Hape menynë kryesore

Përshëndetja zogiste është përshëndetje ushtarake e Shqipërisë. Përshëndetja është një gjest me anë të së cilit dora e djathtë është vendosur mbi zemrën, me pëllëmbën përballë poshtë.

Përshëndetja ende përdoret nga mbështetësit modern e Mbretit Zogu, monarkistëve shqiptarë dhe nacionalistëve shqiptarë të Balli Kombëtar. Nën qeverinë komuniste të pas luftës të Enver Hoxhës, përshëndetja zogiste ishte përdorur nga disidentët si një deklaratë kundër regjimit.

HistoriaRedakto

Përshëndetja zogiste së pari u përdorë nga forcat personale policore të Zogut dhe më vonë u adoptua nga Ushtria Mbretërore Shqiptare.[1]<

Leo Freundlich, kur përballet me përshëndetjen naziste "Heil Hitler", do të përgjigjej sarkazëm me një përshëndetje "Heil Zogu". Konfuzioni që kjo krijoi midis diplomatëve gjermanë, që besonin se ishte një përshëndetje standarde shqiptare, e kënaqte shumë atë.[2]

Vendet tjeraRedakto

 
ish-Presidenti meksikan Vicente Fox duke bërë përshëndetjen gjatë himnit të flamurit

Në Meksikë, një gjest e ngjajshme me përshëndetjen zogiste përdoret nga meskikanët kur këndojnë himnin kombëtar.[3][4]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Britannica Online Encyclopedia". Britannica.com. Marrë më 2012-05-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Elsie, Robert. "1913 | Leo Freundlich: Albania's Golgotha: Indictment of the Exterminators of the Albanian People". Texts and Documents of Albanian History. Albanianhistory.net. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 May 2012. Marrë më 12 maj 2012. Një parametër i panjohur |dead-url= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Flag Day in Mexico". Vacations.com. 2010-02-24. Marrë më 2012-05-12. Një parametër i panjohur |dead-url= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Rippberger, Susan J.; Staudt, Kathleen A. (2012-12-06). Pledging Allegiance: Learning Nationalism at the El Paso-Juarez Border (në anglisht). Routledge. f. 53.  9781136063060. Students, teachers, and others stand at attention with their right hand held precisely at right angle to their chest, hand flat, parallel to their heart.