohë po e pengoni me kriju stabilitetin.
 27. ^ Imuniteti me dr.gjilpëra e jo me boksa t'hekrit - hahahha
 28. ^ Ups!!! Pikëpremje e përbashkët!!!
 29. ^ Peget ma shum kanë Londra e Parsi muslimon se sa krej banor që ka Kosova!!???
 30. ^ Ktheni kryt ka bjeshktë e malet, e prekni plisin - e po shka kom faj që i keni hekë plisat - hahhah
 31. ^ Edhe shkijet ishin ardhë, e kanë edhe kishen aty
 32. ^ Mes u bashkoft Evropa mrena 20 vjetëve as mas tyne nuk bashkohet. Le të bashkohet Evropa tynxhyn qysh e ka fal zoti tokën e saj, edhe pi shohim kush oshtë komplet Evropian e kush çerek e gjys evropiani.
 33. ^ [4]
 34. ^ Vet po thu që nuk është akuz po fjal për hava, shqip i bjen "GAZ"
 35. ^ Çitu diku duhet me konë kufiri në mes integrimit dhe asimilimit. Ka tri raste. Prind jetojn bashkë, prindit janë ndarë, ose njoni prind ka vdekë. Tashti me pakë imagjinat mundet me ditë çka ka me ndodh me fëmijtë. Për menen teme mi thonë fëmijes se baba ka dekë, e baba osht gjall, osht gabimi më i rëndë që nuk ka ku shkonë mo.
 36. ^ E ka tipi një kongë me t'kukatne, si ta gjojë komë me qitë një pjesë.
 37. ^ dasma në fillet e saj
 38. ^ Premja që përfundon në 4:17, kur e qon doren ajo me të zeza deri te fyti, nejse qanej dika, kjo lëvizje e durve, që më shpeshë vërehet gjatë kërcimit të grave nëpër kanaxheqe, po më duket duhet me ardhë në shprehje ma shumë. Ti djal, del mirë, si kombinim i lëvizjeve të shpejta dhe "verënski", ding rraka ding-dong
 39. ^ Ja këto dijin mi lidh ja kërkush. Se dini ju shka janë katunaret - hahahah]
 40. ^ Ma mirë se tyneherë, në emër të popullit jeni i denuar me vdekje.
 41. ^ Muslimon sipas metalitetit dominues në Evropë, para këtyre marifeteve që ja kanë nisë me gjujtë institucionet fetare
 42. ^ kjo punë MUA syrin as që ma trembë, se në zemren TONË nuk ka vend për frikë - hahah
 43. ^ Shka nuk ka pas nevoj me ndodhë
 44. ^ S'kan nevoj me zhlly as popullin e tyne as durt e veta - ahahhaha, veq ja kthen funksion invers, cili pe gjunë ma mirë nxisat - hahah
 45. ^ Peget gojëdhanë afgane oshtë
 46. ^ Amerikës i duhet një Holbruk i ri e ma i fortë, nëse donë me shpëthy zinxhirin e Evrops
 47. ^ [5]
 48. ^ Nuk është punë nacionalizmi, jo, jo, është punë e logjikës së artit.
 49. ^ N'koft se ja ço thoba najkuj me i përballu gjitha në botëkuptimet e tij, nuk hup, po o kijamet mi gjetë. Ai që o i'Zoti e bonë.
 50. ^ E këta në Kosovë demokrat përtej demokratëve - hahahh
 51. ^ Mes ju zani për të madhe, kanë pi shumë - hhahhaha
 52. ^ Parameno, veq 1 njeri folke, populli demek, po menoj me dal e krjejt me "Volkswagena" me fol. hahahah
 53. ^ Për me i kalu këto pengesa duhet me menu diç qysh po thotë çikjo lojë, po nuk ka nevojë me trazu fëmijë - Fëmijtë tonë skan nevoj për ma shumë veq me thirrë kush është përgjegjës për këtë "kasaphane" që ka ndodhë në Ballkan, une jam 100% i sigurt që nuk jam.
 54. ^ Së paku kështu janë shenjat me analiza jo të specialistëve të Hardvardit po alla shqiptarçe
 55. ^ Së paku kështu janë shenjat me analiza jo të specialistëve të Hardvardit po alla shqiptarçe
 56. ^ [6]
 57. ^ Nuk e di për tjertë, veq qysh po shihen reaksionet e tjerëve në gadishullin Ballkanik, gjë të mirë ky "repart" i KE-së peget nuk ka bo.
 58. ^ [7]
 59. ^ Ai me qitë pushkë ndryshe nuk munet
 60. ^ Moti se kom ni qitë gazel
 61. ^ Dedikur atyre që shtrojin pyetjen, "Eva e shtini Adamin me hongër mollen, kush jamë une?" dhe vijin në përfundim që në atë rastë kanë qenë molla demek "I pafajshmi"
 62. ^ [8]
 63. ^ Veq masi ja ke nisë, kaloja Sejdiut, e bone tonen deri në fund, I lir.
 64. ^ qysh ke ai shtosi, mos u mundo me komandu elemente brenda fushës, derdh energji në burim.
 65. ^ upsss!! Organet janë konë aty hala pa ekzistu këto shtete që ekzistojnë sot. Edhe ata organe të njerzimit.
 66. ^ Kjo e fundit atëherë bie poshtë sepse lexuesi i rritur është në dijeni që është fjala për ftyrë e jo për gramafona, a ku ta di për çfar makine
 67. ^ [9]
 68. ^ Veq mos harro që une jam Zot - hahahahha - po n'koft se je ma i Zoti se une hallall t'koftë.
 69. ^ duhet të bëhen dallime mes pismenëve dhe popullit perendimor si nata me ditën. Nëse je duke jetu në Ballkan e ja arrin me pa dallimin, bravo t'qoftë edhe pse thjesht osht, se pismena ka edhe atje po janë të pa organizuar, si të pordhin populli bonë me gisht qaj ke.
 70. ^ Te na i thojim shqip "Ujku do mjegull"
 71. ^ Popullit jo masës nga cila krijohet populli
 72. ^ It is to HI
 73. ^ Badihava le të merret në pyetje prapa dyerve të mbyllura Martini, mu personalisht më prekë, ma ka dëmtu jo vetem hapsirën time, po edhe të fëmijve të mi. Ska na të Ballkanit ma zi se terroristat, veq edhe titulli "kanibal" po mungon. Prapa dyerve të mbyllura po i bjenë që kapiteni me një barkë po ikë e po e lenë tankerin me sharru me gjithë kemikalet në ta.
 74. ^ S'jam për mes me nxehë e ftofë ujin e detit, veq boll u bo me pislyqe. N'fund funit kjo i bjenë autogol. Koha ka me kallxu
 75. ^ Peget itaçi o ka rrnon në parajsen e Alladinit. - hahhaha
 76. ^ [10]
 77. ^ [11]
 78. ^ E paskna harru mi qitë ujë për kafe, ika
 79. ^ Fakt i gjall, ja vjedha. Ja plotsova dëshirën Konicës. - hahahh