Kriza dhe provaRedakto

 
A thu shka bohet me i zi shumë, a marrin ngjyrë teshat!?

Nëse secila provë e parlamentit të Kosovës krahasohet si "kejt zi" atëherë mozamakeq. Nëse proceset, detyrat që duhet të jenë rutinë e parlamentit i prezentohen opinionit të gjërë nëpër tituj si kriza keq i ka punt imazhi i Kosovës. Nuk o krejt zi, jo. Drita ma e madhe o vetë fakti që faktorët politik po lëvizin edhe nëse në mënyrë kaotike, ato po lëvizin, po vlon parlamenti. Përderisa rrespektohet fakti që paralmentarët i nënshtrohen gjykatës kushtetute nuk o kriz, por vëlim, po zihen votë e popullit. hahahah.

Duhet mi shtru sofren, me qitë pakë krip e pakë biber, për mi honger votë e prishta, po t'zine. ahhaha

Kejt zimjen po e kuptojë por kam frikë se pom bjenë hise edhe voja e Dellit. - hahah - duhet edhe këtij me ja japë një vo me shti në parlament. ahhah. Çu mër kape sofrabezin a naj gotë a naj sanë, e lej votë le të zihen.

Ish konë mirë me ja dhanë Dellit shtetsin e Kosovës e me provu ai vetë me hi në parlament - vlla në mënyrë legale. hahah

Ja, ja, ja. E frankenshtajnit, nuk i kisha thonë, po Kushtetuta e Improvizimit të Ardhëmërisë. Kushtetuta nuk o e keqe po, zbatimi i saj është i vështirë në rrethana ç'fare janë në ballkan.

Jam ngulRedakto

E lexova titullin "Zoopoeteka" edhe thash pasna me u kënaq poeziozologji po jo, shkurt 2-3 kafshë dhe hajt. Kur ti hini, hini tamom fun e kry, qashtu që neser masneser veq me i kompozu edhe me bo "Zooteka", "Zooalbume" e "Zookong" për fëmijë.

Për disaRedakto

Për disa
Ecen ora
Pa ja nda
Me shpejtësi
Të pa parë
Për disa
Ora është
Ndalë, tak
Sekundin nuk e banë
Dhe njerzit
Nguten punëve
Të tyre
E ora e ndërtuar
Me gjakë
Nuk ecen tak
A thu koha
Këtë do ta
Ndalë
E kështu
O kjo dynja
Por ne jem shqiptar.[1]

24 orëRedakto

Rri ulur
Aty nga
Akrepat
Filluan
Të lëvizin
Shikoj nga lart
Se si brenda
Botës së akrepave
Në mjegull
Njerzë qarkullojnë
Disa atje
Disa këtu
Akrepat lëvizin
Pas tyre një turm
Me nxitim është nis
Me pa durim
Akrepat i shtynë
Më shpejtë
Për të lëvizë
Akrepi i nxituar
Numrojn minutat
Por ora nuk lëviz
Siq e kanë pritë
Ajo ka ngecë
Aty në fillim
Askush nuk mendon
Si të fus
Të voglin akrep
Me lëvizë
Shikoj miza
Puntore
Një orëshe
Se si vdesin

MuzikëRedakto

Sa ka përparu gazetaria në Kosovë. Demek a janë sot gazetart ma të shytshem se sa tyneher kur e shytshin kryt edhe në luftime. Po menojë kur i përcjellshin[2] forcat, lëvizjet e tankseve, të autoblindave ect. Si duket sot, numri i gazetarve u rrit, qysh thojim, si banort e indonezis, po i ngjajin krejt njoni tjetrit po me një dallim që këta gazetar po i ngjajin gazetarve t'perendimit e jo farës së gazetarve.

Riçke raportet e reja nga tereni i luftës:

...pasdite vetura e Pacollit është parë të hyjë në Ambasadën amerikane, duke shënuar kështu takimin e dytë brenda ditës ndërmjet Pacollit dhe Dell. Burime tona brenda AKR-së bëjnë të ditur se Pacolli e ka kundërshtuar kandidaturën e mundshme të Agim Çekut si pres... - hahha

Nëse ndalemi tek lidhja ...Burime tona brenda AKR-së... bo bije që po, e kanë bo folen brenda AKR-së, po kur e ngritin folen edhe brenda ambasades amerikane a ja kanë lonë atë punë Asit. hahah.

Nuk o keqRedakto

Nuk o keq, po edhe koha lunë një rol të rëndësishem, demek mes me ja trus n'hava, me lonë një kohë që me thonë 2-5 a 10 (+/-)3 vjet transicion. Po mendoj, mujin me ja nis dialogut për kohën e transicionit. Merre ka ta merr ma mirë se me luftu, veq edhe me bo si n'Palestinë, edhe ajo nuk o punë.

Pe zom, një gjenerat 30 vjetë, 1/3 e jetes aktive të një gjenerate me ju kushtu hakikat vendit. Jo si gjenerata (na) jonë, krejt jeten edhe n'fund n'rrug metem - hahahah.

Nuk o keq, po do punë, në tana ontë për me ardhë deri tek ky lloj sistemi. Demek e shtin krejt motorrin e shtetit me punu me krejt çka ka. Nuk e di a e banë karoseria demek kozmetika. ahahah. Duhet partit me punu hala ma shumë në bazë, se mes me funksionu partit në mënyrë demokratike, nuk o zgjidhje e mirë. Kryetar shteti i bije, asi që ndërhynë në raste ekstreme, e mes me konë sistemi e shoqëria demokratike paraqet rrezik diktature klasike.[3] Përmenen teme deri sa nuk arrihet demokratizimi së paku mbi 70% të shoqëris demek, njerzit me u shprehë lirshëm e me u nalë në pika që dihet që kanë pasoja për gjithë shoqërin, është rrezik. Në rastin e zgjedhjes së presidentit e pamë, që shkalla e demokracis o poshtë. Ajo dihet që partit bojin marrveshje, por pa aprovimin e shoqëris nuk bonë me u marr si të kryme. Edhe martesa bile e ka kohën dy javë që mes ka dikush diçka kundër.

Bisedimet e papagallitRedakto

Bisedimet e papagallit me pasqyren në kafaz, i kom pas do "Velensiti" u dusha me ju shti ka një pasqyre, veq ja nishin taparrapata-taparrapata.


Ku mos mu Pak tu kesh. hahah. Është çmenduri të mendohet për zgjedhje të reja në Kosovë. hahaha. Ja, kadale se me burra ki punë, JA KA DHON FJALEN që ki mu bo president, Ej, ja ka dhonë fjalen, ani ku në politik. hahaha.

Neser veq kur t'del Pacolli, "Ika, prej këtuhi, se s'po bojka me u marr veshë me ta". ahha. Le t'mi jep vlla mu do pare po ja investojë. A po donë mi ndihmu Kosovës!? Ja investoj, nejse s'ja kthej mo kurr, veq populli ka mi dashtë.[4] Nuk e di a e ka ilake ata që punon në kafe te teatri, ata qysh e pat emrin bre, se harrova, djal i mirë o, ma i mirë se vëllavi i tij i madh. Jepi atij pare, le ta qel një kafe e lej klloshart, katunar n'politik mo, shka dijin shka o biznisi - hahahha. Pa hajgare, peget që janë far e puntorve. Po shka me bo këtu duhet durimi ma teper si puna.


Sa punë duhet për ti japur dikuj një moment të paharrum? - VINI RE! Njëri nga ta do të jetë Gjykatësi historik i punës tënde!!!

Çe p.sh. une tashti po e gjykojë Sabri Fejzullahun, (po munohem me shkru çka kom ndierë), nejse trubëllt, zhurmë, hallakam, u ardhë, na ka japë doren, tu keshë, ata që i njihke (prind e tyre peget d.m.th ju ka ra ma shpesh mi pa e i njihke) i afrojke e i shtrëngojke, ani me axhen, po...po... tjetri, si je... po, po,,, . Nejse i vogël shumë, s'pom kujtohet, po e di që fajet i kom pas vetë dishka se jom ikë, kena pas me shku në Gjakovë - mu ka dokë kiamet me hup javen mes me shku - hahah, pregatitje për Akorde dishka u konë kahë sa pi bjenë, 79-80.


Po a? E politikant e Kosovës sa herë po rrezikojin me hy në konfikt me popullin për kishe mos me pengu me ecë përpara hymja në BE. Veti amerikant sa herë e kanë shti në këso gërshon Thaçin!!! Deri mo edhe "Papagall bisedime" i thirren në jetë. Shko veti amerikant sa herë e kanë vu në tehë të thikës miqsin e tyne me kosovart!!! Po t'kallxoj une, qaqë mo sa që prej miqsis o ka shëndrrohet në partneritet. Ma teper ju ka nimu juve, konkretisht politikanve në Beograd, amerika se sa politikanve në Prishtin. S'ka mo deri sa janë ka dojin me u kriju 3 palë tashti, e Thaçit po i bije si me konë në mes shkijeve dhe shqiptarve.

Beqë Cufaj, Kosova, Rúckkehr in ein verwústetes Land, Aus der Albanischen von Jochaim Róhm, Mit einem Vorvort von Matthias Rúb, Paul Zsolnay Verlag, ISBN 3-552-04971-1 ...
Die Frage wird sein: Bringen die Albaner, denen so tiefe Wunden geschlagen wurden, die Kraft zur Versőnung auf? Und bringen es die Serben endlich fertig, sich der Einsicht in und der Verantwortung fűr die schrecklichen Folgen dessen zu stellen, was fűr ihr (nationales) Recht hielten?
Tatsache ist, dass ein guter Teil der serbischen Bevőlkerung (in Serbien) Bescheid gewusst hat. Der Tyran hat seinem Volk zehn Jahren lang die Lektion eingerichtert, dass die Kosovaren so etwas wie Untermenschen sein, etwas Unsauberes, das sich der heiligen serbichen Erde frech bemachtigt habe und deshalb ausgemerzt werden músse... #Die antwort


Hajde përherë bile një lajm i mirë - ishalla so vetem lajm, po konkretizohet.


Shihi këta, ora matëse e kohës për Evropën ju ka ndal. Kosova nuk ka mo probleme me "islamizma" as të çpikne as përnima. Ma teper ka probleme evropa me ta se sa Kosova. Ky "komplex mental is not existin any more" - e kuptojm shqetsimin e jujë se në amerikë kjo temë peget që o e nxehtë. Tashti pa shaka, leni njerin rahat, mos e trazoni, baca Mark e ka krijimtarin e tij, kush o i udhës frymzohet prej saj. Po të ishte para 10 vjetëve une isha konë për ta, po jo, ja prishin nervat.

Shyqr qe po bijin këso tollovnina e po kuptojim që jeni aktiv

Shprehia e punësRedakto

A ka gjetë mër najsan me punu. Po, po, pe del. Ka sa pe ja japin .. Ai për qato pare une ja qojë.. Jo, nono, jo, se duhet, se na metë gjytyrym n'shpi. ... U qoshin n'komë kur visha prej punës, njëherë, dy, dikur pëlcita shka kini mër kështu, nejse, kur dul ai, duhet, duhet. Edhe pse e nisha veten palidhje, duhet, duhet, shprehia e punës, lartësimi i saj.

Parlamenti apo presidentiRedakto

Çështje shumë interesante për vendet që po dojnë me hy në transicion. Të koncentrohet fuqia (kryesish virtuale) vendimarse tek qeveria/presidenti apo të mbetet në duar të parlamentit.

 1. Për me demokratizu në mënyrë natyrore shoqërin definitivish parlamenti.
 2. Për me demokratizu ma shpejtë shoqërin por me deformime të pa parapara qeveria/presidenti.

E para peget që zgjatë më shumë, po e shti në kategorin e investimeve afatgjate. Normal peget që e kisha përdorë në kategorin e shteteve si Egjipti, Siria, demek qato shtete që pakë a shumë kanë pakë përvojë me parti dhe që popullsia o ma e shkollume. Çysh po shihet asgjë nuk po duket, nga këto shtete po pritet që të pasqyrojnë ndër tjerat.

E dyta, nëpër shtete që kanë popullsi të re përnga mosha, zakonisht nëpër këto shtete menjëhrë e kapin pushkën në dorë. Nëpër këto shtete kryesorja po më duket me ju angllatis njerzëve që "kompromisi" është dishka në të cilën secili hupë ma pakë se nga lufta, e shnup tup, me mytë njerzi o e ndalume. Deri sa nuk angllatiset kjo nëpër krena, një mekanizem kapgabim gjithmon duhet me majt, tashti a preidentë të ri a të vjetër nuk o interesant, megjithë se i vjetri kur do me bashkëpunu tfillon punë edhe i merr me vete gabimet kur t'ikë.

Monark kur o i herit t'kënaq. E lëshon si me potenciometer litarin, deri sa të vjenë në pozitë si ajo e britanis. Shka me ju bo këtyre rakave që s'kan traditë e mbështetje as hyjnore po vetem pushkën. Peget ish-BRSS e mushne me të till o. Ai i kazakistanit 95%. hahah. Nejse nuk e di, veq kur o puna e teritoreve dishka nuk o n'rregell. Këta monarkt pom doket kanë bo dallavere që nuk po i di une. Dishka ka bo vaki e nuk jam ka e di, se tuk që e kanë shti Sadamin, a, arab e vjeter, ta sjellin me asi shtosa koxha palidhje po t'moçme. hahahh

Shtosi ma i miri ish konë me shpall "të ngrine" punën e territoreve deri sa t'maron vala. Bile masanej ka edhe Irani kundërshtar me shkoll e jo takahyta. hahaha. Ajo po dihet që Irani nuk e le pa e shfrytëzu shancen - kërkush se kish lonë, nejse po e llogariti që ka kapacitet njerzor të shkollum ma teper. Kush munet me ju bo ball, Egjipti/nashta, nashta Siria, tjert të shtrin e tu pi çaj a? Në fund edhe Irani ka me konë me u shty me shkoll anej pari e jo me pushkë, cili o ma i shkollum le të fitoj - hallall i koftë.

Normal që për pikëpamje fetare me hi shite e sunit veq shka ja qesin zonin e zi fesë muslimanve. Ata që janë në gjendje me u vra për orientime, ma mirë me u përla. Tashti përqita shkolla peget edhe te katolikt e protestant ka qenë si dimension ku janë përla në nivel ma të naltë. Ma mirë me u përla krenat se fëmijtë. hahaha, edhe pregatiten kundër të krishterëve. hahah


Riçke 30% e armatimit Gadafit bo teneqe. Vakti o me u marr veshë. Jo, qashtu po i bjen. Amerika nuk ju ka garantu që masi që të kryhet me Gadafin e mban nën patronazh. A i gjuhen shtetet përreth e bojin copa-copa. Kur s'ki me shka mi mbrojt, edhe i lodhen prej luftës, kafshatë e lezeçme je. Ta kqyri konë e ka në kufi. Çadi, Sudani, ani mo Algjeri, runa zot me ju turr me i marr burimet e naftës, ani ata qysh nuk kanë hiq. hahahah. Rebel budall, pa fije t'manëve. ahahah


E po tashti. Normal, kuvendi klasik e ka rolin e vetë edhe rreptësia, që nuk e përjashton edhe t'ranen. Po thuj shka me bo, duhet mi shti ma pakë dru shportetit. Edhe qit loj t'djemve ju kini marr, edhe s'po dini me u ngri. hahaha Peget që o fakt, gjinia femnore nuk munet me u mashtru me lojna t'veta. ahhaah, Kush e ka çpik foren e forumeve? Lokja[5], që me mes me u vra djemt nërmet veti, bile pa u shty me bejte, kongë e muhalife. Baba u konë n'ara. ahahha. Bonuni ferr, ku dalin çikat te guri i muhalles me nejtë e me fol me djem? Kërkun në botë as historin e botës.

Die antwortRedakto

Ich bin stolz albaner zu seine. D.m.th ja kina arrit me përpunu ndodhit e luftës me të mirat e të këqijat - ftyrë nuri, veq jena këfill, po ku ka mbetë pjesa e dytë e pyetjes? Saktësish e kam vështirë me ditë, veq në bazë të veprimeve një pjesë të madhe të pëgjegjësis e bajin edhe Ibrahim Rugova dhe Hashim Thaçi sa i përket taborit shqiptar. Por interesant me këqyrë përmas, nganjëherë, libri i botum në Vjen në vitin 2000, po e pasqyron prekupimet para 10 vjetë të njerzëve - se e kom pa përnima njeri. Nejse, sot mujin me shit man politikant që na kena kontribu në përpunimin e ballafaqimin me ndodhitë e luftës. Por gabojin. Vetem kur të marrin veprimtarin e njerzëve mbi të cilët ndikimi i veprimeve të tyre ka qenë zero, e ndoshta shoku ka ndiku shumë më shumë se politika, atëherë e shohin që jo që kanë ndihmu por e kanë pengu dhe ju kanë rëndu jo vetem ekonomikisht por edhe politikisht jeten. Nejse, me konë i zonen njeri me punë a mendime ditore hutohet, por nuk e përpunon shokun, shpërthen, shpërthen në ankthe, në ëndrra, në agresivitet të përditëshem, në plotë forma. Ah, po, pse kanë faj Ibrahimi e Hashimi? Se nuk u dasht gjithë atë barr me ja hedhë në supe popullit të vetë, dhe se me hedhjen e asaj barre nuk i kanë ndihmu përgjegjës në pjesen e dytë të pyetjes. Pse e kanë bo, peget që për këtë duhet me i vetë miqt, se qysh po thotë atyne ju ka besu kontrollimin edhe fundi fundit vështirë me ju këthye fjalën.

Iha, n'vjeshtRedakto

Iha, deri n'vjesht ku me ditë sa dragoji e sa shqiponja ja nisin me qarkullu nëpër ballkan, për pëllumba o rrezik masanej. - hahha

FUND

Deri ku shkon?Redakto

Deri ku shkon e drejta e ruajtjes së vendit të punës? Deri në vrasje. Me vra nuk bonë, po deri aty shkonë. Kur kësaj të drejte i shtohet edhe fakti që është pasuri e tyre (pasuri e popullit) se e Republikës së Kosovës nuk është, sepse kjo republik nuk i ka kryer obligimet ndaj popullit. Kur ti paguan popullit dëmshpërblimin që i është shkaktu atëher mund të flitet "për pasuri" të Republikës së Kosovës. Sa vjetë nuk kanë marr rroga me padrejtësi puntortë e PTK-së? Itaçi o ka fol thuj që pasuria e popullit është drejtëpërdrejt e RK-së. Jo zemër, nuk o ashtu. Përderisa sistemi në Kosovë është i mbikçyrur nga "të huajt" pasuria e Kosovës është pasuri e popullit. Populli i ka jap besimin për administrim, nuk i ka japë askuj të drejten mbi pasurin e tij. Edhe Aeroporti që u "shitë" nuk o mirë, po pika-pika bie shiu, zullum mas zullumi këputet litari.

Djalo problemi o që je ka kalon prej një forme sitemi ku njerzit kanë punu vullnetarisht për shoqërin në formë ku punohet sipas interesit personal. Në teori e praktik ajo pasuri i ka taku popullit. Sistemi u konë i mishërum me popullin. Tashti po dojin me shtri sistem kapitalist, nuk o problem por në kurriz të pasuris së përgjithëshme me metoda dhune janë duke u kriju kapitalista.

Shteti i përgjithëshem, shteti administrativ. Nejse spo di me ta angllatis po ka dallim, njoni ka drejtë tjetër tjetri tjetër. Ky që u ngrit është administrativ. Qeveria sot nuk ka drejta si qeveria dje. Qashtu edhe kuvendi.

FUND

Shka o ka bohet?Redakto

Shka o ka bohet mër, kuj ja ka shitë organet Thaçi, Karles a Kushnerit!? Cili e ka pas rast t'rand në familjen e vetë? hahah. Mos na boni tashti mjegull, kallxoni shitsi "po dihet" Thaçi po kush o transportuesi e kush blersi?


Po donë me dalë opozita ma e madhe si pozita? hahahah. Çishtu po i bjenë në bashkësin e numrave natyral.


Armiqësia e përbetuar e fqinjëve. A ka miqësi dhe armiqësi të pa përbetuar fqinjësh që zgjatë sa zgjatë jeta?


"Ma mirë me ju pri magarve se me na pri magart" - priroritet deklarimi i pasuris. Parameno kur vjenë puna met thonë "magar" edhe me i thonë "faleminderit" atij që të thotë. Po ju a jeni budall që e keni deklaru pasurin a? Pra në këtë pikë duket se pajtohemi me titullimin "magar". Tashti nxjerre ligjin "toleranca zero" me derivatet e saja "toleranca zero - deklarimi".[6] Ec, ec, po kena qefë me ju pa kofshat, e gjoksin, demokraci o kjo, a me kule po doni me hy nëpër zyre me punu a?

Nuk po mundem me kuptu si po mendojin me marr besimin e mija e miliona vetëve kur nuk besojnë atyre. Po ky muhalif i shekullit o bre. Tatimpaguesit me ju besu paret e tyre, e ju, jo me ju besu paret e juja, po as me i kallxu sa i kini. Si ki kallxu, ik prej këtuhi, as një vendim asnjë grimc shka u bo me pare tatimpaguesve nuk ke drejtë jo morale, po ligjore. As në parlament si kisha lonë me hi, as një zyre të shtetit. "Em ka zgjedh sovrani" - shko kallxoja sovranit gjendjen ekonomike e ec masanej puno për shka ta kanë japë voten.


Demokratizimi i partis deri në nivelin e antarsis. Këtë premton të provojë Vetëvendosja!. "Pa demokratizim të brendshem s'ka demokratizim të jashtëm" - Le të fitojë më i shkathëti. Çitapin e paskan nxjerr, s'ka nevoj për kryetar, zëdhënës, përfaqsues i nivelit të kryetarit tek partit tjera. ahahha. po i bije shoqëri civile e nivelit partiak demek e pajisur edhe me "armatim" partiak.

Shtrohet pyetja, "a ka arrit shpejtësia e komunikimit ndërmjet anëtarve të partisë në atë nivel që me mujt me mbrojt nga jashtë?" - nuk e di as une mi kallxu ma mirë se e shkruva po o si ai shtosi me çokollad e dy fëmijë. "a ma jep do çokollad?", "e sosa", "po ti je ka hanë, a ma jep de?", "shiko... " "..." "po në fillim t'thash E sosa".

Artikull seriozRedakto

Zakonish kuptimin serioz e ka zëvëndësuar "i përmbajtur" ka dallim. Po në këtë artikull për mendjen teme ka një përkthim "pakuptim" të fjalës por shpresojmë të shohim më shumë shembuj të prekshëm në ditët që vijnë. Nejse pom pëlqen futja e termit "opozitë". D.m.th me punu me i taku përfaqsuesit, fundi rrjedh multipartiak.

Më 23 nëntor 1976, me pëlqimin e disa ndryshimeve të formuluara në një ligj nga ana e Kongresit të Përgjithëshem Popullor, Kryetar shteti është Prisi i Këshillit të Revolucionit, të cilit përkrahë tij ka një Sekretar Gjeneral dhe një Sekretare. Ligji krijonte një Demokraci Direkte Popullore në bazë të Kongresit Popullor, të Komitetit Popullor, të Sindikatave si dhe organeve përfaqsuese të larta të Kongresit të Përgjithëshem Popullor.

Keqpërdorim i pavetdishem i vullnetit popullor - hahahh - edhe kjo ndodh ti djal. Duhet eliminu defektet që e kanë dëmtu revulucionin. Tani a ka faj prisi i revulucionit apo subjektet a po personeli që nuk e ka lajmru prisin kjo mbetet të shihet. Si do që të jetë, duhet të bëhen përpjekje për eliminimin e elementeve që kanë sjell deri te defektet e revolucionit popullor. ahhaha. Kushti për eliminimin e tyre është të ulet prisi dhe të dëgjojë direk problemete e popullit. Peget e kanë rrejtë, prisin apo nuk ka pas mekanizem të mjaftushem për informimin e drejtë nuk e di. hahaha. Çashtu po i bjenë. Ky po thotë "populli o i jemi, une jam i popullit", po realiteti po thotë që një pjesë e popullit u dal nërë kojshi me lyp ndihmë. Kjo pjesë nuk ka paraqit kërkesë për seperatizem teritorial, por seperatizem partiak.

DëmshpërblimiRedakto

Dëmi që i shkaktohet personave që pa argumente mbahen në paraburgim si duket nuk u marr parasysh nga EULEX-i.[7] Civili nuk mund të merret në pyetje për çështje gjatë shërbimit ushtarak nga një gjyq civil. Në rastet e rënda kur gjyqi ushtark i ushtris përkatëse për arsye teknike nuk ka mundësi të jepë një vendim atëherë rasti mund të i jepet një gjyqi ushtarak që i ka ato mundësi, ose gjykatat tjera ushtarake e ndihmojnë me të dhëna teknike mbi rastin. Çdo dalje nga ky qarkë ushtarak, ka të bëjë me krime civile, e jo ushtarake. Po na jena ka e dijim që me këto "biseda informative" nuk është duke u punuar për qëllim të ndriçimit të "krimit ushtarak" por eliminimi i pengesave në mënyrën më të fëlliqt të mundshme pa dhunë fizike deri sa nuk ka rezistenc fizike. D.m.th me bo me u paraqit rezistenca fizike, përgjegjësin e marrin ata që kanë dashtë me i marr në biseda informative, e nuk d.m.th asesi që "i shpalluri" si i dyshuar është fajtor. Vetë fakti që të "ftuarit në biseda" deri më tani nuk janë dëmshpërblyer e tregon këtë.


Melihaja po kallxon qysh e ka zonë dhelpren. T'boftë mirë, veq duhesh me ju japë shembull tjerëve. Deri sa nuk i bashkojim sofrat, qata që janë të ulen në sofer hajin në atë sofer. Sa për tentimet dheprake, Tiransit e kanë deren e hapur me ardh e mu ul në sofrën në Prishtin. Riçke more papakin ka dasht me hi në kuzhin, e u shku n'sofer tjeter. ahhaha. E nima, thmive duhet me ju shtru tepsiat ose mi lonë me temdhajt.[8]


Mjegull, ja kanë nis me hedhë mjegull hala para se me ja nis zgjedhjet. Veq edhe qata që kanë gjujtë mjegull, duhet me ditë që mjegull janë duke shpërnda. Ata që ja dojin t'miren vendit të tyre, i lëshojin dritat, çitni emrat e atyre që kanë folë ashtu. ahahahha

Kur ra, kluç, votë mi ziu, qashtu mo që thash o ka dom me mi thy po jo 3-4 minuta u zin pa u thy. Krejt budallic, tu ra u duke me ma thy e jo votë. Po nejse, edhe këto lajme nuk mujin me mi thy votë, veq po ma thejin ka po bijin për me mi zi votë. E shka dashta me shkretu,

"Vozitës[9] keni kujdes, dikush ka hedhë mjegull në tokën e thatë" - u zi voja për 2-3min, ju japa një turr, muni me u veshë. A ju le shejë? Kqyraja kulet me pika t'bardha. ahahah


So lehtë me majt shpi. Shpija nuk mahet vetem me dajak, duhet saber. Burgu e ka me dajak. A po doni me dal prej burgut a me u përla nërmjet veti n'burg.


Sinqeriteti o arma më e fort e njeriut, kafshtë nuk e kuptojnë, për to ka shtosa tjerë. ahhahah

Manovër e rezikshme[10] njëherit edhe përgjegje e mos demokratizimit të përgjithëshem të Kosovës.

Marrveshja lirisht mund të quhet nga jashtë si tentim. Asgjë tjeter veq se paraqitje e qëllimeve të dy-tri partive që momentalisht paraqesin shumicën. LDK s'ka mandat me fol në emër të opozitës (menjanim për një qëllim të caktuar partiak - i bije me u shiku nga jashtë).

Lajme nga marsi: Partia opozitare ndihmon koalicionin për mbajtjen e "rahatis" për një kohë të caktuar me kusht ndryshimesh të bazuara në interesa të tri partive + interesave të ndërmjetsuesve[11]. - po ky është lajmi i sakt dhe i vërtet.

Lajme nga marsi: Presidenti i shpallur si i parregull nga gjykata merr pjesë në "marrveshjen e brendshëme të ndërmjetsuar të disa parative të përziera nga pozita dhe opozita, për rahatin"

Lajme nga marsi: Për shkaqe të panjohura por të supozuara, "zgjedhja e dëshiruar" e një presideti me koncensus përfundon me një marrveshje për një "president me koncensues parcial për nga përfaqsimi, mandati dhe kushtetutshmëria"[12]


Lajme nga fakulteti: Në banka të shkollës po ja bon Andera, Hipi Zhdripit, mos ta ndinë, se shteti e mshel një gaverr kënej i del tjetra anej. Ah, po ishte fjala për ligje.


Lajme të sinçerta: E vërtetë që po mundohen me mish e me shpirt politikantë, kjo u pa, po nuk po e di për konë se? Teton po thojin për Kosovën. Po kjo e vërtet që 12 vjetë po qarkullon, e populli i Kosovës veq shka po i mbyll sytë, veshtë, e gojen për ditë e ma shumë.[13]


Lajme nga marsi: Njerit sinçert i shihen gabimet. S'jam kryetar i partis. Jena marr veshë që me qenë kjo kryetare. Parti me komunikim edhe më të shpejtë se Vetvendosja!.

DojshimRedakto

Dojshim me nxon një dhip. Ishim dy vetë. Dhip i mirë. Ti djal betë. Ishim dy, e patem elimu konkurencen në shkollë për atë dhipë. Kishim metë vetem une e shoku im. Dytë ja dishim punen dhe gjasat njëri tjetrit. Gjasat ishin 50%-50%, ajo thotë ose po ose jo. Nëse bashkohemi i kena 2x50%.

Ka mujt me konë e vërtetë.

Të zbresRedakto

Të zbres
Në tokë
Dhe gjithë
Keçkuptimet
Të eliminojë
Se sinçerteti
E di, edhe e dinë
Që mund të bjerë
Në dorë të paudhit
Dhe kërdi të bojë
Për këtë o konga
Mbaje një dhomë
Rezervë edhe nëse
Je i sinqertë
Nëse nuk ke
Ndërmen dikë
Të preshë në fytë.
Zbrita
E e di pse?
Sinçiriteti kërkon
Sinçeritet
Ika!

Presidenti tazeRedakto

Myshteriu: ama një president taze.
Shitsi: Taze pi do a?
Po de, zate, taze.
Ani hajde neser kso kohe.
Ani pra ama njo Pakoncenzus
A asi po, ata janë taze.

Nuk o e moralshme nga gazetarët me hudhë fjalen demek me ngatrru koncensusin e parlamentit me një koncensus mish-maç të përfaqsuesve të disa partive. Siqo që të jetë, ky "mish-maç" duhet me dal para parlamentit, e para popullit. Me siguri që nuk metë vetem fotografia e nuses, ata dojin me u martu.

Çka po shohëRedakto

Çka po shohë, shqiptart nuk e kanë njetë me ja lonë në dorë Dellit me lujt qysh po ka qefë. Nejse ai lunë në atë hapsiren e vet, po ka shqiponjat s'po ka shanca, i koftë fal paqes. hhahahh

Nuk o tragjike, ka niher o ma vështirë me marr 1 se 5-she.

Mbikomenti i komentit Ju ka iké treni per nja dy dité.Sjam kunder baces Adem apsulut por jam kunder gjumsisé se juaj.Ne Serbi shkrimtaret dhe Akademit po punojn pa ndal e ju disi jeni vnue ne gjum.Zgjonu pak ju lutem - Mirë e ki, po çka po të vye gjyshi kur nipi o në gjumë!? Kush me ja pshtellu puntë babës!!! hahaha , a pleqtë me hy nëpër rrejte të informimit me punu a? Studentat "nuk po kanë" e do të kenë nevoj por vonë do të jetë për dy partë. U prish ura e gjeneratave bal. Luft u konë. Ajo tek duhet me u ngrit, po shka me bo se xhinëve ju ka hi vetja në qefë e po mendojin që e kanë kapë Zotin për asishe.

Lëvdata e javësRedakto

Afërimi i javës shkonë për "Radio Evropa e Lirë" që lexuesve të vetë me artikullin "Kompensimi i dëmeve të luftës" mundohet të i njoftoj me preokopimet e qytetarve të Kosovës.

PërrallaRedakto

Das blaue Licht - Drita e kaltërt nxjerr nga : Márchen der Brúder Grimm, Mit 100 Bildern nach Achuarellen von Ruth Koser - Michaëls; Droemersche Verlagsanstalt - 1937 Múnchen: Non - ISBN

Na ishte njëherë një ushtarë, i cili për disa vite me radhë, me besnikëri i kishte shërbyer mbretit. Mirëpo pasi i erdhë fundi i luftës dhe ushtari lëngonte nga shumë varrë të marra, dhe nuk mund të shërbente më tejë si ushtarë, i foli mbreti: "Ti, je i lirë, mund të shkoshë, nuk kam nevojë për ty; Para nuk do marrësh nga unë me tejë, ato do i marrin vetem ata që më shërbejnë dhe që më sjellin fitime". Ja kështu, ushtari u nda nga shërbimi për mbretin dhe ecte pa ditur ku të shkonte, nuk dinte si të vazhdonte jetën më tejë, me çka të ushqehej, dhe ja mbërriu në një pyll, në errësirët e të cilit pa një burim drite. Ju afrua burimi dhe mbërriu tek një shtëpi në të cilën banonte një magjistare. "Më jepë mbulesa për një natë, pakë për të ngrën e pirë" i tha asaj, "se mbarova". "Oho!" ja këtheu ajo, "Kush i jep një ushtari të humbur diçka? Por do të jemë zemër gjërë dhe do të nderojë të rrish tek unë, nëse vepronë ashtu si dua unë". "Çka kërkon nga unë?" pyeti ushtari. "Neser të më punoshë barçen time"
Vazhdon....

Interesant dihet që gjithmon nëpër përralla, mreti e magjia janë diçysh të barabart. Po kur nuk e kuptova pse hekse ushtari mes këtyre dy zgjedhjeve?
...Vazhdimi
Ushtari ju nënshtrua kërkesës së saj dhe punonte, por nuk ja arrinte që para mbrëmjes të mabaronte. "Po e shohë", foli magjistarja, "që sot nuk mundesh ta përfundosh; do të mbaj dhe një natë, mirëpo për këtë do duhesh që nesër të mi preshë dhe çashë një qerre drunjë". Për këtë ushtarit ju deshë e tërë dita, dhe në mbrëmje magjistarja e pyeti edhe për një natë të rrinte tek ajo."Neser do duhesh të më kryesh një punë të vogël, prapa shtëpi sime, ndodhet një bunar i vjetër dhe i zbrazët, pa ujë, në të më ka rënë drita ime, ndriçon në të kaltër dhe nuk shuhet, atë dritë duhesh të ma sjell" Të nesërmen, plaka e përcolli tek bunari dhe e lëshoji me një korpë në të. Ai e gjeti dritën e kaltërt dhe bëri me shenjë që ta tërhiqte litarin. Ajo e tërhoqi lartë dhe donte të t'ia merrte dritën e kaltërt. "Jo" i tha ai dhe i mërrolur shikojë atë, "këtë dritë nuk do ta japë para se të shkelë me këmbë të mia mbi tokë". Kjo e çmendi magjistaren, e lëshojë litarin dhe iku.

Ushtari i gjorë ra poshtë në dhe të butë pa lëndime të rënda, dhe drita e kaltërt nuk ishte shuar, po sa i ndihmonte kjo? E pa se vdekjes nuk mund ti shpëtonte. Për një kohë të gjatë rrinte e shikonte përreth si i përgjynatosur, befas i shkoj dora në xhepin e tij dhe preku llullën e cila përgjysmë ishte e mbushur me duhan. Me vete mendojë, kjo do të jetë kënaqsia ime e fundit, e nxorri llullen, e ndezi atë në dritën e kaltërt dhe filloj të tymosë. Po sa u mbush gropa me tymin e tij, para tij u paraqit një voglushe e zezë dhe e pyeti: "Zotëri, çka më urdhëron?", "Çka të urdhëroj unë ty?" - ja këtheu ushtari me plotë befasi çuditëse. "Më duhet të bëjë", tha vajza dhe vazhdojë "ç'të kërkosh". "Mirë", foli ushtari, "së pari më ndihmo të dal nga bunari". Vajza e mori për dore dhe me dritë të kaltër në dorë filluan të ecin nëpër një kalim nëntoksorë. Përgjatë kalimit i tregont atij thesarin që kishte sjellur dhe mbëshefur aty magjistarja, dhe ushtari aty mori aq para sa mund të barte me vete. Pasi që doli mbi dhe, i foli vajzës "tani, këthehu, lidhe magjistaren e vjeter dhe paraqite në gjyq". Nuk vonojë shumë dhe parakalojë shpejtë si era një maçok duke nxjerr një pickamë të tmerrshme dhe kjo u përsërit disa herë, dhe vajza u këthye. "U bë e gjitha", foli ajo, "dhe magjistarja është varrur. Zotëri, ç'më urdhëron tani?" pyeti voglushja. "Tani për tani asgjë", ju përgjegjë ushtari, "mund të këthesh në shtëpi, por rri e gatëshme dhe afër kur të thërras". "Nuk është e nevojshme", tha vajza, "me të ndezur të llullës në dritën e kaltërt, unë aty do jemë". Me këtë edhe u zhdukë nga pamja e tij.

Ushtari u këthye në qytet nga i cili kishte ardhur. Hyri në hanet më të mira, porositi tesha më të mira, dhe pastaj e urdhërojë hanxhiun të i jepte dhomën më të mirë që kishte hani. Pasi që rahatua, thirri vajzen e zezë dhe i tha: "Mbretit i kam shërbyer me besnikëri, më dëbojë dhe më la të vuaj nga uria, për këtë dua të hakmerrem". "Ç'më duhet të bëjë?" e pyeti voglushja. "Me të ramë terri, përderisa vajza e mbretit gjendet e shtrirë në shtartë e fjetu, të ma sjellësh ashtu të fjetur këtu, ajo duhet të më shërbej". Vajza foli "Për mua kjo është punë e lehtë, por për ty, e gjë e rrezikshme. Nëse zbulohet kjo, do të pësoshë". Me të rame të orës dymbëdhjetë të natës, e u hapë dera dhe para tij ishte vajza që mbante para veti në duar vajzën e mbretit. "Aha, këtu je?" thirri ushtari, "E freskët në punë! Ec, merr fshisen dhe fëshije dhomën". Posa mbaroj me të fëshirë, e thirri të shkonte tek ulësia ku ishte ulur ai, i zgjati këmbët dhe foli "Tërhiqi çizmet", të zbathurat ja gjujti dhe asaj i'u deshë ti lante ato, ti bëntë të vizëllonin. Ajo i bënte të gjitha që ai e urdhëronte pa asnjë kundërshtim, pa fjalë dhe me sy gjysmë të mbyllur. Me shenjë të parë të dorës, ja këtheu vajza të bijen e mbretit në shtratin e saj në kështjellen mbretrore.

Iha e gatë koka. Nashta vazhdon.

MaxhiaRedakto

Maxhi këtu
Maxhi atje
Maxhi-star
Jam vetë
E hekë se
Hekë
E hekë për
Hekë
Ma mirë
Xhi e përfundo
Fatin tënd
Me duar tua
Vetë, luaj
Lojen
Pesë kundër
Një

hahahah. Hata me konë i jemi, vulë opshtine. ahhahah

Çma kan bo guxhRedakto

Po ka cila onë vlla o Salihu, a ka e majta a ka djatha, a ka ajo e zakonshmja, e vetja. ahahha

Sa për lavdata, le t'shkojin ta vesin Gadafin si qëndron puna e lavdatave e hymje-daljeve miqsore. ahahhaha. Loja pa kufi s'po e di a o guxhas, a bëthen'kry me i mshu me top!? Jo kjo koka peged "Goj'on'both". Pacollit i ra topi n'thob. hahah. Veq ferr, nuk u anku, po loj mër o kjo s'ka shka me u anku, kërkush me zor se ka shti.[14] Pom keshet, pom kujtohet kur lujshim n'park "bëthenkry".

Boll keq, me porosit kongen si nëpër kafe. Kjo dasem o mër. Reportuarin e bonë këngtari sipas pjesëmarrësve të dasmes. Veq i zoti i shpisë ka drejtë me porosit kongë. Ky Delli mo, pa pagu, veq që i ka t'vetë buxhuvana u myt tu porosit kongë. ahhaha. S'janë baco këta kënduasa, pevacica janë. Valla unë nuk e di, veq qyky Delli hala se ka kuptu me çfar njerzë ka punë. Nuk o ka di. O djalo, Ballkan o ky.


Kushtetuta e Kosovës, Kreu II, LIRITË DHE TË DREJTAT VETJAKE, Neni 22, pika 1.

Liria e shprehjes është e garantuar.

dhe

Neni 25

Askush nuk mund t'i nënshtrohet torturës, dënimit apo trajtimit mizor, çnjerëzor ose poshtërues.

d.m.th asnjë ushtar nuk mund të detyrohet të flasë. Çdo e dhënë e nxjerrur nga ushtarët bije nën vlersimin e nenit 25. Kjo, në teori e bënë të pamundshem hulumtimin e "krimit" të kryer nga ushtarët.

D.m.th vetë ftesa në biseda informative automatikisht bije si shkelje e kushtetutës nga prokuroria a qysh i thojin hetuesia.[15] Ai duhet të jetë i informum mbi detyrat dhe të drejtat e ushtarit.

Përfundim: Gjitha hetimet për gjaja se kirme të UÇK-së, demek për ndodhi deri më transformin e UÇK-së, janë poshtërues.


Duhet me informu edhe kryengritësit që kur nuk janë në gjendje me mbajt qytetin, d.m.th kur civilët pësojnë, nuk është fajtor vetem sulmuesi por edhe mbrojtësi i qytetit.[16] Për shka janë flamurat e bardhë, a për kryq t'kuq a? ahhahah. Marveshja e armëpushimit për tërheqjen e trupave edhe u kry.

Nuk o video game, po luftë, shka kanë fajë njerzit që nuk kanë të bëjnë me luften? Nuk o kallaj mi thonë vetit ushtarë.

Pom kujtohet ai filmi ku hinë ai partizoni e ju fletë italionve. hahahah

Çysh me rrëzuRedakto

I fort te koka be itaçi, çysh me rrëzu?

Thirrje E Deshperuar Fllad Ne Shkretirë !
Ky Ritem Fllad Ne Shkretirë !
Eklips Melodi 2008
Larg Dhe Afer Melodi 2008
Si Më Parë ! !
Nje Here Ne Jete Melodi 2008
Ende Ka Shprese ! ! /Miriam Cani

Dora dhe DiekoRedakto

Dora dhe Dieko, personazhe të vitit për fëmijë. Duhet me bo shqip-anglisht, shqip-frëngjisht edhe shqip-gjermonisht.


Opozita dhe Pozita se Dora dhe Dieko, i kanë përzie gjuhët po kjo nuk do me thonë që nuk po kuptojmë. Kryetart e partive e kanë marr regjin si pozitë në duar të veta, anëtarët tjerë të partive janë dalë në opozitë.

Si do që të jetë, e gjithë kjo është një sinjal që për fejesen e jahtëzakonshme të bërë publike, pritet një kohë e vëshirë. Askush nuk e dije a do të vije deri tek martesa. Menja pona thotë po, zemrat jo, trupat si trupat si o moti. Njo po e dim, dikuj ju ka ngul, a ja ka kojtë, deri qitashti po. Kena pa filem porno. - "Nganjëherë sinçeriteti është arma më e mirë e disfatës". Po dihet që kuj ju ngul a? Po tashti nuk po dihet kush o mashkull e kush femen? Xhentellmen nuk ka pas aty pari.


Veriu nuk është çështje politike po jeni duke e ngrit në çështje politike se nuk po kini thobë me hi aty. Kurgjo aty nuk ka politike, krejt o kriminale. Si mund të jetë çështje politike kur nuk ka struktur politike që funksionon si politike në veri. Ka banda kriminale. Zakonisht për misione të tilla si i juaji, veri është "buf", "viç i majmë". Tani të bijmë në tokë, si ju që punoni për shtete e juaja, demek i mbroni interesat e popujve të shteteve përkatëse edhe populli i Kosovës po vepron në të njëjten mënyrë. E shka dashta me shkretu, ju jeni të ftuar për veriun - kështu i është paraqitur popullit të Kosovës ardhja juaj, demek vetem për veriun ju nuk vini se Biligradi s'po ju le, atëherë Thaçi-lojtart e tij, ka manovru, e ka bo mjegull dhe jeni ardh e keni marr rolin për krejt Kosovën si gjenerali i policis e gjykatave, defakto si mekanizem/instrument plotësues i Faces e Dellit.


Me fol drejtë, ky titull nuk mund të jetë i saktë. Sepse varret nga këndvështrimi. Në perendim, rrëzimi i presidetit qysh u bo, merret si sukses. Lëvizjet si kanë ndodhë pa fije të dhunës fizike, këto edhe për perendimin janë nom, nom. S'po foli për Ballkanin, se për Ballkanin janë "Çudira" të shekullit të ri. Gjitha këto lëvizje e pa dhunë - a nuk o çudi kjo për Ballkanin a? Bonu ferr e folë, vlerso.

O një dinamizem i pa parë politik deri më tani, jo vetem në Ballkan, por edhe më gjërë. Dikush nuk mundet me mbajt hapin me ta, në faktë ky është rreziku dhe njëherit brenga, të mos mbete askush prapa, po shka me bo kojshit hala janë në shekullin e kalum.

Gjërat që po ndodhin në Kosovë brenda 3-4 mujve, nëpër vende tjera po duhet kohë prej 30-40 vjetësh dhe ata me u derdh gjakë deri në gjunjë.


Dy gabime, teknik : paraqitja e një partie si opozit dhe logjik: po e harron faktin që PDK o në fazë transformimi demokratik. Tashti o e natyrshme që përderisa bënë trasformime ka dikush nga jashtë që grabitë diçka, por nuk bonë me harru faktin që LDK me manovren e saj gjaja se demokratizim, e ka ndal orën, e kjo do ti kushtoj në të ardhmen. Fundi i fundit, "fajesa" nuk d.m.th automatikish "martesë". Hups po del individualizmi i Thaçit dhe Pacollit, përderisa këta kanë pësu humbje partit e tyre kanë fitu. Me 7% partia e Pacollit, postin e presidentit. A nuk o fitore kjo a? Gjithë aktorët kanë fitu, humbës është kush? Partit që nuk janë përzierë në këto rrejdha. Por kjo nuk do me thonë që "morali" i akumuluar mos me kopenzu humbjen. Kur ti merr parasysh nivelet e zhvillueshmëris politike të zgjedhësve të partive atëherë mund të nxjerrësh humbësit dhe fituesit e vërtet.

Apo, kur jemi te politika dhe morali : e këta këtu për konë janë?

Me pel për doreRedakto

Nëse ka dasht dikush me i nxonë me pel për dore prishësit e transparences në politiken që është e po zhvillohet në Kosovë, ja ku o "Me pel për dore". Nuk e di pse munohen mi avullu xhamat, kjo marrveshje o edhe e juja. Pra "Marrveshja Thaçi-Mustafa-Pacolli-Feith-Dell". Transparenca është e mirë jo vetem për të tashmen por edhe të ardhëshmen. Historia do ta vërteton a ka qenë kjo marrveshje e kolaboratorve apo e popullit.

Historianët shqiptar tani e kanë më lehtë të i përmbledhin drejtimet, orientimet dhe të gjithë lëvizjen e Rilindjes Kombtare Shqiptare. Po dalin disa të dhëna shumë interesante që po e hekin mjegullen e shkaktuar nga koha komuniste.

Urime demokracia e stilit çashtu u konë e shkrune!

MartesaRedakto

6+ ja tufi shpull.

Pop demokraciaRedakto

Siç po shihet asgjë nuk po duket, po populli i Kosovës po zgjohet nga gjumi. Nëse marrim nën llupen shumëdimensionale, Kosova nga Pop-demokracia po lëvizë. Në cilin drejtim, siq është e thënë në politik, nuk po dihet, por ajo që po shihet në drejtim të Clasic-demokracis demek muzikës serioze. Sido që të jetë rreziku që të bije në Solo këndim është prezent më shumë se ansnjëherë më parë. ahahha.

Ta shohim si po këndon grupi "The Police". hahah, njëherit e theu peget edhe kulmin e një tabune për femra në Ballkan. Po të ishte në mod pop-demokracia na kishin shurdhu me këtë tabu.

Disa çika n'sofer tjeter pe ju kona gjellat e tu Kosovës. Po kadale se hala nuk o ka dihet a o "çikë devojkë" a "burneshë" - hahah. Ja na duhet me e pranu fitun femnat - hahhah. Debakel i djelmërisë po jo i burrnisë. ahahaha.


Interesant këta të sofres së Tirons, shumë t'shpejt, vetim. Nejse nuk po thom me u bazu te kjo çika,[17] po e kam fjalen për krijim të imazhit të personaliteteve. Si bije fjala këtu. Nejse, çysh e kisha bo une imazhin e një figure publike.

Natyrisht, isha bazu në të dhënat që qarkullojnë më së shumti për të në hapsirën e re. I kisha gëdhend ato informata që nuk kanë të bëjnë direkt me hapsiren e re, po kjo nuk do me thonë që i kisha këput fijet. Si i kisha gëdhen, i kisha gëdhend ashtu që me mundu me i afru, me njoftu opinionin, demek si ndërmjetsues dhe vetëvetiu edhe figura ishë njoftu me ndërmjetsuesin. ahahh. Palidhje po e saktë. Nejse, askush nuk është fajtor deri sa nuk dëshmohet që ka bo faj. E tashti ku është fjala tek presidentja, kjo personalisht për opinionin o e paqë. Për me kuptu shka po du me thonë po e përmendi këtë thënjë: "Nga dashnia lind një fëmijë, ai është i yti, por nuk është pronë e jotja". E shka dashta me shkretu, po i bije se presidentja ka dalë mrena një shtazanie të shkurt, premje cezarjane, u dal ti djal, po i dihet nona, baba, e krejt qysh e tek. E dashta me thonë figura e paska bo edhe transparencen, tani varet se çfar imazhi të saj donë ta prezentojnë urëndërtuesit. Krejt prej tyre varet deri sa "fëmija" të ecë në komë të veta, demek ju merr doren seneve në botën e re për ta. Tashti edhe gazetart duhet me bajtë përgjegjësin e tyne, nëse kanë qefë që mes me ju pa sytë kur të dalin prej zyreve fytyra të pikëlluara e të mërzitura të qytetarëve. Unë prej kësaj pune nuk kam hiq, amo hiq kurgjo.


Uki i bajraktarëve e feudalistave gjall o, me 7%[18] ke ka ju merr krejt pushtetin ahahahh. me një të rane n'kope i pat honger krejt delet ahahha. Veq lexo, "Shkova, por kthehem" - tamon uk -hhahah - solo.

CentralizimiRedakto

Decentralizimi dhe centralizimi i Kosovës, përparsit dhe defekte që mund të sjell kanalizimi nëpërmjet devijimit të metodave vetëdisuese demek të imponimit d.m.th metodave pa bindjen, pa pëlqimin e elementit përkatës të botës Kosovare është devijim nga demokracia e vërtetë. Secili faktorë që gjendet brenda kësaj bote Kosovare prej saj nuk ka asgjë në fund. E vetmja medtod si e centralizimit si e decantralizimit e sigurt është bindja e elementeve demek ngritja e nivelit të të menduarit në krahasim me botën në të cilën gjendet, saktësisht që e rrethon botën Kosovare. Nuk po mundem me u shpreh lirshëm se mund, jo mund, po nuk po kom interes, shkurt.

Përmenen teme deri sa nuk arrihet demokratizimi së paku mbi 70% të shoqëris demek, njerzit me u shprehë lirshëm e me u nalë në pika që dihet që kanë pasoja për gjithë shoqërin, është rrezik decantralizimi apo centralizimi i imponuar. S'ka duhet me ja lonë n'dorë totës amerikë demek forcave të mëdhaja që mund ti ndalojnë fqinjtë e Kosovës, por në të njëjten kohë është edhe vetëmbrojtje ndaj veprimeve të pa matura të këtyre fuqive mbi rajonale.

 1. argumente: Ibrahim Rugova, Hashim Thaçi nejse ky i dyti nuk e arriti atë nivel, po mes mi qitë populli në pahë preokopimet e veta, bohet si ai.

E tashti ata që janë për zgjedhje presidenciale, kanë boll kohë me mendu, çka d.m.th zgjedhje presidenciale, po njëherit edhe fuqit mbi rajonale duhet me ditë që nuk shkon mo qysh u shku deri më tashti si dele.

Do të kemiRedakto

Nëse Vetvendosja i ka përafërsish çaqë sa i ka shkijet a sa 6+.

Beteja e Dellit dhe Faces për mbajtjen e fjalës për drejtësin e demokracin.

Do të kemi o!
Një betejë
Një betejë të madhe o!
Do këndojmë
Let's go west o!
Do ta bëjmë
Detë do ta bëjmë!
Amo krejt detë o!
Le t'pëlcas o!
Le t'pëlcas o
Beogradi e Tirana
Let's go west o!
 • Nëse shkijet bojin lojna me teritore si në shekullin e kalum, ne gjenerata e shekullit të ri do bëjmë lojna me ulëse.
 • Përderisa shkijet nuk po heqin dorë nga gjakëderdhja, pse të heq dorë Vetvendosja nga mënyra e kulturuar e shprehjes së qëllimeve ekuivalente.

Nëse nuk ka sovranitet të Kosovës pa pjesën veriore nuk mund të flitet për sovranitet të parlamentit pa ulëset e vetvendosjes! hahahah

Ku hina e ku dola, ahhaha, veq nëse nisemi nga metoda e kalimit në ekonomin kapitaliste atëherë gjitha këto muhalife kanë kuptim.

Të themi se kuvendi është pasqyrim i realitetit demek i Kosovës si teritor dhe i Kosovës si popullsi.

Hjuston we have a problem! hahahha

Parlamenti jugor ~ Kosova jugore! hahahah. D.m.th Vetvendosja munet mi qu "ushatrt" vetem sa mi rujt venet mes pi nxan najkush ahahhaha. Ma ki kojt, ta kom konë. hahaha. Po, po edhe antenat aty ngritni, spiunazh, hahah. Po kan drejt mi blloku hymjen e kuvendit, qysh po kan drejt shkijet mi blloku rrugtë. hhahahha. Me ja ngjitë kleçka kur çohen t'PDK-së me fol. ggagaga. Ta kqyrin çfar trima janë me shqiptart se me shkijet po shihet. ahhaha. Me të drejtë morale etike, vetvendosja ka të drejtë brenda parlamentit përderisa tjert dojin me fol, këta me kënu, kjo kurgjo nuk o, vetem një pasqyrim artistik çka po bojin shkijet në veri. hahah. Shkijet nuk pi qesin prej Kosovës, pse mi qitë Vetvendosjen prej parlamentit!? Metod tjeter ndaj ironis së paraqitur nga 5-shja e fejesës ndryshe nuk ka njeri si ti përgjegjet.

Veq tja nisin konges:

Besa-besë, besën ta komë dhanë. kur t'lodhen kasetofonin ahahah. Me u rrah me grushta e kina bo që nuk bonë se ka gra e fëmijë hahahha. Ai i kanë ulset e ndane a qysh, Albini u konë i ulen përpara d.m.th akustika o e mirë sidomos para kamerave. ahhah

Valla me bo qita ish hi në histori si parlamenti jo ma demokrat po superdemokrat i kish lonë demokracit tjera në shekullin e kalum. hahha

VetmohimRedakto

Vetmohim
Popullin nuk e shtim
Fjalen e tij e kem
Këtë klub me rrokë
Ashtu qysh dimë ne
UÇK i çojmë të fala
Edhe vegjëlis tonë
Na i erdhë radha
Pakë ma ndryshe
Si ju, e ma shumë
Si në përralla.

FUND [19]

Na, baca mbretRedakto

Hahhah, na, baca mbret a po do me ndejt mbret a po dorzohesh e po rri si njeri? Shanca o! Nëse nisemi nga Tabula rasa, apo nga shprehja "Nga dashuria lind fëmija, ai është fëmijë i dashuris, por nuk është pronë e jotja" delë që shancat janë. Janë dhe koxha t'mëdhaja. E di që kom vështirë me i ikë policis Kosovës, po besom se edhe atyne me siguri që ju komë marr doren. hahaha. E shka dashta me shkretu, hekë dorë nga zgjedhjet presidenciale, nashta merremi veshë. "The Police" e di punën, gjetjen e njerzëve për ngritjen e gjykatave, hahaha, ata edhe i kontrollojin gjykatësit. hahah. Si ti shti hunt mreti aty, prishet loja. hahah.

Besa-besëRedakto

Besa besë
Besen ta kamë dhanë
Për voten tone
Krejt trut
N'përlament
Komë me i lanë

hahahah

Imazhi i KosovësRedakto

A u përmisu imazhi i Kosovës? Nuk u përmisu, po nëpër imazhin e keq ka depërtu një rreze e imazhit të mirë. Tani a do të mbushet me dritë e gjithë hapsira e imazhit nuk varet vetem nga faktor i brendshem dhe nga presidentja. Shumë ma tepër varet nga aftësia e "mbretit" që ta mbrojë "çikën" nga jashtë, demek nga përzierja e Serbis në punë të Kosovës. Si nuk i ndal përzimjet e Serbis, kena me ja nguc "çiken" hahahah. Sovraniteti i parlamentit do të krijohet vetem atëherë kur t'ja arrij ndërkombtaret dhe qeveria me shtri sovranitetin edhe në veri. Në mënyrë paralele. hahaha. Kjo o demokraci. E dua demokracin. hahaha

Nuk bonë me harru, ndalimi i përzieres së Serbis në Kosovë e kanë pasë për detyrë sepse Kosova ka qenë nën protektoriatin e tyre. Na jena tu i ndreç gabimet e tyne, asgjë tjeter. Në vend që tani me u koncentru në zhvillim ekonomik, energjia po shkon në ndreçje të gabimeve për diçka që dikush tjeter e ka marr në besë. De facto, e kanë marr "viktimen" nën mbrojtje e ju kanë rrahë në duar të tyne, edhe ata plotë 7 vjetë. hahahh. Edhe kur e kanë lëshu kishe n'kom t'veta, veq shkojke tu bo tetshe t'pijanecave. hahaha[20]

Riçke për çka po bisedojin, si me thonë, ama gjymtyrtë që mi ke këput a lëshoma dorën.

Duke folur për dy rundet e para të bisedimeve, Tahiri ka specifikuar se është biseduar për kthimin e dokumentacionit kadastral dhe regjistrat civilë, të cilët janë marrë me forcë në përfundim të luftës në Kosovë, më 1999, si dhe për çështje të energjetikës dhe të telekomunikacionit. - hahahha

Nuk o ka dihet, a osht tu e majt mes po rrëzohet, a shka hamomin se me i sjell fizikisht nuk po i sjell. hahahha. Një san po dihet, si ta zanë me naj çoshe ku nuk e shehë polici, ka me ti hyp shkelma. ahaha. Polici si pi çonë pandrakin, "jo, pi nimoj mër xhaxhi polic, e kënej tu i thonë hajt se sa të shti në shpi a me naj çoshe".

Me bo punën mut për mut, po e pshurrim policin n'ftyrë. ahahah. Tashti ja le t'shkonë ti ndanë ja po ja ngucim "çikën=karieren". hahhah. Polict e Nju Jorkut teton i njohim ani mo na që jena rritë n'Kosovë. ahhahah

MirandaRedakto

Ligji Miranda. hahahah. Nejse. Çikjo pikë o interesante. O shumë pikë e vështirë, jo për Kosovën, se ndoshta për ta a ma e lehtë se për shum shtet tjera, por natyra e kësaj pike o e till që vështirë o. Problemi qëndronë se nuk mund të integrosh pa hy në strukturë "të pa dukshme" nga jashtë. E në atë moment kur ndërhynë e shkatrron "identitetin e tyre" d.m.th krjion një identitet tjetër. Për këtë, është mirë që me ju japë apo qysh thojim me ju "gjetë ngatë" kur kanë nevojë për diçka. Përndryshe e shkatrron identitetin e tyre. Mundësi tjeter është "ndarja" e disa pjestarve të tyre, dhe futja e tyre në funksion të komunikimit me të tjerët. Por rreziku është shumë i madhë nëse vije tek "këputja". Ndarje po, por këputje jo, sepse krijon diçka të re në kurriz tjetrit. Secila ndërhyrje në një kaos krijon edhe një kaos më shumë. Urë hesapi, përndryshe e asimilon ose e ngarkon. E qëllimi ka qenë me ndihmu. ahhaha


Sa kushton një shpirt njeriu?, Së paku një shpirt po i bije nuk mundesh me ble vetem me e marrë e me e shti në trup tonin. hahaha Njeriu nuk provon të blej shpirta njeriu, por ju jepë shpirtin e vetë kafshëve


Edhe përkundër ati muhalifit të famshëm, askush s'ke në gjendje me "ndal" Bushin me bo çka dashti - së paku kështu shikohet nga këndëvështrimi i amerikanëve. Nejse, vetëm tërheqja nga pozita monopoliste tregon nivelin e demokracis (vetëdisimit si nga ana e "dikatorit" si nga ana e "popullit"). Kosova e ka vështirë me arrit atë shkall së paku edhe për disa vjetë të mira. Nashta BE-së ju kish dutë me hulumtu në këtë drejtim, ashtu që me i shtrëngu, me i nxheshë radhët, që masanej me i lëshu prapë. Po si thashë hulumtim, se o hap shumë i madhë.

Riçke ky veq o ka pretë mu hedhë. hahaha. Kosova e ka poziten vetem me vetëdisim se përndryshe "Do kthehem"


vetëkritika qytetare në nivel të ultë. Pse secili e ka të drejtë dhe obligim që ta ngris në shkall të veten rrethin që është nën të, e jo mi hongër për vete. ahhah

Shka ka neltë ka poshtë, ku e ki venin? Përshtypjen e kam që po kqyrë vetem naltë, lësho vështrimin edhe pakë poshtë. ahahah


Humbet një polic i mirë dhe fitohet një politikan i keq, për pjesen e parë ka të drejtë. Pauz. Bonu ferr, ujku te dera, shka me bo? Apo, politikanët i bonë populli, tamom loçkom politikane! hahah. Kqyre Palin qysh e kina bo. hahahah.

Guri vetëgëdhendësRedakto

Gur, gur
Pa më trego
Pse je kaq
I bukur
Është e thjesht
Oj kashtë
Fërkohem me gur
Me gur tjerë
Fërkohem
Dhe formohem
Dhe këtu
Ku po më shehë
Në mes të tyre
Dallohem.

hahahah

Parlamentet në tërë boten demoktratike bojkotohen nga delgat, veq ja tufin gjum, koten kënaqen edhe marrin pare. Por asnjëherë nuk më ka ra me ndëgju që delegat që e bojin tim parlamentin dhe që penalizohen për sabotim.


 1. ^ Ani nono, shka t'bohet bohet me dynja - Jo valla mej nonë shka përjetova, thuj shqip, shka t'bohet bohet me shqiptar. Shka me bo fatë tjeter nga lindja dhe nga perendimi, fatë tjeter nga ata e këta. ahhaha
 2. ^ Kur ju shkojshin vërdallë, e i shikojshin lëvizjet.
 3. ^ Nuk ma merr menja që Kosova ka kapacitet 'pleqësh' me shkoll që me kushtetut me mujt me e menjanu këtë pikë. Kultur familjare e di si funksion, po nuk janë rritë krejt si une. hahahah
 4. ^ Lësho një zinxhir (shoqëri privatësh që punon me standarte pune) dishka të lehtë, si kafeterive, restorantave, ngrej ngat vetit, punsojë maturantat. Ju jep një shprehi standartizimi, bonju interesant standartin, i met një princip për jetë shoqëris kosovare. Ti vetë e përjetove si pjesë e asaj shoqërie sa kemi problem me u "robotizu" - ahahhah, protokole, hamome. Po prap më mirë "robotizim" se mi lonë rinin rrugëve. Shprehia e punës është ari që ja lenë për kujtim Kosovës. Qata e ki, qata jepju thive - hahah.
 5. ^ Hajt dil e luj n'sakak, shko luj dishka, mes mu mshel këtu si çikë.
 6. ^ Çishtu e kanë nuset që kanë qefë me dalë e me kcy - hahah. nejse dikush i pregatit, dikush i qetë, dikush i pinë, dikuj i met n'fyt. ahahh, po edhe ata që i met n'fyt duhet me nimu mes me lonë me dekë, se e prish zijagetin.
 7. ^ Nuk e di çfar rexhisor i kanë, veq producenti e dinë që "SHOW" nuk bohet pa pare" - hahhah. Të ftuarit duhet të i paguhet "gazha" a "kasha" s'di valla. N'koftë se i ftuari i ka thy rregullat atëher mundesh me padit. Po deri sa nuk munesh me zonë me "pel për dore" duhesh me pagu.
 8. ^ Une rri me thmi, se grat sjellen anej pari ma teper, e na bijin ma shumë sene.
 9. ^ Sha je ka kqyr, a je ra klluç a? Jepi mër kuajve!
 10. ^ Thikë me dy teha, mos ti ha mendja dikuj që nuk ka fuqi konkrete të vendosjes në çdo situat të krijuar, që është e mirë për ta. Si do që të jetë, me çdo kusht duhet që të mos lihet koncentrimi i vendimarrjeve në një pikë. Në të mirën e popullit të Kosovës është me u mbledh partitë para se me bo kso akrobacione.
 11. ^ Edhe Hoxha s'po hyp sot në minare pa pare. hahah
 12. ^ Parallogaritje në drejtë kushtetuese gjegjësisht në ndryshimin e saj. A do të jetë "marrveshje e pamoralshme", apo "e xhentelmenëve" mbetet të shihet, sido që të jetë transparente deri më tani. Shka bohet mes me mujt me ndryshu pjesë të kushtetutës? I bije, vetë prej, vetë matë, vetë veshë ose marrveshje (interne) e pamoralshme sepse opinjonit shpallet si marrveshje për të mirën e Kosovës e jo si marrveshje me qëllime ndryshimi kushtetute dhe mbajtjes së "rahatis/qetësis politike" deri tek ndryshimet. Nejse as vetë spo di mi ra në fije qysh po du, po ka gabime jo përshka temin, por për shkak se ka njerzë që thirren në "marrveshje" si të ishte ajo "kontrat" dhe anasjelltas po njona o punë e dekne e tjetra a po mundohemi demek po i hijim del ku t'del. E qysh u munun me vizatu, se e dijin që ndryshe nuk marr veshë, po më del që o marrveshje e dekne për LDK-në, e marrveshje e cofne për Kosovën se po folin në emer të Kosovës. S'mujten me arrit konxensus për president e po arrijin koncensus për ndryshim kushtetus!???? ahhaha, a thu s'ka nevoj aty për koncensus. Po mes me pas pas nevoj atëher pse si kanë hi me ndryshu!?
 13. ^ Sytë i kanë bo si akumullatora, gojën po e mshelin mes me honger shumë, e veshtë që i ka shurdhu politika me sinqeritetin e saj
 14. ^ Nejse, këta se kina pagu, pa pare u hi, shka me ju bo këtyne që po i pagujim edhe plun po i marrin bakshishat. hahah
 15. ^ E ke thirrë me thy betimin, provokim me vetëdije. Kur i shtohet dhe fakti që UÇK-ja nuk ka kapitullu, atëherë shkelja e kapë një rreth më të madh të të drejtave.
 16. ^ Detyrë e ushtarkëve të involtuar është edhe arsimimi i ushtarit kundërshtarë - hahahha.
 17. ^ Mos ma nguc se e kom për lezet - hahah
 18. ^ Nuk e di qysh i ka hi ai i Italis, veq ky ke ka bonë kërdi - hahah
 19. ^ Tradhëtari nuk mund të tradhëtohet d.m.th nuk bo me lonë me ardhë deri te kurorzimi i martesës asesi. Ishtuç ngulen tradhëtarët. ahhaah. Le të qohet antarsia e LDK le ta hekë atë kryetar, ndoshta ka shanca me ju hekë emrin tradhëtar. ahhaha
 20. ^ Çito punë duhesh mi ditë, nuk ka nevoj mi kompliku gjërat, OKB-ja ka ndërhy në mes Serbis dhe Kosovës e jo mes serbëve dhe shqiptarve. Nga konflikti Kosova ka dal e rrahur, këta e kanë pas për detyrë me ngrit ashtu që me konë e aftë me dalë në gjyqë.