Pantinë është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Ky lokalitet është mjaft i vjetër. Përmendet në shekullin XIV dhe në atë XV. Në shekullin XV u konstatua se kishte dy Pantina. Njëra (Pantina e Epërme) i kishte pasur 9 familje, kurse tjetra (Pantina e Poshtme) I kishte pasur 43 familje. Ky vend pupollohet nga shqiptarët dhe serbët, ku përveq këtyre kishte edhe disa familje muhaxhire si: Kolludrët, Pllanalitë, Shulemajët.[1]

Pantinë
Fshat
Vendndodhja
Pantinë is located in Kosova
Pantinë
Pantinë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Vushtrri
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Artakoll
Lartësia 521 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 50′ 2″ Veri

20° 54′ 9″ Lindje

Shih dhe këtëRedakto

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto