Pantera ishin një grup muzikor amerikan i zhanrit heavy metal nga Arlington, Texas, i formuar nga Dimebag Darrell dhe Vinnie Paul në vitin 1981. Grupi ishte aktiv deri në vitin 2003. Historia e grupit ka mbaruar në mënyre definitive në vitin 2003, në vitin e vrasjes tragjike të kitaristit historik Dimebag Darrel.

Pantera
Panterapromo.jpg
Pantera në vitin 2000, nga e majta në të djathtë: Phil Anselmo, Vinnie Paul Abbott, Dimebag Darrell Abbott, Rex Brown
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Arlington, Texas, USA
ZhanriHeavy Metal
LabelMetal Magic
Atco
EastWest
Elektra
Vite aktiv1981 - 2003
Bashkëpunim(e) meDamageplan
Down
Rebel Meets Rebel
Superjoint Ritual
Viking Crown
Hellyeah
Ish-anëtarët
Dimebag Darrell Abbott (i vdekur)
Vinnie Paul Abbott (i vdekur)
Terry Glaze
Tommy Bradford
Donnie Hart
Rex Brown
Matt L'Amour
David Peacock
Phil Anselmo
Webfaqja
officialpantera.com

PersoneliRedakto

Anëtarët e funditRedakto

Anërarët e mëparshëmRedakto

DiskografiaRedakto

Independent/early studio albumsRedakto

Major label studio albums and RIAA certificationRedakto

Live albumRedakto

Jeta e grupitRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.