Pallati i Dioklecianit është një pallat i lashtë i Perandorit Dioklecian në qytetin kroat Split.[1] Kete pallat e ngriti Perandori Romak me prejardhje ilire Diokleciani, dhe në të ai ka jetuar pas pensionimit nga froni, nga viti 305 e deri në vdekje ne vitin 316.

Pallati i Dioklecianit në Split

Ai është ndërtuar në Gjirin e Gadishullit, 5 km në jugperëndim të Salonës, kryeqyteti i provincës së Dalmacisë. Mbetjet e Pallatit sot janë pjesë e qendrës historike të qytetit Split, të cilat gjithashtu janë regjistruar nga UNESCO në listën e Trashëgimisë Botërore në Europë qysh në vitin 1979.

GaleriaRedakto

Artikuj të lidhurRedakto

  • Ujësjellësi i Dioklecianit
  • Pallati Romak në Polač (Mljet)
  • Arti i Romës së lashtë

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Dioklecijanova palača Arkivuar 23 mars 2016 tek Wayback Machine, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, preuzeto 1. ožujka 2012.