Pali III (Alessandro Farnese l. 29 shkurt 1468, Canino - v. 10 nëntor 1549, Roma) ishte papa i 220 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 13 tetor 1534 dhe deri më 10 nëntor 1549. Paraardhës i tij ishte papa Klementi VII, ndërsa pasardhësi papa Juli III.

Pali III
Paolo III
'Rituali i Pali III, Tiziano Vecellio (1543) Museo Nazionale di Capodimonte (Napoli)
papa i 220 i Kishës Katolike
C o a Paulo III.svg
Zgjedhja 13 tetor 1534
Shugurimi peshkopal 1 nëntor 1534
Fundi papatit 10 nëntor 1549
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Klementi VII
Pasardhësi papa Juli III
Emri Alessandro Farnese
Lindja Canino, 29 shkurt 1468
Vdekja Roma, 10 nëntor 1549
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi VII
Papë
13 tetor 153410 nëntor 1549
Pasardhësi 
papa Juli III